Zamknij
REKLAMA

Marek Mischker, wiceprezes bydgoskiego SARP-u, odpowiada prof. Dariuszowi Markowskiemu w sprawie zachodniej pierzei

12:29, 13.06.2019 | ech
Skomentuj
Źródło: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji
REKLAMA

Marek Mischker, wiceprezes SARP Oddział w Bydgoszczy nadesłał odpowiedź na stanowisko prof. Dariusza Markowskiego w sprawie apelu podjętego przez zebranie Zarządu Głównego i Rady Prezesów SARP, a dotyczącego koncepcji rekonstrukcji pierzei zachodniej Starego Rynku w Bydgoszczy.

7 kwietnia br. Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich i Rada Prezesów SARP odbyły wyjazdowe posiedzenie w Bydgoszczy. Architekci polscy w swej prestiżowej reprezentacji przeprowadzili "wizję lokalną" w naszym mieście, której rezultatem był apel skierowany do władz i Rady Miasta Bydgoszczy, w którym to apelu polscy architekci zarekomendowali "rezygnację z działań zmierzających do rekonstrukcji pierzei zachodniej Starego Rynku w jej ściśle historycznej formie". Architekci z SARP-u wskazali przy tej okazji na dobry przykład wkomponowania w historyczne tło współczesnej architektury - inwestycję Stadthaus we Frankfurcie nad Menem.

Polscy architekci stwierdzili, że zrekonstruowanie pierzei byłoby działaniem sprzecznym z obecną filozofią i obowiązującymi doktrynami w konserwacji zabytków propagowanymi przez UNESCO. Polscy architekci powołali się również na autorytet i potrzeby Kościoła. "Takie stanowisko zawiera również potrzeby Kościoła katolickiego, wobec faktu, że istotnym elementem pierzei był kościół Jezuitów, a wedle naszej wiedzy, Kościół nie dąży do jego odbudowy" - wskazali polscy architekci.

Apel do władz i Rady Miasta Bydgoszczy przez Zarząd Główny SARP został podjęty jednomyślnie (10 głosów za), natomiast spośród 21 członków Rady Prezesów SARP wyłamała się jedna osoba, która była przeciw!

Podejście polskich architektów do rekonstrukcji zachodniej pierzei Starego Rynku zdziwiło prof. zw. dr. hab. Dariusza Markowskiego, który w naszym mieście pełni funkcję przewodniczącego Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy. Prof. Markowski przesłał prezydentowi Rafałowi Bruskiemu i bydgoskim radnym swoje stanowisko w sprawie odbudowy zachodniej pierzei. Stwierdził w nim, że "za historyczną odbudową zachodniej pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy opowiedziały się m. in.: Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków, Bydgoski Oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta, Bydgoski Odział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Społeczny Komitet Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei im. Andrzeja Szwalbego". Natomiast odnosząc się do stanowiska korporacji zawodowej, Stowarzyszenia Architektów Polskich, prof. Markowski stwierdził, że dyskusja powinna opierać się w głównej mierze na przesłankach, które zostały zawarte w „Rekomendacji Warszawskiej” w sprawie odbudowy i rekonstrukcji światowego dziedzictwa kultury, przyjętej podczas międzynarodowej konferencji „The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction”, która miała miejsce w maju 2018 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie i w której uczestniczyli światowej klasy eksperci m.in. z ICOMOS, ICCROM i UNESCO.

Prof. Markowski podkreślił, że ważnym jest, aby odtworzyć utracone dziedzictwo miasta, które stanowiło jego historię i które pozwoli pielęgnować pamięć. Wskazał jednak na podmiot, który w tej sprawie powinien mieć zdanie decydujące. - To społeczność miasta, a nie władze SAP, powinna zdecydować o przywróceniu świadectw historii Bydgoszczy - podsumował prof. Markowski. Stanowisko prof. Markowskiego przedstawiliśmy w artykule Architekci z całej Polski zabrali się za zachodnią pierzeję Starego Rynku. Prof. Dariusz Markowski mówi im: STOP!

Do stanowiska zajętego przez prof. Dariusza Markowskiego w sprawie apelu podjętego przez zebranie Zarządu Głównego i Rady Prezesów SARP, a dotyczącego koncepcji rekonstrukcji pierzei zachodniej Starego Rynku w Bydgoszczy odpowiedź bydgoskiego oddziału SARP nadesłał Marek Mischker, wiceprezes SARP Oddział w Bydgoszczy. Oto ono:
 

(ech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (22)

StenSten

8 2

List architektów merytoryczny, konkretny i jasny w swoim przesłaniu. Najlepsze zdanie: "z kim mamy się jednać w 2019 roku?" (panie profesorze, z kim?).
Może by tak wreszcie na kanwie Pierzei Zachodniej zaprzestać robienia polityki?
Te wszystkie rady społeczne, towarzystwa (wzajemnej adoracji), przeróżne kamaryle i to ogóle pieniactwo jest tylko zwykłą hucpą o charakterze politycznym nie mającą nic wspólnego z istotnym i właściwym dobrem Miasta jego historią, kulturą, dobrami materialnymi ani estetyką.
Pan Prezydent Bydgoszczy nie zna się (jak sam wielokrotnie publicznie mówił) na estetyce i dorobku historycznym kultury materialnej, dlatego otoczył się teoretycznie specjalistami. Tyle tylko, że ci specjaliści i ich deklaracje świadczą raczej o ich niepełnej wiedzy w dziedzinie danej lub o zgrozo innych, i nie tak bardzo społecznych, a zakamuflowanych motywach ich działania. 15:09, 13.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nie, nienie, nie

3 2

i jeszcze raz NIE.Bydgoszcz, tak uboga w ślady swej przeszłości, jako miasto niemal graniczne, nieustannie narażona na straty materialne, przeokrutnie zniszczona przez tzw potop szwedzki, zaś potem w okresie zaborów systematycznie pozbawiana swej tkanki historycznej, ostatecznie ,,dobita,, w czasie i już na skraju zakończenia II wojny światowej przez ,,wspólników,, z 1939 roku ( pakt Ribbentrop-Mołotow ) poprzez unicestwienie zachodniej pierzei Starego Rynku ale także wschodniej zabudowy ulicy Mostowej oraz Teatru Miejskiego ( symbolu Placu Teatralnego ) MA PRAWO o tę historię się zatroszczyć.Urbaniści dążący do realizacji swych ( nie zawsze dobrych i trafnych pomysłów ) idei, niekoniecznie MUSZA je realizować wszędzie tam, gdzie im,,teoria,,podpowiada.Takim nie najlepszym( w moim pojęciu estetyki i tworzeniu sylwety miasta ) przykładem realizacji,,nowego,,ducha jest dziwadło przy ul.Stary Port 15.Nie wszystko co ,,wydumają architekci,, jest dobre dla danego miejsca.O tragedii takich,,tfurcuf,,świadczy poprzednia próba stworzenia nowej tkanki na miejscu owej zniszczonej przez niemców pierzei Starego Rynku.Tragedia. 18:53, 13.06.2019


StenSten

4 4

Wpis z godz.15.09 nie jest mojego autorstwa. In meritum natomiast uważam, że ewentualna odbudowa pierzei zachodniej nie ma nic wspólnego z jakimś "pojednaniem". Pojednanie to bardzo modny slogan, który bez większego namysłu stosuje się w każdej sytuacji. Czy naprawdę warunkiem sine qua non odbudowy zachodniej pierzei musi być pojednanie ? A niby dlaczego bez pojednania ani rusz ?
Pierzeja nie zostanie odbudowana przede wszystkim dlatego, że Kościół nie widzi w tym sensu, a nie dlatego, że nie podoba się to elitarnej rzekomo organizacji architektów. Trochę pokory i samokrytycyzmu Panowie Architekci nie zaszkodzi !
15:21, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

2 6

Pragnę pryncypialnie oświadczyć, że ani wpis z godz. 15:09 ani wpis z 15:21 nie są mojego autorstwa. Popieram decyzje władz miasta o przesunięciu pomnika na prawo. W ten sposób jest teraz miejsce na pomnik mej skoromnej osoby jako tego, który zainicjował comiesięczne jasełki smoleńskie domagające się prawdy o zwykłej katastrofie lotniczej. To właśnie dzięki mnie komisja pana Antka ujawniła całą prawdę. 15:57, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

9 4

Pragnę kategorycznie oświadczyć, że żaden z powyższych wpisów nie jest mojego autorstwa. Za to wiem, że niejaki Johann Hetzig zainicjował wśród niemieckiej Polonii zbiórkę na odbudowę na Starym Rynku pomnika Fryderyka Wielkiego. 16:24, 13.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kornkorn

1 0

pomnik Fryderyka na starym rynku? Tak 14:45, 15.06.2019


StenSten

2 8

Pragnę kategorycznie oświadczyć, że żaden z powyższych wpisów nie jest mojego autorstwa. Za to wiem, że niejaki Leonard Borowski zainicjował wśród niemieckiej mniejszości w Bydgoszczu zbiórkę na odbudowę na Starym Rynku pomnika Fryderyka Wielkiego. 16:43, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

1 4

Kategorycznie zaprzeczam aby powyższe wpisy były moje.
Ja jestem prawdziwy i jedyny Sten. Wbijcie sobie to do głowy najmądrzejszy, najpiękniejszy, najlepszy i jedyny bydgoski, a i ogólnopolski Sten.
Sten Stenów tak jak we wierszu nad Stenami jest i Stenów Sten "jako wieża (pisia) nad płaskie domy" itd. itp. 16:47, 13.06.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

O!O!

8 1

Hetzig wreszcie wytrzeźwiał. Pielęgniarka zmieniła mu pampersa i pozwoliła pobawić się laptopem. A jutro hecyś znów będzie świętował, bo wieczorem rozpocznie się szabat. Szalom alejchem. 17:21, 13.06.2019


@O-borowski@O-borowski

1 5

Każdy ocenia po sobie, Borowski. 22:01, 13.06.2019


przestańcieprzestańcie

4 7

d.rnie zaśmiecać ten portal-mimo tego, że jest bardzo stronniczy dla pewnego byłego i w związku z tym nie do końca obiektywny ( cyzszcząc wiele trafnych i konkretnych wpisów osób Bydgoszczy życzliwych ). 18:57, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

6 1

No i Hetzig popisuje się. Durnotą. 20:11, 13.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

StenSten

1 5

kocham Hetziga 21:12, 13.06.2019


JinksJinks

7 1

Jak odbudujemy pierzeję zachodnią, to na jej uroczyste "otwarcie" należy zaprosić
potomków Hohenzollernów. To w dniach 5 i 6 listopada 1657 r. podpisano oraz
zaprzysiężono w Kościele Jezuitów traktat, od którego rozpoczęła się budowa potęgi Prus.
Mam nadzieję, iż nie dojdzie do odegrania Glorii Prus. 20:14, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

6 2

@Jinks : Wystarczy, że Prusak Hetzig przyjedzie. Po co zaraz Hohenzollernowie ? 20:38, 13.06.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

StenSten

1 5

może też przyjedzie ten od przecenionej duńskiej kiełbasy i ten szopek smolarskich 21:14, 13.06.2019


StenSten

1 5

A co z synem szmalcownika Borowskim Loniem, specem od okazji w Kauflandzie? 21:59, 13.06.2019


StenSten

5 1

No i Borowski popisuje się. Durnotą. 21:58, 13.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

5 1

@Hecyś : Teraz jestem Borowskim ? Do niedawna byłem wyłącznie Frelichowskim. Zdecyduj się na coś schizofreniku. 22:24, 13.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JesteśJesteś

4 2

Borowskim, Frelichowskim i Budzbonem. To moje fobie na tym portalu. 00:41, 14.06.2019


Tak dlaZachodniejTak dlaZachodniej

5 2

Pierzei w ten Marek Mischker, niech już przestanie macić. 12:28, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pamiętliwapamiętliwa

3 1

Za rządów K.Dombrowicza też mącono nam w głowach jakimś budynkiem szklanym klocem, który gdyby NIE protesty pewnie już stałby, wraz ze ślizgawką-namiastką lodowiska na Starym Rynku ,czyli wylaną wodą? 23:29, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA