Zamknij
REKLAMA

21 mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego odznaczonych przez Prezydenta RP Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości

15:18, 12.04.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się dziś uroczystość wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznanych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę 21 zasłużonym mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego.

Uroczystego aktu udekorowania 21 zasłużonych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego Medalami  Stulecia Odzyskanej Niepodległości dokonał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Błażej Spychalski. W wydarzeniu wzięli również udział doradca Prezydenta RP Mariusz Rusiecki oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Minister Błażej Spychalski podkreślił wyjątkowość odznaczeń przyznanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. - Dziękuję w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za to, co robicie dla naszego kraju. Dziękuję za waszą postawę, która jest szeroko dostrzegana. Ten wyjątkowy medal, który państwo otrzymaliście jest specjalnie stworzony właśnie dla tych, którzy swoją postawą, życiem i osiągnięciami czynią Polskę lepszą, aby nasz kraj rozwijał się coraz lepiej - mówił Spychalski i podkreślił, że wielu odznaczonych dobrze służyło Solidarności i Polsce w latach 80.

Wyrazy podziękowania za służbę Ojczyźnie wyraził wojewoda. - Dziękuję państwu za to, że w trudnych czasach naszej historii wykazywaliście się odpowiedzialnością i odwagą. Dziękujemy wam dzisiaj za to, że możemy żyć w wolnym i niepodległym państwie. Naszym zadaniem jest pamiętanie o bohaterach, wspominanie ich i krzewienie tej pamięci w młodym pokoleniu -  powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

W imieniu odznaczonych za wyróżnienie podziękował Henryk Marian Tokarz, jeden z liderów żnińskiej Solidarności w latach 80. XX wieku i działacz struktur podziemnych związku. Zwrócił uwagę, że umieszczony  pośrodku medalu wizerunek stylizowanego ukoronowanego orła wznoszącego skrzydła nawiązuje do wyglądu piastowskiego orła z pieczęci króla Przemysława II z 1295. - Niestety, król Przemysław rok później został zamordowany przez magdeburczyków przy współpracy z dwoma rodami z Polski. Niestety, historia się powtarza i kołem się toczy do dnia dzisiejszego - mówił Tokarz.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest medalem, który nadaje Prezydent RP z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów. Przyznawany jest od 2018 roku  żyjącym obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021.

Lista odznaczonych:

1. Czesław Jan Ciesiółka – Koło Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność w Bydgoszczy

2. Roman Frąszczak - Stowarzyszenie Idee Solidarności

3. Krystian Andrzej Frelichowski - Stowarzyszenie Idee Solidarnośc

4. Zdzisław Józef Jankowiak - Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Toruniu

5. Jerzy Jan Jarczok - Stowarzyszenie Idee Solidarności

6. Stanisław Kazimierz Kozanecki - Stowarzyszenie Idee Solidarności

7. Marek Łukaszewski - Stowarzyszenie Idee Solidarności

8. Bolesław Magierowski - Stowarzyszenie Idee Solidarności

9. Janusz Wojciech Małecki - Stowarzyszenie Idee Solidarności

10. Stanisław Marian Marks - Stowarzyszenie Idee Solidarności

11. Jerzy Wojciech Mickuś - Stowarzyszenie Idee Solidarności

12. Dariusz Ryszard Miller - Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Toruniu

13. Danuta Teresa Pastwa - Stowarzyszenie Idee Solidarności

14. Stanisław Szostak - Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Toruniu

15. Henryk Marian Tokarz - Stowarzyszenie Idee Solidarności

16. Bogumił Kazimierz Tomaszewski - Stowarzyszenie Idee Solidarności

17. Edward Trzeciak - Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Toruniu

18. Lesław Jan Welker - Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Toruniu

19. Aleksander Marian Wiśniewski - Stowarzyszenie Idee Solidarności

20. Jan Włodarski - Stowarzyszenie Idee Solidarności

21.  Kazimiera Zańczuk – Światowy Związek Żołnierzy AK Oddział w Toruniu

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

StenSten

9 14

Pytanie, jakie były kryteria przyznania tych odznaczeń, może wyłącznie kolesiostwo. Są na pewno w Bydgoszczy godniejsi od nich, ale pewnie nie znają tych, którzy dzisiaj są przy żłobach i na partyjnych urzędach. 16:57, 12.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MirekMirek

13 0

Johann Huizig jeszcze nie skomentował zasłużonego medalu dla Krystiana Frelichowskiego? 19:46, 12.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

1 13

Przy aktualnych cenach stali nie dziwi ilość nowych medali, którymi rządzący obdarowują swych wiernych klakierów. Za te medale płaci podatnik. Na 21 odznaczonych 14 jest z bydgoskiej kanapy pisowskiej "Idee Solidarności". Jakie oni idee reprezentują jest dla mnie tajemnicą, ale mniejsza o to. Po nazwiskach widzę, że w tym pisowskim środowisku jest wyraźne rozróżnienie na przywódców, chcących i domagających się dla siebie medali typu Kazika Wielkiego i zwykłą piechotę bez znaczenia. To właśnie dla nich jest taki medalik. Dziwi, że Bogdanowicz nie udekorował hejtera Leonarda Borowskiego, ale może jak zostanie ustanowiony medal imienia Koziołka Matołka to i Leonard Borowski go dostanie. 20:47, 12.04.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Za toZa to

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Czuj DuchCzuj Duch

10 4

Bydgoszczan szczególnie cieszy przyznanie medalu teściowi posłanki Kozaneckiej - Stanisławowi Kazimierzowi Kozaneckiemu oraz kumplowi Perejczuka z Famoru - Romanowi Frąszczakowi. 21:34, 12.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

7 0

@Mirek : Hetzig skomentował ten artykuł jako pierwszy posługując się moim nickiem. Następnie pisał pod innymi nickami. Obrażanie ludzi to jego specjalność. Innych kwalifikacji nie posiada. 10:25, 13.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie ma wśród?Nie ma wśród?

5 3

nich patologii toruńskiej, czyli tzw. marszałka P. Całbeckiego wychowanka opozycjonisty J. Wyrowińskiego, dbającego głównie o swój okręg wyborczy?
857 mln zł dla Bydgoszczy. 758 mln zł dla Torunia. Tak wygląda podział środków unijnych w obecnej perspektywie finansowej. - Każde zestawienie porównawcze posługuje się inną metodologią. Niektóre narzędzia są przez to tak uproszczone, że zakłamują wyniki, co miało miejsce w przypadku danych na temat RPO WK-P prezentowanych przez serwis porównujący produkty finansowe iKalkulator.pl - piszą autorzy tej wiadomości z Urzędu Marszałkowskiego.

Czyli prawie DWA razy więcej na mieszkańca Torunia niż na mieszkańca Bydgoszczy daje NADAL toruński marszałek? 15:40, 13.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone