Do listy odnowionych kamienic w ścisłym centrum Bydgoszczy dołączyła Gdańska 9.

Kamienica przy Gdańskiej 9 dołączyła do listy odnowionych budynków zachodniej pierzei ulicy Gdańskiej. Pobudowana została w 3. ćwierci XIX wieku, w czasach wybicia się Bydgoszczy na dynamicznie rozwijający się ośrodek przemysłowo-handlowy. Budynek, wzniesiony w stylu eklektycznym z użyciem form klasycyzujących, wyróżniają umieszczone w niszach na wysokości pierwszego piętra rzeźby – postaci kobiece przedstawiające alegorie handlu i przemysłu. XIX wiek to był czas żywiołowego rozwoju handlu i przemysłu, który Bydgoszcz wykorzystała.

Od północy budynek liczy trzy kondygnacje, od południa cztery. Można odnieść wrażenie, że architekt musiał ująć wizję gmachu, uwzględniając rygorystycznie wyznaczony limit pieniędzy na jego wzniesienie.

Jak podaje Wikipedia, od roku 1868 w budynku mieścił się sklep i magazyny rodziny Kreskich. Był tu największy w mieście wybór porcelany i lamp, a firma funkcjonowała do końca lat 30. XX wieku. W kamienicy mieścił się również zakład fotograficzny Theodora Joopa, który należał do największych w mieście i posiadał filie w Gdańsku i Toruniu. Pomieszczenia atelier były później wykorzystywane przez fotografa Lorenza Basiliusa. Od 1909 roku do końca lat 30. XX wieku w budynku mieściła się „Centrala Optyczna”, w latach 20. sklep z futrami i płaszczami, zaś po 1945 roku w podwórzu działa pracownia plastyczna „Dekora”. Do końca stycznia 2017 znajdował się tutaj salon jubilerski.

Choć trwają jeszcze kosmetyczne zabiegi poprawiające wygląd budynku, to Gdańską 9 możemy już wpisać na listę eleganckich kamienic o odnowionej elewacji.