Zamknij
REKLAMA

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2019: awans UTP i uczelni prywatnych, UKW wśród uniwersytetów na dnie

00:47, 12.06.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

W 20. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019 bydgoskie uczelnie uplasowały się jak w poprzednich latach na dalekich miejscach. Wśród uczelni technicznych UTP awansował na 14. miejsce, awansowały też uczelnie prywatne, natomiast UKW wśród uniwersytetów sklasyfikowany został na ostatnim miejscu.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2019 uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk. Ranking Perspektyw  dla kandydatów na studia, szukających najlepszych dla siebie kierunków i uczelni jest znakomitym źródłem informacji.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2019 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

• Ranking Uczelni Akademickich - obejmujący wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
• Ranking Uczelni Niepublicznych - obejmujący niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
• Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych - obejmujący uczelnie zawodowe posiadające uprawnienia do kształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera).
• Ranking Kierunków Studiów - obejmujący 68 kierunków studiów.

W Rankingu Uczelni Akademickich  pierwsze miejsce tak jak w roku ubiegłym ex aequo zajęły Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, a trzecie - Politechnika  Warszawska. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na 15. miejscu w Polsce (spadek o 4 lokaty). Z bydgoskich uczelni akademickich sklasyfikowane zostały dwie szkoły wyższe. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy awansował na 48. miejsce (w roku minionym sklasyfikowany był w przedziale miejsc 51-60). Uniwersytet Kazimierza Wielkiego ujęty został w przedziale miejsc 51-60. Oznacza to spadek o 10 miejsc. W tym rankingu sklasyfikowanych zostało 91 uczelni.

W Rankingu Uczelni Niepublicznych ponownie bezkonkurencyjna jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, plasująca się od lat na pierwszym miejscu. W tej kategorii kolejny awans odnotowała Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa. Zajęła 18. miejsce i jest to awans o jedną pozycję w stosunku do roku ubiegłego. KPSW w regionie kujawsko-pomorskim ustępuje jedynie Kolegium Jagiellońskiemu - Toruńskiej Szkole Wyższej, która zajęła 15. miejsce, natomiast wyprzedziła Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która sklasyfikowana została na 24. miejscu.

Wyższa Szkoła Gospodarki w ubiegłym roku spadła na 32. lokatę z 19 miejsca w 2017 roku. W tym roku awansowała na miejsce 28. Natomiast Bydgoska Szkoła Wyższa awansowała z 37. miejsca na 28! Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu z 40. miejsca  roku ubiegłym awansowała na 33 . miejsce. W Rankingu Uczelni Niepublicznych sklasyfikowano 43 uczelnie.

W rankingu uniwersytetów na pierwszej lokacie w tym roku sklasyfikowany został Uniwersytet Warszawski. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, podobnie jak w roku ubiegłym  - 5, a  Uniwersytet Kazimierza Wielkiego uplasował się na ostatnim, 22. miejscu (w roku ubiegłym sklasyfikowany został również na miejscu ostatnim - 17., ale razem z innymi 5 uniwersytetami).

Wśród uczelni technicznych na pierwszym miejscu jak rok temu jest Politechnika Warszawska. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy awansował z lokaty 17. w roku ubiegłym na miejsce 14.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

StudentStudent

13 3

Moja ulubiona WSG (czytaj: Wyższa Szkoła Gotowania) to prywatny,rodzinny biznes Sikorów. Kluczowe stanowiska obsadzone przez tatę (prezydent (!!), synka (kanclerz !), mamę (doc.), synową. Jest jeszcze rektor bez dorobku. I taka to jest szkoła, sprzedająca nieświeże powietrze nieświadomym fikcji klientom, np. z Ukrainy. 11:39, 12.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Prof.Prof.

2 0

Rektor bez dorobku, ale za to ze zmienionym nazwiskiem... 13:15, 13.06.2019


studentstudent

10 1

Rodzinny biznes to ok, ale mnie zastanawia od dawna kto się daje na to złapać i jeszcze im płaci. 13:23, 12.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

smutnesmutne

10 1

Bydgoszcz skaczące miasto jak zwykle pikuje w dól z UKW na szarym końcu .Za to w niepłaceniu alimentów jesteśmy liderami. 16:43, 12.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

7 1

Z "Syreny", "Mercedesa" nie zrobisz... 19:34, 12.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MgrMgr

6 1

Żałosny ten UKW. Wstyd i żenada.Ale doktorów, również po habilitacji i profesorów ci u nich dostatek. Biorą kasę i udają uczonych. A co z absolwentami ? Najpierw trzeba się przyjrzeć kto tam startuje. No i wszystko jasne. Jaka kadra tacy studenci. 09:37, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dlaczego?Dlaczego?

1 2

ten UTP i UKW się na łączą? Czekają aż toruński pasożyt, czyli U-miłowane M-iejsce
K-onfidentów ich wykończy,tak jak naszą AMB? 09:23, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone