Zamknij
REKLAMA

Pogrzeb generała Zbigniewa Nowka. Były szef Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu spoczął na cmentarzu w Cielu

18:51, 24.06.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

W kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy i na cmentarzu w Cielu odbyły uroczyści pogrzebowe generała Zbigniewa Nowka - byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu. Generał Nowek zmarł nagle 17 czerwca. Miał 59 lat. Pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości ostatniego pożegnania generała Zbigniewa Nowka rozpoczęły się w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie odprawiona została Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. płk. Józefa Kubalewskiego, proboszcza  parafii.

Doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. dyw. w st. spocz. Rajmund Ratajczak poinformował w czasie celebry, że prezydent RP Andrzej Duda przyznał pośmiertnie gen. Nowkowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Order przekazał na ręce małżonki zmarłego, pani Anny Nowek.

Drogę życiową i dokonania zmarłego przypomniał jego przyjaciel, przewodniczący kolegium IPN prof. Wojciech Polak - od czasów studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, poprzez lata walki o wolną Polskę w strukturach Niezależnego Związku Studentów, później podziemia aż do upadku komunizmu. Karierę w służbach specjalnych prof. Polak podsumował stwierdzeniem, ze "był to najlepszy szef służb specjalnych w Polsce".

W kościele gen. Nowka żegnali również przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Bogusław Nizieński, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa Piotr Całbecki i była marszałek senatu prof. Alicja Grześkowiak.

Generał Zbigniew Nowek spoczął na cmentarzu w Cielu.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

MikiMiki

0 2

Czy przypadkiem ten pan nie był szefem tajnych służb w czasie złodziejskiej prywatyzacji kolesi z Solidarności i PZPR? Dobre zdanie o nim Polaka z Torunia jest znamienne. 22:08, 25.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

0 0

@Miki : Być może jest coś na rzeczy, ale warto wziąć pod uwagę, że Zbigniew Nowek szefem tajnych służb w skali ogólnopolskiej został dopiero w roku 1998. Wcześniej był szefem delegatury UOP w Bydgoszczy i krótko ( 1997-1998) zastępcą szefa UOP.
Na ile mógł na tych stanowiskach przeciwdziałać złodziejskiej prywatyzacji, trudno powiedzieć. 08:35, 26.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MikiMiki

0 1

@Sten. Warto jednak wiedzieć czy z tym walczył czy w tym siedział jak część polityków Unii. Gdyby miał konkretne osiągnięcia we wsadzaniu złodziei to lizus Polak by o tym opowiedział. A wysokie odznaczenie państwowe dostał dopiero po śmierci. 10:14, 26.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

0 2

@Miki : Wydaje mi się, że jest to zagadnienie szersze. Postawmy sobie mianowicie pytanie : Czym zajmują się tajne służby takie jak ABW, a kiedyś UOP ? CBA, wiadomo, ściga łapówkarzy. CBŚ, wiadomo, ściga bandytów. ABW, nie wiem czym tak naprawdę się zajmuje.
Nowek podobno był bardzo zasłużonym tajniakiem w III RP, ale co on takiego dokonał ?
Ci wszyscy bezpieczniacy twierdzą, że służby wtedy działają efektywnie, gdy panuje wokoło nich milczenie. Kto i jak sprawdzi, czy to prawda ? Równie dobrze mogą nic nie robić.
Za komuny, jaka by ona nie była, przynajmniej wiadomo było czym się zajmowała SB. Każdy średnio rozgarnięty obywatel dobrze znał jej zakres i sposoby działania. Częstokroć, niestety, także wyniki tych działań doświadczał na własnej skórze. Dzisiaj, w III RP nikt na temat działania tych służb niczego nie wie.
Nowek mógł być równie dobrze wybitnym jak i kiepskim tajniakiem. Wiadomo jedynie, że był generałem. 00:54, 27.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone