Zamknij
REKLAMA

98-procentowej bonifikaty w Bydgoszczy nie będzie!

12:00, 06.03.2019 | ech
REKLAMA
Skomentuj
Fot. (jn)

Rada Miasta Bydgoszczy odrzuciła projekt uchwały ustanawiający 98-procentową bonifikatę przy uiszczeniu jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości odbyła się dzisiaj nadzwyczajna sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Przewodniczący klubu radnych PiS Jarosław Wenderlich przedstawił na niej projekt uchwały o ustanowieniu 98-procentowej bonifikaty przy wnoszeniu jednorazowej opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności  nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Jarosław Wenderlich propozycję radnych PiS uzasadnił tym, że instytucja użytkowania wieczystego do Kodeksu cywilnego wprowadzona została w czasach gomułkowskich (1961 r.) i pora najwyższa, żeby ten relikt PRL-u zlikwidować choćby w stosunku do nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe. Podkreślił, że w takich miastach jak Warszawa, Gdańsk, czy Toruń, radni bonifikatę określili na poziomie, odpowiednio: 98%. 95% i 90%.

Wniosek radnych PiS spotkał się z odpowiedzią prezydenta Rafała Bruskiego, która przybrała formę wykładu. Posiłkując się multimedialną prezentacją Rafał Bruski wykazywał, że przyjęcie projektu radnych PiS spowodowałoby straty miasta, w szczególności budżetowe, jak również wywołałoby niezrealizowanie części zaplanowanych przez miasto inwestycji. Prezydent podkreślił, że parlament ustanawiając bonifikaty dla użytkowników wieczystych gruntów należących do gmin, a chcących uzyskać do nich prawo własności, wielokrotnie uszczuplił majątek miasta i doprowadził do tego, że już teraz użytkownicy wieczyści mogą stać się właścicielami gruntów za 8% wartości. Prezydent Bruski wyliczył też, że gdyby projekt PiS-u został przyjęty, to użytkownicy wieczyści mogliby majątek miasta przejmować za 0,4% wartości i w związku z tym wartość gruntów miasta oddanych w użytkowanie wieczyste, które przed rokiem 2018 można było szacować na 530 mln zł, stopniałaby do zaledwie 2 mln 120 tys. zł.

Prezydent tłumaczył radnym, że przygotowany przez nich projekt uchwały jest sprzeczny z budżetem miasta, a "zarządzanie finansami miasta to konkretne decyzje". Podał też przykład oparty na tym, że jego zdaniem, akceptacja uchwały wywołałaby uszczerbek w dochodach miasta na poziomie 40 mln zł, a  wtedy należałoby zaniechać wydatków na takim poziomie i zrezygnować na przykład z budowy basenu w Fordonie.

Rafał Bruski wykorzystał dyskusję do skrytykowania wielu decyzji rządu, które - jego zdaniem - szkodzą Bydgoszczy. Wskazał ustanowienie przez Radę Ministrów Funduszu Dróg Samorządowych, z którego dotacji nie mogą korzystać duże polskie miasta. Stwierdził przy tym, że starania posłów PiS o pieniądze dla Bydgoszczy od rządu to "same porażki".

Ciekawe, że wykład i zarzuty podniesione przez prezydenta Bruskiego nie spotkały się z żadną sensowną ripostą. Jedynie Grażyna Szabelska zauważyła, że miasto zyskałoby, gdyby 10% mieszkańców stało się "realnymi właścicielami" gruntów i w konsekwencji jako obywatele miasta tak zaczęliby oni się zachowywać, a radny Marcin Lewandowski zauważył, że majątek przez prezydenta określony jako utracony nie znika, tylko zostaje w mieście. O poziomie dyskusji niech świadczy choćby taki przykład, że Grażyna Szabelska wskazała, że korzystne byłoby zakończenie procesu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności w ciągu na przykład 5 lat, a nie przeciąganie go na lat 20. Rafał Bruski ripostował, że nie ma to znaczenia, bo... jeśli w ramach tego procesu urząd miasta będzie musiał wydać 130 tys. dokumentów, to daje to tyle samo roboczogodzin, niezależnie czy liczba tych jednostek miary robocizny zostanie zrealizowana w 5 lat, czy w 20 lat.

Prezydent Bydgoszczy podkreślił też, że miasto na własności, w tym własności gruntów, które oddaje w użytkowanie wieczyste, zarabia, potem z pozyskanych środków buduje, a z powstałych inwestycji korzystają wszyscy mieszkańcy. W przypadku projektu radnych PiS beneficjentem będzie niewiele ponad 10% mieszkańców.

Przy takim stanowisku prezydenta wynik głosowania był przesądzony. Za projektem ustanawiającym 98-procentowa bonifikatę opowiedzieli się radni PiS, a rządząca koalicja KO - SLD była przeciw: za 10, przeciw 15.

W tej sytuacji bonifikata z tytułu uiszczenia opłaty jednorazowej przy przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, gdy opłata ta zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie wynosi 60%.

(ech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (22)

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

2 25

Niech PiS zrobi wszystkim Polakom taką przedwyborczą niespodziankę. 15:42, 06.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

39 7

Konieczne jest referendum odwołujące Radę Miasta i prezydenta. 15:46, 06.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

2 1

Spojrzałem na plusy: 32; wiadomo Borowski się wPiSał. 17:12, 07.03.2019


fordonfordon

41 6

Bydgoszczanie lubią jak się ich doi dlatego wybrano nieudacznika rodem z PO Bruskiego brawo!!!!! 15:47, 06.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LeonLeon

7 28

I bardzo dobrze! KONIEC Z SOCJALIZMEM! 16:15, 06.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rozpasanie w wydatkarozpasanie w wydatka

30 5

Na Grudziądzkiej w centrum miasta zaczną budować największy parking dla urzędników aby nie musieli zostawiać swoich aut na obrzeżach miasta i przesiadać sie ze swoich samochodów do autobusów i tramwajów MZK . Brudna zatłoczona i śmierdząca żulami komunikacja miejska jest dla poddanych i to ich Szybel mami nowymi opłatami MZK 16:22, 06.03.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

LesLes

13 0

No i na to kasa jest Rasa panów itm!! 17:50, 06.03.2019


BydgoszczankaBydgoszczanka

3 4

Budowa parkingu przy Urzędzie Miasta Bydgoszczy jest odwlekana od lat. Ma służyć przede wszystkim petentom Urzędu Miasta, bo nie ma gdzie zaparkować samochodu! 08:58, 07.03.2019


G.Szabelska,gdzie?G.Szabelska,gdzie?

14 19

są pieniądze na kampus Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, uczelni o światowej sławie? 16:44, 06.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

4 24

Z pierwszego rzędu znikł gruby i obleśny radny Krystian Frelichowski. Podpadł? 17:08, 06.03.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PrzecieżPrzecież

15 3

siedzi w twojej szafie, baranie. 17:18, 06.03.2019


@Przecież@Przecież

1 6

sprawdziłem baranie, nie ma. 23:02, 06.03.2019


RBRB

20 2

Wiedzą wszystkie europejskie miasta oraz wioski
Jak wielkim kretynem jest Beonard Lorowski
Z kolei europejskie biura
Twierdzą, że większym kretynem jest Zdzichu Marbura
Jednak na światowej liście obaj plasują się migiem
Za kretynem wszech czasów, Johannem Hetzigiem.
I może Wam się to nie spodoba
Ale cała trójka to jedna osoba.
I żyją ze sobą w wielkiej przyjaźni
Bo wszyscy mają roztrojenie jaźni.
17:41, 06.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZMZM

2 2

Czuć z daleka wielkom połezjom. Literacki Nobel dadzą łojcu i synowi. 14:28, 07.03.2019


LesLes

23 2

W przypadkach kiedy można iść na rękę mieszkańca oni zawsze są przeciwni!! Nie wierzę w uczciwość ostatnich wyborów To nie możliwe żeby antypolskie partie wygrały wybory!! 17:47, 06.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MuniuMuniu

19 1

BRUSAK i jego kumple leją na swoich wyborców. PEOSTWO ma w du..ie ciemnogród , który na nich głosował.A ciemnota nadal będzie głosować na te liberalne-lewactwo 20:04, 06.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rafał rafał

20 1

Dalej popierajcie tego nieudacznika. I jak się czujecie wyborcy PO ?.Ha ha ha 20:46, 06.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

17 0

Nie bez przyczyny, UB-ekistan (łącznie z bolszewickimi tzw. sądami) wspiera jaśnie pana Bruskiego, za co ten razem z tymże UB-ekistanem, ochoczo podskakuje w publicznych miejscach. Rafał Bruski jest mistrzem demagogii, który z jednej strony straszy niewybudowaniem basenu w Fordonie, z drugiej, starannie przemilcza rozdawanie naszych pieniędzy różnym dobrym znajomym. Jak na przykład zatrudnianym "hurtowo" różnym przydooopasom, na wymyślonych naprędce, dobrze wypasionych, urzędniczych stanowiskach. W liczbie co najmniej kilkudziesięciu... A kto jeszcze pamięta o wielomionowym prezencie wręczonym przez tego pana deweloperowi, który nie był w stanie sprzedać Młynów Rothera za niespełna 10 mln zł, a p.Rafał Bruski kupił od niego za 26 ... Co i dla kogo zrobił z Młynek Krugera, pamiętacie? Kto notorycznie "wygrywa" przetargi remontowe w mieście? I dzięki temu arogantowi, kasuje kilkakrotnie więcej niż na ten cel zaplanowano... A ile miasto utopiło w prywatnym biznesie pn. "Outlet coś tam" ? W którym swoje lody kręcił syn jaśnie pana Bruskiego... A za jego sprawą, mnożąca się jak króliki biurokracja, która przecież w byle norach nie urzęduje, byle czego nie zje, a i w blokowiskach post socjalistycznych nie mieszka i tramwajami z lat 70-tych nie jeździ...Ten człowiek, który nie jest w stanie w sposób zaplanowany i systematyczny, nawet utrzymać czystości w Bydgoszczy, jest jej "gospodarzem" (śmiech). Nawet to go niestety przerasta. Za to w demagogii w Bydgoszczy, jak już to napisałem, niemal mistrzem. Mówi , jak nie będzie podatków, to nie będzie inwestycji. A ja powiem, że jak nie będzie jego, Sztybla i kilku setek im podobnych przeżerających nasze podatki, to i one będą niższe i co najważniejsze, inwestycje będą szybciej i taniej realizowane. Co pan na to panie Bruski? Poleci pan z tym do SS okręg. W.Rybarczyka czy do SS okręg R. Szurki? Wszak niedawno pana wsparli...Do tych dwóch nieformalnych , ale i najlepszych adwokatów notorycznego oszusta z Fordońskiej Spółdzielczej Mafii, bezczelnie okradającej jakże często biednych ludzi. Kumpla pana kumpla Drozda. Byłego funkcjonariusza SB...
P.S. Szanowni Radni PiS-u. Uprzejmym to trzeba być wobec ludzi honoru, a nie wobec totalnej obłudy chamstwa i bezczelnego złodziejstwa... Na następne wybory, musicie dobrze się przygotować, bo UBekistan doskonale wie jak się je "wygrywa". I jest w tym bezwzględny... 08:51, 07.03.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ty borowski,ty borowski,

0 7

sam te nieczytelne gupoty wymyślasz? 17:13, 07.03.2019


Leonard BorowskiLeonard Borowski

4 1

@ty borowski. Dla ciebie jestem "Pan Borowski", niemiecki cieciu. 19:42, 07.03.2019


BydgoszczaninBydgoszczanin

2 0

2 doby z rządów Bruskiego:
- Nie ma bonifikaty 98% dla mieszkańców
- Camerimage w Toruniu
- Nikt nie wie gdzie są puchary Zawiszy, na którą miasto płaciło grube pieniądze

"Ch*j, d*pa i kamieni kupa" po bydgosku 08:44, 11.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BydgoszczaninBydgoszczanin

0 0

Mam pytanie dlaczego Rada Miasta proponuje konsultacje ze społeczeństwem na temat tańszych biletów komunikacji miejskiej a nie proponuje konsultacji społecznych na temat bonifikaty 98 % za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności ?. Przecież ta bonifikata dotyczy nas wszystkich. Dodam ,że właścicielami wszystkich nieruchomości w Bydgoszczy są mieszkańcy miasta a nie RM. 11:58, 15.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone