Zamknij
REKLAMA

Albo sami się wyautowali albo zostali wyrolowani. Listy wyborcze po przejściach

08:29, 05.09.2019 | .
REKLAMA
Skomentuj

Komitety wyborcze, które zebrały wymaganą liczbę podpisów poparcia, zarejestrowały  listy  kandydatów do Sejmu.  Rzuca się w oczy brak niektórych nazwisk na listach wyborczych w okręgu bydgoskim.

Zwolennicy lewicy nie mogą się nadziwić nieobecności na liście SLD nazwiska regionalnego lidera tej partii. Ireneusz Nitkiewicz postanowił kandydować z listy Koalicji Obywatelskiej. Zaoferowano mu czwarte miejsce. Tymczasem z aktualnych sondaży wynika, że SLD zdobędzie w naszym okręgu mandat poselski, a może nawet dwa.

Z kolei na liście  PSL - Koalicja Polska brakuje czołowego koalicjanta ludowców z tegorocznych wyborów parlamentarnych. Bydgoski lider ugrupowania Kukiz’15, który należał do topniejącej z każdym rokiem grupy posłów wiernych Pawłowi Kukizowi, wierzgnął tuż przed końcem kadencji. Dla Pawła Skuteckiego nie do wyobrażenia był start pod szyldem PSL. - Nie ma takiej opcji. To nie jest kwestia wyrachowania, to kwestia smaku - zwierzył się na swoim fanpage'u.

Sojusz Kosiniaka-Kamysza z Kukizem spodobał się natomiast Eugeniuszowi Kłopotkowi, ale tylko do czasu.  

- Chciałem pomóc panu posłowi Markowi Biernackiemu w okręgu Gdynia-Słupsk-Chojnice, bo ja jestem rodowitym chojniczaninem i tam na południu Kaszub, gdzie moja rodzina ze strony mamy i taty jest dosyć znana, ja też jestem znany, tam chciałem pomóc. Natomiast w moim  żelaznym dotychczasowym okręgu wyborczym bydgoskim miała kandydować z drugiego miejsca moja małżonka Agnieszka Kłopotek, ale po tym jak został potraktowany poseł Sosnowski, na znak solidarności z nim również ona się wycofała - tłumaczył agencji PAP poseł Kłopotek.

(Dla wyjaśnienia, w ramach podziału przez sojuszników tzw. miejsc biorących „jedynkę” na liście PSL - Koalicja Polska w okręgu toruńsko-włocławskim otrzymał Paweł Szramka z Kukiz’15, a nie Zbigniew Sosnowski z PSL.) 

Najwięcej perturbacji wystąpiło przy układaniu listy Koalicji Obywatelskiej. 30 lipca Grzegorz Schetyna ogłosił nazwiska „jedynek” we wszystkich okręgach. Wtedy na pierwszym miejscu listy bydgoskiej figurował Krzysztof Brejza. Po paru tygodniach nastąpiła zmiana. „Jedynką” został Tadeusz Zwiefka.

- Pan poseł Brejza postanowił kandydować do Senatu i to jest powód, dla którego pojawiła się moja osoba na jedynce w kujawsko-pomorskim, w okręgu bydgoskim  - poinformował Zwiefka za pośrednictwem PAP i IAR .

- Start do Senatu jest moją świadomą i przemyślaną decyzją - tego wymaga odpowiedzialność za Polskę – wyjaśnił na swoim profilu Brejza.

- W tym co Pan napisał nie ma grama czegokolwiek, co można by uznać za wiarygodne wyjaśnienie. Przykro mi  – oświadczył w odpowiedzi na ten wpis redaktor naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis.

Dla przypomnienia, kilka miesięcy temu europoseł Tadeusz Zwiefka musiał przełknąć gorzką pigułkę, gdyż na regionalnego lidera Koalicji Europejskiej został przez partię namaszczony Radosław Sikorski. Podczas majowej konwencji wyborczej w Bydgoszczy dowiedzieliśmy się jednak, że Zwiefka całkiem w odstawkę nie idzie. - Nie zapomnimy o nim. Będzie nam potrzebny jesienią - zapowiedział wówczas Grzegorz Schetyna.

Latem na pierwszym miejscu bydgoskiej listy był Krzysztof Brejza, który jednak, gdy zaczęła się zbliżać jesień, odczuł przemożną chęć kandydowania na senatora i zwolnił „jedynkę” dla Zwiefki.

Na liście Koalicji Obywatelskiej nie znajdą bydgoszczanie pierwszej przewodniczącej PO w naszym mieście. Teresa Piotrowska, choć jest młodsza od Zwiefki, od lat nie kryła, że marzy się jej spokojne życie na emeryturze. Zdaje się, że takie właśnie życie wybrał kilkanaście lat starszy od niej dr Zbigniew Pawłowicz, bo jakoś cicho o niedawnym kandydacie bydgoskiej Platformy na marszałka województwa.

Dziesiąte miejsce na bydgoskiej liście KO  miał otrzymać Roman Jasiakiewicz, ale chyba strach co poniektórych obleciał. Paweł Olszewski mógłby sobie dać rękę obciąć, że były prezydent Bydgoszczy nawet z odległej pozycji na liście zdobędzie więcej głosów niż kandydaci, których nazwiska znajdują się w pierwszej trójce. - Platforma Obywatelska usunęła mnie z listy do Sejmu. Dowiedziałem się o tym z mediów. Serdecznie dziękuję Państwu za przekazane słowa życzliwości - napisał na swoim facebookowym profilu Roman Jasiakiewicz.

Innego typu oświadczenie przekazała mediom Joanna Czerska-Thomas, kiedy znalazła swoje nazwisko na siedemnastym miejscu listy KO.  „Oficjalnie informuję, że nie będę brała udziału w najbliższych wyborach. Taką decyzję podjęłam, ponieważ okazało się, że mamy różne standardy współpracy i komunikacji” - poinformowała szefowa lokalnych struktur Nowoczesnej.

Rozczarowania nie kryła też mec.Justyna  Mazur, która zrezygnowała ze startu  w wyborach z listy KO.  - O tym, że jestem na siódmym miejscu dowiedziałam się z internetu. Ustalenia były inne - wyznała „Wyborczej” dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy. Wycofała się także z kandydowania Natalia Falkowska, której przydzielono 21 miejsce na bydgoskiej liście KO.

Żeby było śmieszniej, poseł Paweł Olszewski, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Bydgoszczy, zorganizował konferencję prasową, podczas której zarzucił partii rządzącej „wycinanie” kobiet. - Zadaje publiczne pytanie parlamentarzystom PiS-u, a przede wszystkim władzom PiS-u: Czy mają problem z kobietami, bo ta kasta samców, która dokonuje ustalenia list wyborczych, widać - mówiąc kolokwialnie - wycina kobiety z miejsc biorących? – pytał parlamentarzysta, który startuje z drugiego miejsca bydgoskiej listy KO.   

Co do kandydatek Prawa i Sprawiedliwości, trzeba przypomnieć na zakończenie, że Grażyna Szabelska  wyciąć z listy się nie dała.

Ewa Starosta

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (30)

WojasWojas

23 4

A ich guru czyli Tusku przepowiadał : "wyginięcie jak dinozaury" . Fakt, mówił do PIS-u. Ale karma wraca. I bardzo dobrze. Czas, by peło zniknęło. 10:33, 05.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Johann HetzigJohann Hetzig

10 1

Też tak uważam. I myślę, że wreszcie zniknie po najbliższych wyborach. 12:53, 05.09.2019


@Wojas-borowski@Wojas-borowski

0 3

Te wiadomości to z TVP Kurskiego? 16:57, 08.09.2019


StenSten

18 4

Na fotografiach sami bezideowi koniunkturaliści i karierowicze. Żadna strata dla przyszłego parlamentu. 11:27, 05.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Johann HetzigJohann Hetzig

13 0

Absolutnie się z tym zgadzam. 12:55, 05.09.2019


Leonard BorowskiLeonard Borowski

1 2

Całe szczęście nie ma nieudacznika Frelichowskiego. 19:54, 06.09.2019


Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

21 3

Suweren nie da mandatów Brejzie, Zwiefce, Olszewskiemu i Nitkiewiczowi. Tym panom już dziękujemy. Zachęcam do głosowania na kandydatów PiS - jedynej pro rozwojowej i pro społecznej partii w Polsce. 12:38, 05.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

0 2

Powyżej wPiSałem się ja, właściciel sklepiku Chlew w Fordonie. 19:56, 06.09.2019


Ta SzabelskaTa Szabelska

3 15

zamiast pilnować szkarady pomnika to pcha do sejmu po większe profity? W jej obietnice już dawno nie wierzę.Pewnie tak jak Paulina będzie ględziła w sejmie o plamach na Starym Rynku w Bydgoszczy albo o braku na nim zieleni? Czy, takie osoby, nie mające chyba pojęcia o tym czym zajmuje się sejm, to nie wstyd umieszczać na liście? 12:42, 05.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Johann HetzigJohann Hetzig

12 1

Ta Szabelska jest w pojedynkę więcej warta od całej listy PO-KO. 12:57, 05.09.2019


Leonard BorowskiLeonard Borowski

0 1

Głosowanie na PiS to zdrada Polski. 16:54, 08.09.2019


Johann HetzigJohann Hetzig

15 1

Gdyby Nitkiewicz dał znać wcześniej, że kasa od Zemkego na finansowanie biura SLD się skończyła, wziąłbym finansowanie tego biura na siebie. Z listy SLD Nitkiewicz miałby pewny mandat posła, a tak ma przechlapane. Może na osłodę dostanie posadę dyrektora czyjegoś biura z PO-KO? 12:45, 05.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

0 1

Powyżej wPiSałem się ja Leonard Borowski, pisowski cieć lepszego sortu. Dorabiam jako pisowski hejter i troll. 16:50, 08.09.2019


To To

17 3

o takich osobnikach, jak kandydaci z listy PO-KO Józef Piłsudski krzyczał w Sejmie: "fajdanitis poslinis!" 12:52, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bezpartyjnybezpartyjny

14 4

Na co liczą ci Inowrocławia Stachowiak, który od zawsze kiedy pamiętam rzucał kłody pod nogi Bydgoszczy ,czy Wroński od "biduli" Gowina, dla którego powołanie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy jest bezzasadne? 13:23, 05.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Johann HuizigJohann Huizig

6 1

Liczom na moje poparcie. I bendom je mieli. 13:55, 05.09.2019


Loniu BorochujskiLoniu Borochujski

0 1

Zagłosuję na uczciwych inaczej z pisu. 16:59, 08.09.2019


czytelnikczytelnik

6 2

Coraz więcej piją w tym sejmie więc nic dziwnego,że uchwalają byle co? ....Kiedy wybieram się do pracy taksówką albo jestem na spotkaniu zdarzy się lampka piwa czy wina – na pytanie o kilka głębszych w Sejmie odpowiada poseł Roman Kosecki (53 l.) z PO. – Abstynentem to ja nie jestem, najbardziej lubię drinki – wtóruje koledze Tadeusz Cymański (64 l.) z PiS. Przyznaje, że w słynnym sejmowym drink-barze był ostatnio „jakiś czas temu”. Tymczasem, jak ustalił „Super Express”, z roku na rok obroty z tytułu sprzedaży alkoholi przy Wiejskiej rosną!

W 2018 r. posiedzenia poselskie trwały 53 dni, a Kancelaria Sejmu, wyłącznie z tytułu sprzedaży alkoholu na terenie gmachu przy Wiejskiej, odnotowała obrót prawie 80 tys. zł. Oznacza to, że tylko w ciągu jednego dnia obrad posłowie i ich goście – tylko oni mają wstęp do słynnego drink-baru i restauracji tuż obok – wydawali na alkohol ponad 1 400 zł! A w tym roku przepijają jeszcze więcej. Z naszych informacji wynika, że do 31 lipca 2019 r. na alkohol wydali już łącznie prawie 75 tys. zł! Rachunek jest prosty: podczas każdego z 27 dni posiedzeń sejmowych, poselskie wydatki na alkohol wynoszą już ponad 2 700 zł!

Czym w swoim zakładzie pracy raczą się posłowie? „W ofercie znajduje się standardowy asortyment: piwa, wina, likiery oraz podstawowe alkohole wysokoprocentowe” – podaje Centrum Informacyjne Sejmu. Przy barze na próżno szukać karty napojów wyskokowych, ale te „podstawowe alkohole” to przynajmniej kilka rodzajów whisky czy wódki. – Barman podaje kwotę, wtedy płacisz – usłyszeliśmy od jednego z bywalców.... 13:59, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

9 2

Panie Bezpartyjny ! Oni przecież nie liczą na głosy mieszkańców Bydgoszczy, ale na głosy południowej części dawnego województwa bydgoskiego. Nikogo w Inowrocławiu, Mogilnie czy Żninie nie interesuje Akademia Medyczna w Bydgoszczy. Im jest wszystko jedno.
A warto sobie uzmysłowić, że w Bydgoszczy mieszka mniej więcej tylko jedna trzecia mieszkańców naszego okręgu wyborczego. Niech Pan spojrzy na to szerzej ! 14:05, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

8 0

Święta racja. 14:21, 05.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

0 0

Ja oglądam tylko TVPiS. Tylko tam muwiom prafde. 16:56, 08.09.2019


podatnikpodatnik

13 0

Ci dwaj środkowi aroganci jak konie w boksach startowych chcą pognać do W-wy .Tam bez porównania wypasione zarobki , ogromne przywileje , wymagań żadnych od onych nikt nie oczekuje. Nigdzie więcej na świecie nie znajdą lepszego pracodawcy jakim jest państwowe koryto w III RP 16:18, 05.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

7 1

Suweren 13 października wybije im to z główek. 17:00, 05.09.2019


Leonard BorowskiLeonard Borowski

0 0

Znowu mój wpis jako ZM. Ma tym portalu mi wszystko wolno. Oni wiedzą, że nie ma lepszego hejtera i trolla jak Leonard Borowski. 16:55, 08.09.2019


zadowolonyzadowolony

17 0

jednak - jak dla mnie, najbardziej,,cenne,, jest wyautowanie pani z PRON- wyjątkowo lubiącej intrygi, czasem wręcz bezczelnej i mającej o sobie zbyt ( jak to karierowiczki z małego miasteczka ),,dobre zdanie,,, członkini sitwy pawełkowej ( marność nad marnościami ).Jak najmniej takich bab w polityce.
17:32, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mikimiki

15 2

Ale ta zwiefka to ogromny wstyd dla bydgoszczan i chamstwo Grzesia. 23:03, 05.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

8 0

Święte słowa. 23:12, 05.09.2019


Leonard BorowskiLeonard Borowski

1 7

Wstyd dla Bydgoszczu są pismatołki z listy PiS. 19:55, 06.09.2019


KokonKokon

11 1

Brejza idzie na senatora żeby nie dostał się aktualny Wojewoda. Ot i prosta przyczyna. 23:15, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aasssaasss

1 1

A co z E.Rusielewicz ? 11:47, 08.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone