Zamknij
REKLAMA

Nowy dowódca JFTC. Generał Adam Joks zmienił generała Wilhelma Grüna

17:22, 11.07.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Generał dywizji Adam Joks przejął w czwartek, 11 lipca,  dowództwo nad NATO-wskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy. Zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Wilhelma Grüna, który stał na czele jednostki od roku 2016.

Uroczysta zmiana na stanowisku dowódcy JFTC odbyła się w czwartek, 11 lipca, w siedzibie jednostki  Po podniesieniu flag i odegraniu hymnów NATO, Polski i Niemiec, nastąpiło oficjalne przekazanie dowództwa JFTC w ręce polskiego generała Adama Joksa. W ceremonii przekazania obowiązków uczestniczył naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji gen. Andre Lanata, któremu podlega JFTC.

Gen. dyw. Adam Joks przejął dowództwo nad NATO-wską jednostką od gen. dyw. Wilhelma Grüna, który stał na czele JFTC od 2016 roku. Gen. Grün w samych superlatywach wypowiedział się o miejscu swojej 3-letniej służby, o polskiej stolicy NATO.   - W czasie mojej dotychczasowej kariery miałem okazję odwiedzić większość dowództw NATO, a także sporo dowództw narodowych i mogę powiedzieć, że większość z nich może tylko pomarzyć o takim wsparciu, jakie my otrzymujemy ze strony państwa-gospodarza i miasta - powiedział gen. Grün.

Nowy szef JFTC zapowiedział, że będzie kontynuować misję swojego poprzednika, ale jest też przygotowany na zmiany. - Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację w NATO ten plan oczywiście może być zmieniany. Być może trzeba będzie go dostosować i zmodyfikować na potrzeby wyzwań, przed którymi staniemy - powiedział gen. Joks, a zwracając się do żołnierzy i personelu JFTC oświadczył: - Jestem gotowy, by zacząć moją misję. Drodzy pracownicy, czekam, by służyć razem z wami. Niech Bóg błogosławi JFTC, Polskę i NATO! - powiedział nowy dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych.

List do odchodzącego i przejmującego obowiązki generała skierował Prezydent RP Andrzej Duda.

Adam Joks urodził się 5 lipca 1966 roku w Ostrzeszowie. Wojskowe wykształcenie uzyskał w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych  im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Ukończył też studia magisterskie na Politechnice Warszawskiej, a także studia na Akademii Obrony Narodowej i amerykańskiej Akademii Wojennej Wojsk Lądowych. Przez ostatnie półtora roku był zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 22 lutego 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda mianował go na stopień generała dywizji. 

Bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre) powstało w 2004 roku i było pierwszą jednostką, jaką Sojusz ulokował w krajach byłego bloku komunistycznego. JFTC to jednostka, którą reprezentują przedstawiciele ponad dwudziestu nacji. Zadaniem JFTC jest szkolenie oficerów z krajów wchodzących w skład NATO oraz współdziałających w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju, a także upowszechnianie najnowszych technologii i rozwiązań w zakresie działań na szczeblu taktycznym. Centrum organizuje wykłady, seminaria, konferencje i ćwiczenia dla oficerów.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

jak braciajak bracia

2 0

Stary i nowy dowódca JFTC z wyglądu bardzo podobni do siebie 06:08, 12.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone