Zamknij
REKLAMA

Zmiana dowódcy ważnej jednostki NATO w Bydgoszczy

13:45, 14.06.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Dziś, 14 czerwca w siedzibie Grupy Integracyjnej Sił NATO w Polsce odbyła się uroczystość zmiany dowódcy. Nowym dowódcą jednostki został pułkownik Sławomir Walenczykowski. Zastąpił na tym stanowisku pułkownika Artura Bogowicza.

Grupa Integracyjna Sił NATO (NFIU) to jedna z najważniejszych instytucji NATO w Polsce. W Bydgoszczy stacjonuje od czterech lat i jest ważną częścią sił szybkiego reagowania, czyli tzw. Szpicy NATO.

- Dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny nie ma dziś ważniejszej kwestii niż stałe rozwijanie współpracy między armią polską a pozostałymi armiami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dlatego jeszcze raz dziękuję panu pułkownikowi za ten pracowity, owocny czas spędzony w Bydgoszczy i życzę wielu sukcesów na drodze zawodowej – mówił do ustępującego dowódcy NFIU wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Przed panem pułkownikiem kolejne wyzwanie. Tworzył pan od podstaw i kierował jednostką, która wypełnia odpowiedzialne i ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski i sprawnego funkcjonowania całego światowego ładu geopolitycznego zadania. Dziękuję za życzliwość i wspólne inicjatywy – powiedział podczas uroczystości prezydent Rafał Bruski.

Głównym celem NFIU (NATO Force Integration Units) jest zapewnienie i umożliwienie szybkiego przemieszczania Połączonych Sił Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF) oraz Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF). Jednostka składa się z grupy dowódców oraz podległych wydziałów i sekcji. Połowa stanowisk obsadzana jest przez żołnierzy polskich, a druga przez żołnierzy NATO.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone