Zamknij
REKLAMA

Służba Więzienna świętuje 100-lecie. Uroczystość w Areszcie Śledczym

18:43, 12.02.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

W Areszcie Śledczym w Bydgoszczy odbyła się dzisiaj uroczysta odprawa z okazji Święta Służby Więziennej w stulecie polskiego więziennictwa.

100 lat temu, 8 lutego 1919 roku, Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Był to pierwszy akt regulujący organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu niepodległości. Od 2011 roku dzień ten obchodzony jest jako Święto Służby Więziennej.

Podczas uroczystości w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręczył dwóm funkcjonariuszom Służby Więziennej Brązowe Krzyże Zasługi. Odznaczenia Prezydenta RP za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i za propagowanie postaw patriotycznych w społeczeństwie, otrzymali: pułkownik Jacek Gościak, dyrektor okręgowy Służby Więziennej oraz podpułkownik Paweł Ireneusz Granowski, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach.

Pracownicy Służby Więziennej stanowią dziś drugą po policji największą uzbrojoną i umundurowaną formację w Polsce.

Na dzień 31 stycznia 2018 roku w Służbie Więziennej zatrudnionych było 29 864 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, z czego 27 897 to funkcjonariusze, a 1967 to pracownicy cywilni. Wśród nich są 6632 kobiety, z czego 5149 to funkcjonariuszki. Najwięcej kobiet zatrudnionych jest w służbie zdrowia – 1545, w służbie penitencjarnej (m.in. wychowawcy, psycholodzy, terapeuci) – 1096 oraz w służbie ochronnej - 510.

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy to aż osiem jednostek, w tym jeden areszt i siedem zakładów karnych. Łączna pojemność jednostek wynosi ponad 6600 miejsc dla osadzonych. Poza wspomnianymi zadaniami w jednostkach penitencjarnych osadzeni mogą kontynuować naukę i pracować. Zapewniona jest im opieka medyczna i specjalistyczna terapia.

/Źródło: www.bydgoszcz.uw.gov.pl/

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

rośniemy w siłęrośniemy w siłę

3 0

i wkrótce zaopiekujemy się wszystkimi... 20:41, 12.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone