Zamknij
REKLAMA

Adam Michnik wspominał na UKW czasy walki i dialogu

22:40, 06.11.2019 | ech
Skomentuj Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Na zaproszenie bydgoskiego Klubu Tygodnika Powszechnego w auli Biblioteki UKW odbyło się spotkanie wspominkowe z redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

"Co my, pokolenie które w 1989 przesypywało w piaskownicy piach, lub majaczyło jako nieśmiały plan na przyszłość w głowach naszych rodziców, wiemy o przemianach jakie miały wtedy miejsce w naszym kraju? Na ile zdajemy sobie sprawę z wpływu tych wydarzeń na naszą obecną rzeczywistość? Jaki przekaz sprzed 30 lat dociera do nas dziś? W kontekście wznowienia cenionej wśród czytelników książki-rozmowy "Między Panem, a Plebanem" autorstwa Jacka Żakowskiego, będziemy mogli zapytać o to uczestnika tych wydarzeń, redaktora Adama Michnika (książka to rozmowa Jacka Żakowskiego z ks. Józefem Tischnerem i Adamem Michnikiem)" - tak rzecznik prasowy UKW, dr Sławomir Łaniecki zapraszał i zachęcał do przyjścia na spotkanie z redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej" do auli Biblioteki Głównej UKW.

Na spotkanie z jedną z pierwszoplanowych postaci przełomu, który dokonał się w Polsce pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, przyszli akurat nie ci, dla których wspomnienia Adama Michnika mogły być interesujące, ale przede wszystkim jego rówieśnicy, którzy mają osobiste doświadczenie czasów przemian i narodzenia III Rzeczypospolitej. Co więcej, rówieśnicy, dla których Adam Michnik jest wybitną postacią historyczną, która miała niebagatelny wpływ na wydarzenia polityczne tamtego czasu.

Adam Michnik już na samym wstępie wspomnień oddał szacunek Tygodnikowi Powszechnemu, który był dla niego, osoby - jak to określił - wywodzącej się z środowiska ateistycznego, "nawet z nalotem przedwojennego komunizmu, symbolem tego, co w Polsce uczciwe, przyzwoite, odważne, patriotyczne". Podkreślił, że był czytelnikiem tygodnika, gdyż redagowany był odmiennym językiem, bez propagandy i drętwej mowy, która była powszechna w dostępnych wtedy czasopismach.

Dla osób nawet średnio rozeznanych w historii PRL-u przypomnienie  późnogomułkowskich represji, w których pod koniec lat 60., a zwłaszcza po Marcu  '68 i inwazji na Czechosłowację, politycznie dojrzewała lewicowa i wywodząca się ze środowisk komunistycznych warszawska młodzież, nie było czymś odkrywczym, mogącym zachęcać do dyskusji. Zresztą na spotkanie z Adamem Michnikiem przyszli jego sympatycy, a nie rzadko wielbiciele, którzy co chwilę nagradzali oklaskami, a zwłaszcza śmiechem, najbardziej dowcipne lub paradoksalnie lub błyskotliwie sformułowane odpowiedzi.

Tak na przykład się stało, gdy prowadzący spotkanie na poważnie starał się dociec, dlaczego rozmowy w Magdalence, toczyły się w tak zażyłej z komunistami komitywie. - Czy to tak musiało wyglądać? Czy nie dało się tego zrobić w sposób jakiś taki, który nie budziłby zastrzeżeń? Pojawia się nawet termin "zdrada". Części społeczeństwa nie mieści się w głowie, że można usiąść do stołu z wrogiem i pić z nim wódkę. Jak poradzić sobie z pytaniem, które pojawia się wszędzie? - napierał moderator spotkania. Michnik ocenił, że negatywne odczucia mogą dotyczyć "estetyki" takiego odbioru rozmów w Magdalence. - Byliśmy w Magdalence. To były ważne rozmowy, negocjowano sporne punkty. Po kilku godzinach, od 10 do 3 rozmawialiśmy. Kiszczak był gospodarzem tych rozmów. Zaprosił nas na obiad. Zeszliśmy na dół i nalano nam do kieliszków wódkę. Oczywiście, gdybym był prawdziwym patriotą, to powinienem tą wódkę wylać, albo chlasnąć w twarz generała. Ja zachowałem się, jak bezduszny zdrajca i wypiłem tą wódkę  - mówił Michnik, a  wywodowi towarzyszył powszechny aplauz, śmiech i oklaski.  - Jeżeli to jest znak zdrady, to muszę panu powiedzieć, że jeżeli to są moje grzechy, to ja jestem bezgrzeszny - ten komentarz też wzbudził aplauz słuchaczy, choć Michnik skończył go stwierdzeniem, że nie jest bezgrzeszny.

Potem już na poważnie naczelny "Wyborczej" skonstatował: - Czy to mogło wyglądać inaczej? Moim zdaniem okrągły stół i porozumienia okrągłego stołu, które otworzyły drogę do takich wyborów, jakie mieliśmy, niedoskonałe... Ale to były wybory, które przesądziły o tym, że w Polsce pokojowo został zdemontowany dyktatorski bolszewizm.

(ech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (58)

Bolesław GłodnyBolesław Głodny

45 2

Walka, dialog, negocjacje... Oh REALLY? :D
Ktoś w to jeszcze wierzy? Chyba tylko zakonnice w ciąży, które na pasach przejeżdżają ludzi.
TW pożenili się z SB i powstała RP sprywatyzowana. 23:14, 06.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JarekJarek

43 3

A nie mówił nic o swoim bracie, stalinowskim prokuratorze? 00:05, 07.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@borowski@borowski

4 10

zdradzisz cuś o sobie i swojej rodzinie? 14:21, 07.11.2019


StenSten

4 7

Z pewnością nikt z jego rodziny nie był hitlerowskim żołnierzem, czego nie można powiedzieć o tobie. 15:59, 07.11.2019


miki miki

11 4

co NA TO HETZIG? 02:26, 07.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

O 2:26O 2:26

4 8

HETZIG spał. 11:04, 07.11.2019


kieliszekkieliszek

40 5

Zwłaszcza bratanie z komuchami przy okrągłym stole 06:58, 07.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

na zdrowiena zdrowie

4 16

Razem z Lechem Kaczyńskim. Jarek się wtedy nie liczył. 11:15, 07.11.2019


wojaswojas

43 5

Michnik, kiedy przeprosisz za brata????!!!! 07:14, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LexLex

39 3

popatrzcie na widownię - ja naliczyłem 4 młode osoby i to jest najlepsza informacja społeczna 09:20, 07.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

troszkętroszkę

20 2

oczadziałych i zasłuchanych w tego POdłego zdrajcę idei solidarności.Ale to jest już od dawna oczywiste, że brat starszego Szechtera, stalinowsko-komunistycznej kanalii, był wraz z kilkoma,,agentami ,,typu Kuroń,Boni,i niestety także Borusewicz przygotowany do przejęcia PRAWDZIWEJ Solidarności i zbratania się z komuną,co też uczynili.Nie ma słów by wystarczająco określić tego POdłego typa, wiecznie służącego wrogom Polski.Współczesny Judasz ( też krajan - czyżby oni to mieli we krwi ). 11:12, 07.11.2019


LeksiuLeksiu

3 15

Młodzież to główna część widowni na spędach łojca derektora. 14:19, 07.11.2019


tchórztchórz

36 1

Byłem na spotkaniu z nim na UMK przed stanem wojennym. Oczekiwałem krytyki komuny a Michnik przekonywał, że Polska ze względu na położenie geopolityczne musi się godzić na kierowniczą rolę PZPR. Większość studentów była zszokowana tym, że Michnik przyjechał bronic komuny. Potem pracownik naukowy jak wynika z danych IPN kapuś SB zachęcał studentów do napisania dla niego anonimowej ankiety, co myąlą o wystąpieniu Michnika. Nie można wykluczyć, że ankiety trafiły do SB, które po charakterze pisma mogło ustalać autorów tych pozornie anonimowych ankiet. Tak więc studenci krytykujący komunę ponieśli negatywne konsekwencje a Michnik promował się na obronie kierowniczej roli PZPR. 09:20, 07.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

1 15

Sam te idiotyzmy wymaślasz, anonimowy wPiSywaczu? 11:03, 07.11.2019


StenSten

27 3

Najskuteczniejszą reklamę zbuntowanym dzieciom żydokomuny robiła "Wolna Europa". Rozgłośni tej słuchali wszyscy. Była niczym alfa i omega rzekomo niezależnej, wolnej od nacisków politycznych opinii publicznej. Mało kto orientował się wówczas w zawiłościach i uwarunkowaniach ideologicznych tudzież środowiskowych. Kuroń, Modzelewski, Michnik, Lityński czy Blumsztajn wyrośli dzięki tej propagandzie na herosów walki niepodległościowej Polaków. Zmiażdżyli konkurencję. Na temat ROPCIO "Wolna Europa" mówiła niewiele, na temat KPN milczała. To nie byli faworyci wpływowych propagandzistów amerykańskich, brytyjskich czy francuskich. Ludzie audycji tych słuchali ukradkiem i łykali słowa jak pelikany. Niestety, po latach wiele osób nadal tkwi w okowach tamtych zimnowojennych czasów. Są niereformowalni. Kierują się głównie emocjami, sentymentami. Nawiasem mówiąc są to najczęściej ludzie, którzy sami działali przeciwko komunistom w bardzo niewielkim wymiarze albo zgoła wcale. Michnik im imponował, bo walczył. Leczył ich z własnych kompleksów. O co tak naprawdę walczył, tego w sumie nigdy nie dociekali.
A po latach ci sami ludzie stwierdzali, że komuna w gruncie rzeczy wcale nie była taka zła.
Odrobina schizofrenii również w tym jest. 09:59, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

36 4

Czym ten podły człowiek zasłużył sobie tutaj na reklamę? 10:47, 07.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

2 19

Odezwał się kolejny łopozycjonista. 11:01, 07.11.2019


@Sten-Frelichowski@Sten-Frelichowski

2 21

Gruby, chcesz powiedzieć, że ty z twoim partyjnym tatusiem, kumplem Józia Majchrzaka, Wolną Europę słuchaliście? Swój antysemityzm to pewno z domu wyniosłeś, wielgachny łopozycjonisto. Ty i KPN? Tyle, że w czasach Solidarności, wtedy powoływanie się na kontakty z KPN było w modzie. Pamiętam, że i Mariusz należał do KPN. Ja z KPN nie miałem wiele wspólnego, poza tym, że pod Łochowem drukowaliśmy z Maćkiem piąty numer Drogi. Pamiętam też rozmowę w Leszkiem Moczulskim w Sopocie w roku 2009 na obchodach 30 rocznicy powstania RMP (nie tego RMP, które zakładał Budzbon i Joanna Urban). Z Bydgoszczą kojarzył tylko pewną panią, którą podejrzewał (i słusznie), że jest TW. Pamiętam, że warunkiem zakończenia strajków w sierpniu 1980 było wypuszczenie Michnika z więzienia. Ale co tam częste wiezienia Kuronia, Michnika czy Modzelewskiego. Ty i Budzbon to dopiero się nasiedzieliście w więzieniach. Ty nawet opisałeś swe cierpienia w słynnej książce "Czas pruby". 11:00, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

My z PiSuMy z PiSu

4 21

Trzy miesiące po odebraniu muzułmańskiemu Kaszmirowi autonomii i uwięzieniu opozycjonistów rząd Indii wpuścił tam pierwszą delegację. Z Niemiec do Indii przyjechali działacze skrajnie prawicowej AfD, z Polski - sześcioro europosłów PiS. Z 27 zaproszonych do Indii europarlamentarzystów 22 należy do partii populistycznej prawicy. PiS wysłał aż sześcioosobową drużynę m.in. Ryszarda Czarneckiego, Kosmę Złotowskiego, b. minister rodziny Elżbietę Rafalska. 11:09, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

16 2

Wpis Hetziga adresowany rzekomo do mnie mówi wiele o sympatykach Michnika. Zamiast rzeczowej polemiki ataki ad personam wymierzone we Frelichowskiego, Budzbona i jakąś panią, która podobno była TW. Poziom dyskusji jak z magla. 11:13, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Frelichowski@Frelichowski

5 19

Twój wPiS to dopiero rzeczowa dyskusja. Taka sama jak argumenty Antka Macierewicza o sztucznej mgle. 11:18, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

24 2

Bliższe omawianemu tematowi były teorie Michnika o niepełnosprawnej zakonnicy w ciąży przejechanej na pasach przez pijanego Komorowskiego.
Łączy je osoba autora. 12:07, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Gruby Sten@Gruby Sten

3 23

Michnik potrafi się z tego śmiać, twój idol bredzi tylko o zdradzieckich mordach. 12:33, 07.11.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

StenSten

13 1

Z czego niby Michnik tak się śmieje ? Z niepełnosprawnej zakonnicy ? Z pijanego Komorowskiego za kierownicą ? Z własnej głupoty ? 15:39, 07.11.2019


@Sten@Sten

0 10

Zawsze podziwiałem twoją głupotę i mitomaństwo. 18:16, 07.11.2019


CogitoCogito

4 3

Jak mówi prawdę to wspomina zdradzieckie, podłe, komusze (czasem duchem) mordy. Uchachane mordy. 22:25, 07.11.2019


@Jarek Borowski@Jarek Borowski

1 16

Właściciel fordońskiego sklepiku Loniu Borochujski przystąpił do ataku. Loniu to dopiero ma kartę łopozycjonisty. Przy nim to nawet połeta Budzbon i tfurca Frelichowski małe pikusie. 14:13, 07.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

OdpowiadanieOdpowiadanie

11 0

na bełkot Hetziga jest poniżej godności każdego internauty. 15:30, 07.11.2019


@odp...@odp...

5 9

To po co odpowiadasz? 18:00, 07.11.2019


StenSten

13 1

Jeszcze słów kilka na temat projekcji umysłowych Hetziga. Johann Hetzig zarzuca mi ( jako Frelichowskiemu), że wyniosłem z domu antysemityzm.
Gdybym był synem żołnierza najbardziej żydożerczej armii w dziejach ludzkości, jaką był Wehrmacht ( w dodatku synem ochotnika), nie śmiałbym pisnąć słówka na temat rzekomo antysemickiej atmosfery wyniesionej z cudzego domu. Hetzig jednak nie ma żadnych zahamowań. Nie wie, czy raczej udaje, że nie wie, komu składał przysięgę na wierność jego ojciec, folksdojcz Feliks Hetzig.
A gdyby tak Wehrmacht pokonał aliantów w II wojnie światowej, to co by się stało z resztą niedobitych Żydów ? Co by się stało z rodzicami i braćmi Adama Michnika, gdyby kamraci dzielnego wojaka Feliksa Hetziga pokonali Armię Czerwoną ?
Tylko taki psychopata jak Johann Hetzig nie bierze tych spraw pod uwagę i szczuje, ciągle szczuje na polskich patriotów. 15:55, 07.11.2019

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

Drogi Stenie,Drogi Stenie,

9 0

aby snuć projekcje umysłowe, trzeba mieć mózg. Hetzig ma co najwyżej jego nędzne resztki, bo większość zżarły alkohol i nikotyna. Ponadto, używaj proszę słów zrozumiałych dla prostego ślusarza Hetziga, bo niby skąd ma on wiedzieć, co to jest projekcja? On reaguje, jak pies Pawłowa, jedynie na dwa słowa: Borowski i Frelichowski. 17:14, 07.11.2019


@Frelichowski@Frelichowski

2 9

Widzę, że przynależność twojego ojca do PZPR i jego aktywna rola w 68 roku w nagonce na żydów i w 1965 na polskich biskupów za ich list do biskupów niemieckich jeszcze dziś w tobie tkwią. Czym skorupka za młodu ... 18:07, 07.11.2019


RadekRadek

1 8

Cześć i chwała Armii Czerwonej 19:24, 07.11.2019


StenSten

10 1

Odpowiem Hetzigowi w imieniu ojca Frelichowskiego, którego nie znałem.
Ty mi powiedz Hetzig, skąd masz pewność, że ojciec Frelichowskiego był w PZPR ? Jeżeli wiesz, to podaj łaskawie datę ( chociaż rok kalendarzowy) przyjęcia go w poczet kandydatów do tej partii oraz datę ( albo rok kalendarzowy) przyjęcia na pełnego członka. Wszystko to można sprawdzić w archiwach. Obiecuję to uczynić, ale musisz mi podać dane wyjściowe. W przeciwnym razie będzie oczywiste, że twoje "informacje" wyssane są z brudnego palucha.
A co do antysemityzmu : Tylko ostatni dureń i łajdak może porównywać marzec 68 z Holocaustem. Skądinąd michnikowski " Człowiek Honoru" Czesław Kiszczak był w roku 1968 ( od dawna) członkiem PZPR. Jaruzelski również. To drugi ulubieniec Adama Michnika
( "odpieprzcie się od Generała"). 20:19, 07.11.2019


Z koleiZ kolei

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Rzecznik PiSRzecznik PiS

0 1

Te idiotyzmy przysyłają ci z Nowogrodzkiej? 18:01, 07.11.2019


PomnikiPomniki

1 0

Pomnik poświęcony Zdzichowi Johannowi Huitzigowi został zatwierdzony w Vaterlandzie. Przedstawia fiuta o twarzy Huitziga z flaszką po denaturacie w lewej ręce! 18:14, 07.11.2019


Ozjasz SchechterOzjasz Schechter

20 2

Mój syn Adam Schechter primo voto Michnik, ma dobre semickie pochodzenie. Ma powód nienawidzić Polski i Polaków, bo jego pobratymcy byli mordowani przez niemieckich okupantów na polskiej ziemi. Ma dobre, bolszewickie wychowanie zgodnie z naukami Marksa i Lenina! Szalom! 18:24, 07.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@przygłup@przygłup

0 16

Ozjasz Szechter nie był ojcem lecz ojczymem Adama Michnika. Potrafisz rozróżnić, nawiedzony wPiSywaczu i synu polskiego szmalcownika? 18:49, 07.11.2019


StenSten

16 0

Hetzig, nie wyzywaj innych od przygłupów, skoro sam nie wiesz wiele na ten temat. Ozjasz Szechter był OJCEM Adama Michnika, który nazwisko odziedziczył po matce Helenie Michnik.
Ozjasz Szechter i Helena Michnik żyli w konkubinacie ( jak na prawdziwych rewolucjonistów przystało) i dlatego mogli wybrać nazwisko dla swojego syna ( po ojcu lub po matce - to drugie miało brzmienie polskie, więc było wygodniejsze dla kamuflażu). Podobnie było zresztą z jego przyrodnim bratem, osławionym Stefanem, który miał innego biologicznego ojca ( chociaż Ozjasz Szechter później go usynowił i stąd w dokumentach Stefana Michnika urzędowe imię ojca brzmi "Ozjasz") 20:28, 07.11.2019


WosWos

2 21

Byłem kiedyś na spotkaniu z Michnikiem . Wybitny intelektualista . Mało jest już ludzi w tej klasy . A ci tu szczekający ? No cóż ... Jako się rzekło -szczekający . 20:45, 07.11.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

NaNa

8 3

tym portalu szczeka tylko Johann Huizig. Hau, hau. 20:55, 07.11.2019


StenSten

12 0

Pamiętaj Wos, że jest to twoja subiektywna ocena. SUBIEKTYWNA. 21:24, 07.11.2019


zależyzależy

9 0

co dla kogo jest,,wybitne,, a o intelekcie lepiej zamilczeć.Jaki jest koń, każ dy widzi, wiec nie ma co agitować.Mówiąc pies, jeden ma na myśli jamnika a drugi dobermana ( dla przykładu ).Tak jest z tymi twoimi słowami,,uwielbienia,,. 23:43, 07.11.2019


REKLAMA

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Rzecznik PiSRzecznik PiS

0 0

Te idiotyzmy przysyłają ci z Nowogrodzkiej? 22:24, 07.11.2019


WojasWojas

21 1

Herbert o Michniku; "Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca. Oszust intelektualny". I czy wspanialy Herbert mógł się mylić ? Na pewno nie. 21:26, 07.11.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Krystaliczny BanaśKrystaliczny Banaś

0 16

Ważne, że ty jesteś uczciwy. Uczciwy inaczej. 22:25, 07.11.2019


Z zemstyZ zemsty

14 0

Michnik utrącił kandydaturę Herberta do Nagrody Nobla i spowodował, że dostała ją Szymborska. 23:46, 07.11.2019


StenSten

6 0

Tak, tak Hetzig, a u was Murzynów biją. Ten bolszewicki sposób argumentacji nigdy z ciebie nie wyjdzie. 08:23, 08.11.2019


glomarglomar

21 0

Kazimierz Wielki spadł z konia jak zobaczył takiego członka tęczowej zarazy, po za tym jak można takiego anty Polaka można zapraszać - wstyd dla UKW i całej Bydgoszczy - wstydź się ,,rektorze"
22:14, 07.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LexLex

0 4

Rektor nie zapraszał i Rektora nie było!!! 10:08, 08.11.2019


StenekStenek

1 17

WPiSuf mnogo, a styl ten sam. 22:28, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AleAle

10 0

minusów znowu zebrał pajac Huizig. 23:48, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RadekRadek

1 6

Stary gej, zupełnie jak ja i Jarosław. Pozdro dla kotów 19:55, 08.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyjecwyjec

4 0

zastanawia mnie kto to g...o zaprasza i wydaje publiczne pieniądze 19:30, 10.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA