Zamknij
REKLAMA

Mieszkańcy Górnego Tarasu wdrażają się do segregacji śmieci po nowemu...

11:06, 06.11.2019 | ech
Skomentuj Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Od nowego roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące segregowania wszystkich odpadów. A od 1 listopada mieszkańcy Szwederowa, Górzyskowa, Glinek-Rupienicy, Wyżyn oraz Wzgórza Wolności już mogą segregować je na nowych zasadach, dzięki pilotażowi wdrożonemu przez miasto - informuje Urząd Miasta. Jednak w wielu miejscach wystawione pojemniki nie odpowiadają nowym rygorom segregowania śmieci...

Nowe zasady segregowania odpadów z mocy ustawy obowiązywać będą od 1 stycznia 2020 w całej Polsce. I w całym kraju wszyscy segregować będą śmieci tak samo, do pięciu pojemników, które będą różnić się kolorami. Każdy z nich przypisany będzie do innych odpadów. W sumie tych kolorów będzie pięć: żółty, zielony, niebieski, szary i brązowy.  

Nowością będzie pojemnik niebieski, do którego trafi papier i makulatura. Do pojemnika brązowego wszyscy wyrzucać będą  odpady biodegradowalne – kuchenne pochodzenia roślinnego, na przykład resztki jedzenia takie jak: skórki owoców i warzyw, ogryzki, fusy z kawy i herbaty oraz trawę i liście. Do brązowego pojemnika nie wolno wrzucać mięsa ani kości.

Natomiast do pojemnika szarego na odpady zmieszane powinny trafiać na przykład chusteczki jednorazowe, ręczniki papierowe, pieluchy, zatłuszczony papier, rozbite szklanki i talerze, porcelanowe kubki, a także resztki mięsa i kości oraz skorupki jaj.

Reszta pozostaje bez zmian, czyli do żółtego pojemnika powinny trafiać opakowania wykonane z tworzyw sztucznych i metalu – zarówno opakowania po artykułach spożywczych, jak również po szamponach, płynach do kąpieli, płynach do prania, a także tubki po paście do zębów. Do zielonego pojemnika wyrzucać będziemy opakowania ze szkła, czyli szklane butelki i słoiki, z tym zastrzeżeniem, że do tego pojemnika nie będziemy wrzucać szkła stołowego, luster, szkła zbrojonego lub hartowanego.

Urząd Miasta Bydgoszczy postanowił na wybranym obszarze miasta nowy system wprowadzić pilotażowo już od 1 listopada 2019 roku. I tak mieszkańcy Szwederowa, Górzyskowa, Wzgórza Wolności, Glinek-Rupienicy oraz Wyżyn mogą już od kilku dni wdrażać się do nowych rygorów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Odpady w tej części miasta są odbierane przez spółkę ProNatura.

Zgodnie z nowym systemem zostały dostawione pojemniki niebieskie przeznaczone na papier i makulaturę. Zaobserwować można, że cieszą się dużym powodzeniem. W części z nich papier i makulatura nie może się pomieścić. Niestety, obok dostawionych niebieskich pojemników (bez oznaczenia na jakie odpady są przeznaczone) dalej stoją żółte z oznaczeniem, że należy do nich wrzucać nie tylko metal i plastik, ale również papier!

W ramach pilotażu rygory nowego systemu nie są też dotrzymane w inny sposób. Dalej spotkać można pojemniki tym razem dla odmiany niebieskie, które oznakowane są jako przeznaczone na papier, metal i plastik.

Do przemyślenia jest też zastosowany niebieski kolor koszy zainstalowanych przy chodnikach, które również "biją" w oczy świeżą niebieskością. 

(ech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

fordoniakfordoniak

3 2

dlaczego szanowna redakcja pisze, że mieszkańcy " już mogą segregować je na nowych zasadach". Chyba nie mogą lecz muszą. Czyżby redakcja też popierała unijne paranoje? 13:59, 06.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hmmmhmmm

4 0

Z tekstu wynika, że mogą, jeśli chcą... Na razie przymusu nie ma. Zresztą chaos tam jest. 15:00, 06.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

górny tarasgórny taras

4 0

Już wymagają od mieszkańców rozszerzonej segregacji ale Spółdzielnie mieszkaniowe kompletnie nie przygotowały się do nowej segregacji odpadów .Panuje ogromny bałagan ciasnota w pomieszczeniach na pojemniki brak dojścia i możliwości odpowiedniego segregowania.Za małe pojemniki prawie zawsze są pełne. Poza tym za segregowanie śmieci przez mieszkańców należy się dla mieszkańców mniejszy czynsz 18:27, 06.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qedekqedek

2 0

a potem podjedzie auto i ziutki wrzucą wszystko do jednego wielkiego pojemnika......ciekawe o ile wzrośnie opłata za segregowane odpady........ 09:59, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiltonMilton

0 0

Jak zwykle organizacja segregacji nie dorosła do praktyki życia. Z domowych obserwacji wynika, że pojemniki na papier i makulaturę winny być największe. W drugiej kolejności powinny iść pojemniki na plastik i metal, szczególnie, że najczęściej odpady typu butelki pet i puszki trafiają tam nie zgniecione i zajmują dużo miejsca. W trzeciej kolejności powinien iść pojemnik na odpady zmieszane, w czwartej zaś na bio i odpady szklane. Jeżeli stawia się jeden pojemnik na bio, jeden na szklane, to obok winny stać dwa zmieszane, trzy na plastik i metal i cztery na papier. Tymczasem postawiono po jednym z każdego rodzaju. Można i tak, ale wtedy jedne odpady można wywozić raz w tygodniu a inne cztery razy, bo pojemniki pękają w szwach. 10:13, 08.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA