Zamknij
REKLAMA

Aplikacja „Pierwsza pomoc w sytuacji zagrożeń” do przebudowy. Pomoże UTP

11:11, 12.06.2019 | i
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

W urzędzie wojewódzkim podpisano porozumienie w sprawie przebudowy aplikacji mobilnej „Pierwsza pomoc w sytuacji zagrożeń”.

Bezpłatna aplikacja mobilna „Pierwsza pomoc w sytuacji zagrożeń” tworzona jest od 2016 r.  To inicjatywa przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie.

- Jest to bardzo ważny i przełomowy moment. Jesteśmy uznawani jako kraj, jako społeczeństwo, które nie zawsze w sposób właściwy potrafi zareagować na różne trudne wydarzenia na drodze, podczas pożarów, czy innych trudnych sytuacji jakie spotykają nas na co dzień – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i podkreślił, że aplikacja zawiera trzy komponenty: pierwszy dotyczy zachowań przy wypadkach drogowych, drugi -  zagrożeń pożarowych lub zjawisk meteorologicznych, a  trzeci - zachowań w sytuacji zagrożenia terrorystycznego.

Dziś do grona twórców aplikacji, na mocy podpisanego porozumienia, dołączył Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. - Łatwiej się niesie pomoc, gdy ktoś lub coś jest obok i podpowiada jak to zrobić. I ta aplikacja ma być taką podpowiedzią. Jako rektor UTP deklaruję, że mam siły, środki i rozumy ludzi, aby tę aplikację podnieść na wyższy poziom. By była ona zrozumiała, dostępna i mogła funkcjonować także w rękach osób, które wysłuchawszy tej aplikacji będą wiedziały co i w jakiej sytuacji robić – stwierdził rektor UTP, prof. Tomasz Topoliński.

Wśród podpisujących dziś porozumienie, oprócz wojewody Mikołaja Bogdanowicza i rektora UTP w Bydgoszczy prof. Tomasza Topolińskiego znaleźli się komendant wojewódzki policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy Krzysztof Tadrzak, zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z siedzibą w Toruniu mł. bryg. mgr Jacek Kaczmarek, komendant Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy st. bryg. mgr inż. Jacek Antos i płk. Radosław Żebrowski, reprezentujący Departament VI Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Celem porozumienia jest m.in. przebudowa techniczna istniejącej aplikacji z zachowaniem treści już w niej zawartych, jej aktualizacja, współpraca w realizacji materiału audio i wideo, celem podniesienia wartości dydaktycznej aplikacji oraz promocja aplikacji.

Autorami aplikacji są sierż. Szymon Tworowski, mgr Krzysztof Wiśniewski, mł. kpt. Łukasz Adamowski, podinsp. Tomasz Krajewski, oficer ABW. Wszelkie prace związane z tworzeniem aplikacji i jej rozwojem wykonują poza swoimi obowiązkami służbowymi na zasadzie wolontariatu. Dotychczas aplikację zainstalowało 62 tys. osób.

Aplikacja jest dwujęzyczna. Została przetłumaczona na język angielski dzięki wsparciu między innymi żołnierzy z JFTC. Jest to jedyna aplikacja w Polsce, Europie i prawdopodobnie na świecie, która porusza tak szeroki zakres tematyczny związany z bezpieczeństwem publicznym.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

ProgramistaProgramista

0 1

To teraz już nawet nowelizacja aplikacji wymaga podpisu wojewody? 16:11, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz