Zamknij
REKLAMA

Rozpoczęły się badania gruntu w miejscach, gdzie ma stanąć IV krąg opery

18:47, 13.03.2019 | ech
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Opera Nova w Bydgoszczy

Dzisiaj na parkingu przed Operą Nova pojawiła się pierwsza jaskółka rozbudowy opery, a konkretnie maszyna, która rozpoczęła odwierty gruntu, gdzie w przyszłości wzniesiony będzie IV krąg.

Pierwszy ważny krok do wybudowania IV kręgu Opery Nova uczyniony został 12 czerwca 2018 roku, gdy marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i dyrektor Opery Nova Maciej Figas podpisali deklarację w sprawie wspólnych działań zmierzających do realizacji projektu inwestycyjnego pod nazwą "Rozbudowa Opery NOVA w Bydgoszczy o IV krąg wraz z infrastrukturą parkingową". Ustalono wówczas, że samorząd województwa oraz miasto Bydgoszcz podzielą się po połowie kosztami inwestycji. Przyrzeczenie złożone zostało przed wyborami samorządowymi, natomiast dzisiaj, 13 marca, został poczyniony krok drugi.

Na parkingu przed operą, gdzie w przyszłości stać będzie IV krąg opery, rozpoczęły się dzisiaj odwierty.

Portal miejski już dwa lata temu informował, że sfinalizowane zostały prace nad koncepcją, ale ostateczny wygląd gmachu nie jest jeszcze przesądzony. Poniżej przedstawiamy wizualizację, którą przedstawiliśmy 7 listopada 2017 roku w artykule Czwarty krąg Opery Nova. Koncepcja gotowa. Kiedy będą środki?

Wizualizacja autorstwa Warsztatu Architektury Pracownia Autorska przedstawiona dwa lata temu.

W najbliższych latach właśnie na pieniądzach koncentrować się będzie uwaga bydgoszczan, którzy inwestycyjny zamiar samorządów województwa i miasta przyjęli z aprobatą. Na razie sejmik województwa i bydgoska rada miasta zagwarantowały pieniądze na projekt. Ile będzie kosztować inwestycja trudno powiedzieć, bo z roku na rok ta kwota rośnie.

Niestety, ciągle nie posiadamy informacji, skąd będą pochodzić środki na sfinansowanie inwestycji. Tymczasem na papierze jej koszt stale rośnie. Najpierw ze wstępnych szacunków wynikało, że inwestycja może kosztować około  37 mln zł brutto. Z zestawienia kosztów, którego dokonano w sierpniu 2017 roku dowiedzieliśmy się, że zadanie pochłonie 55,9 mln zł brutto. Natomiast w listopadzie 2017 roku miasto szacowało tę kwotę na 80 mln zł. Teraz mówi się już o 100 mln zł. W podpisanym porozumieniu Miasto Bydgoszcz i Województwo Kujawsko-Pomorskie zobowiązały się  do pokrycia po 50 procent kosztów całkowitych przygotowania dokumentacji technicznej oraz po 50 procent kosztów całkowitych budowy wraz z wyposażeniem. Jedynie warunki sfinansowania budowy parkingu przy operze miały zostać ustalone później. Nam pozostaje mieć nadzieję, że rozbudowa potrwa zdecydowanie krócej niż budowa opery.

(ech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

nic bo nicnic bo nic

8 14

250 milionów złotych na głupotki w jednym miejscu - młyny na wyspie i IV krąg, a tymczasem mieszkańcy giną na niedoświetlonych przejściach dla pieszych... chwała logice działania bydgoskich włodarzy! 21:19, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nareszcie !Nareszcie !

6 2

miejmy nadzieję,że toruński marszałek znów pieniędzy przeznaczonych dla Bydgoszczy nie ukradnie? U siebie na wszystkie zachcianki towarzyszy ,konfidentów z UMK i innych ma kasę a Bydgoszczy ,regionowi ciągle skąpi? Czy, to rządzą POmyleni skuteczni dla Torunia ,jak sami się reklamują tow. Leńzu z Całbeckim ,czy PIS z Porozumieniem J. Gowina, Bydgoszcz zawsze traci? Gdzie kampus Akademii Muzycznej, gdzie autonomia naszej AMB i jej rozwój, gdzie bezproblemowa budowa obwodnicy S 5 itp.?
12:02, 14.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tak CałbeckiTak Całbecki

8 3

car regionu ,ze swoim toruńskim dworem traktował Bydgoszcz Całbecki NIETYKALNY uczeń tow. Zaleskiego, też jak on wybierany w Toruniu tak dzieli:
Regionalny Program Operacyjny dane z dnia 31 października 2013
dofinansowanie z UE
M.Bydgoszcz - 536 972 236,69
M.Toruń - 682 390 086,06
M.Włocławek- 157 426 748,18
M.Grudziądz - 153 914 753,32
W przeliczeniu na mieszkańca
M.Bydgoszcz - 1475,-
M.Toruń - 3329,-
M.Włocławek- 1348,-
M.Grudziądz - 1559,-
GUS dane dotyczące ludności. 12:19, 14.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone