Zamknij
REKLAMA

ZUS tropi lewe zwolnienia lekarskie

14:00, 18.08.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. (jn)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wychwytuje coraz więcej nieprawidłowości w zakresie wystawiania i korzystania ze zwolnień lekarskich. W pierwszym półroczu 2019 r. ZUS zakwestionował świadczenia chorobowe na kwotę blisko dwukrotnie wyższą niż w 2017 r. W województwie kujawsko-pomorskim kwota jest prawie czterokrotnie wyższa.

W pierwszym półroczu Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie kujawsko-pomorskim przeprowadził ponad 17,3 tys. kontroli osób na zwolnieniach lekarskich. W ich następstwie wstrzymana została wypłata prawie 1,8 tys. zasiłków chorobowych na kwotę ponad 1,2 mln zł. W pierwszym półroczu ubiegłego roku decyzji wstrzymujących wypłatę świadczeń było 774, a przed dwoma laty 601. Kwota wstrzymanych świadczeń sięgnęła natomiast odpowiednio 656 tys. zł w I półroczu 2018 r. i 317,3 tys. zł. w I półroczu 2017 r. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje zarówno prawidłowość orzekania  niezdolności do pracy, jak i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić. Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego polega natomiast na sprawdzeniu czy osoba korzystająca ze zwolnienia, a tym samym świadczenia chorobowego, nie świadczy pracy lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. Jeżeli osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem ZUS  wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot.

Kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich od różnych lekarzy albo zwolnień długoterminowych, a także osoby, które kiedyś musiały zwrócić zasiłek, bo korzystały ze zwolnienia nieprawidłowo. Często też informacje o nieprawidłowym wykorzystaniu zwolnienia ZUS dostaje od pracodawców czy „życzliwych”. Część zwolnień ZUS do kontroli typuje losowo.

Jak mieszkańcy regionu nadużywają zwolnień?

Prowadzenie imprez okolicznościowych, wyjazdy na wycieczki, remont mieszkania, czy dodatkowa praca zawodowa to tylko niektóre przykłady jak osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich wykorzystują je niezgodnie z przeznaczeniem. Wśród osób, które musiały zwrócić zasiłek chorobowy znalazł się pracownik, który będąc na zwolnieniu uczestniczył w meczach drużyny koszykówki również odbywających się poza stałym miejscem zamieszkania. Inna osoba w trakcie zwolnienia jechała samochodem choć ma orzeczoną niezdolność do pracy z powodu złamania nogi.

Kontrole to nie wszystko. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również obowiązek ograniczyć wysokość świadczeń chorobowych do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kraju, w przypadku ustania tytułu ubezpieczenia osoby przebywającej na zwolnieniu. Z tego tytułu w naszym regionie
obniżono wypłaty na kwotę blisko 3,7 mln zł. Łącznie, kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych w tym półroczu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego wyniosła ponad 4,9 mln zł. W skali kraju to 104,2 mln zł.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

hurrahurra

8 5

To dobrze bo mam pewność, że wystarczy mi 500 plus na papierosy. Cieszę się ogromnie, że zgodnie z polskim prawem mogę co miesiąc wypalać 500 zł z kasy publicznej. Kocham ciebie matoł uszu 20:22, 18.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ToTo

2 3

wpisałem je: Johann Hetzig. Łubudubu, łubudubu, niech nam żyje Schetyna, prezes naszego klubu. 10:01, 19.08.2019


ToTo

4 4

wpisałem ja: Leonard Borowski. Łubudubu, łubudubu, niech nam żyje Kaczyński, prezes naszego klubu. 10:04, 19.08.2019


do hurrado hurra

5 3

ludzie sprawujący władzę są bardzo zainteresowani czy 500 plus jest wydawane zgodnie z prawem. Z prawem miłości do władzy, pieniędzy, splendorów, i bezkarności. Sprawdzą to 13 października. nawet gdyby ci co mają teraz władzę przegrali, to nic się nie zmieni. ich główni przeciwnicy to nam zapewnili. 06:09, 19.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone