Zamknij
REKLAMA

Adoracja Grobów Pańskich w bydgoskich kościołach

18:51, 20.04.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Grób Pański w kościele NSPJ. Fot. Jacek Nowacki

Od wczoraj bydgoszczanie odwiedzają w bydgoskich kościołach Groby Pańskie. Adoracja  trwać będzie do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Po liturgii Wielkiego Piątku Ciało Chrystusa (pod postacią opłatka umieszczonego w monstrancji) zostało w bydgoskich kościołach  przeniesione do symbolicznego grobu. Wystroje Grobu Pańskiego często nawiązywały  do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie. Symbolizowały trudne polskie doświadczenia, pobudzały do refleksji. Tak było w czasach zaborów czy stanu wojennego.

W tym roku w bydgoskich kościołach przesłanie grobów koncentruje się na tym co najistotniejsze, na ukazaniu tajemnicy Zmartwychwstania. Elementy dekoracyjne i światło kierują uwagę modlących się ludzi na Najświętszy Sakrament, który jest Pamiątką Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, a nie na figurę Chrystusa leżącego w grobie. Hierarchia ukazana jest najwyraźniej i wprost u jezuitów, gdzie na Zmartwychwstałym opiera się Kościół, który tworzą  wszyscy wierni.

Odwiedziliśmy Groby Pańskie w kolejności: bazylika św. Wincentego à Paulo, kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, kościół klarysek, kościół jezuitów, katedra bydgoska, kościół Świętej Trójcy, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i kościół Matki Bożej Częstochowskiej (w takim porządku zdjęcia w galerii).

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone