Zamknij
REKLAMA

Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości w Bydgoszczy

12:32, 11.11.2019 | ech
Skomentuj 101. rocznica odzyskania niepodległości w Bydgoszczy. Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Uroczystości uczczenia 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się w katedrze bydgoskiej. Mszy św. przewodniczył ks. biskup Jan Tyrawa. Po mszy uczestnicy pomaszerowali na plac Wolności. Tam przedstawiciele władz wygłosili przemówienia.

Mszy św. z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości w katedrze bydgoskiej przewodniczył ks. biskup Jan Tyrawa. We wspólnej modlitwie uczestniczyli kombatanci,  duchowni, przedstawiciele władz różnych szczebli, Wojsko Polskie oraz mieszkańcy miasta. „Demokracja to nie pogarda elit dla ludu” – powiedział w wygłoszonej homilii  biskup Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej zauważył, że nasi przodkowie doświadczyli czegoś podstawowego – jak ważną sprawą jest posiadanie państwa. – Państwo jest fundamentem. Stanowi pierwszą wspólnotę, która poczynaniom poszczególnych obywateli dodaje idei, mocy, nadziei, chroni przed samotnością. Jest wspólnotą, to znaczy czymś więcej niż sumą poszczególnych obywateli, ma swoją duszę, odwagę, cel i środki jego realizacji, ma swoją politykę i swoją twarz – mówił biskup, przywołując postać Wojciecha Korfantego, działacza walczącego o Polskę, o polski Śląsk i jego słowa: „(…) Jeżeli chodzi o moralne wychowanie obywatela, to pomiędzy Kościołem a państwem nie może być sprzeczności, bo praca Kościoła i państwa w tej dziedzinie powinna się uzupełniać”. Bp Tyrawa wskazał jednak, że doświadczamy dziś, że nie nadajemy się do współczesnego życia. Naszą duszę mają niszczyć patriotyzm, czyli nacjonalizm, a ostatnio populizm; jesteśmy hardzi i nie chcemy słuchać elit, które nie chcą niczego innego, jak naszego dobra. Populizm zamyka nas na nowoczesną myśl europejską. A równocześnie moralność zamieniono nam na polityczną poprawność, która coraz bardziej rozlewa się poprzez opinię publiczną, opanowuje uniwersytety, środowiska mass mediów, teatry, kina, szkoły i inne instytucje.

Tekst homilii bp Jana Tyrawa TUTAJ

Po Mszy św. uczestnicy obchodów pomaszerowali na plac Wolności. Tam po odegraniu “Mazurka Dąbrowskiego”,  wciągnięciu polskiej flagi na maszt, przemówienia wygłosili przedstawiciele władz.

Poseł Tomasz Latos odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „Polacy rozumieją doskonale, co znaczy niepodległe państwo, co znaczy wolność. Te wartości leżą w sercu naszej tożsamości” – odczytał poseł PiS.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że w czasach zaborów polskość przetrwała w Kościele i polskich domach. - Zaborcy mogli nam zabrać państwo, ale nigdy nie pozbawili nas, bo  nie mogli pozbawić, ducha. Nie mogli unieważnić Mickiewicza i Słowackiego, Chopina i Moniuszki, (...) 1000-letnich zawiązków Polski z chrześcijaństwem, Chrztu Polski, polskich świętych męczenników za wiarę, nie mogli oderwać nas od rzymskiego katolicyzmu, który był i jest kotwicą utrzymującą nasz kraj na gruncie cywilizacji zachodniej - mówił Bogdanowicz. Wojewoda odniósł się też do podziałów politycznych w Polsce. - Nie dajmy sobie wmówić, że żyjemy w kraju dramatycznie rozdartym, niemalże na skraju wojny domowej. Jesteśmy krajem, w którym panuje i pulsuje demokracja, a spór nawet bardzo ostry jest w nią wpisany - ocenił Bogdanowicz i dodał, że na tle innych krajów Europy i świata Polska jest silna i bezpieczna, wreszcie wolna od komunizmu.

Mikołaj Bogdanowicz wskazał, że w czerwcu 2020 roku w Polsce mieć będzie miejsce wielkie wydarzenie - beatyfikacja Stefana kardynała Wyszyńskiego. Przywołał słowa Prymasa Tysiąclecia: "Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości. A narodowi potrzeba wielkości". - Polska to wielkie duchowe i materialne dziedzictwo pokoleń. I tego od nas wymaga - podsumował Bogdanowicz.

Do słów Prymasa Tysiąclecia nawiązał również wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Przypomniał słowa kardynała Wyszyńskiego, które były hasłem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy przed trzema laty: “Naród, który ma ambicje skierowane ku przyszłości, musi mieć głębokie i mocne fundamenty”. Ostrowski wskazał, że były to fundamenty wiary, które przez dziesiątki lat towarzyszyły polskim powstańcom, zesłańcom na Sybir, żołnierzom Legionów Dąbrowskiego, bohaterom obu wojen światowych, powstańcom warszawskim, żołnierzom niezłomnym oraz wojownikom antykomunistycznego podziemia. Wicemarszałek Ostrowski przywołał też ojców założycieli polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego, którzy w działaniach na rzecz niepodległości dobro wspólne przedłożyli nad własny interes.

W imieniu prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, który 11 listopada rano wyruszył na rowerze na XIII Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości, głos zabrał Michał Sztybel. Zastępca prezydenta Bydgoszczy również przywołał bohaterów niepodległości: Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa (w tej kolejności), którzy ponad podziałami poświęcili się sprawie suwerennej Polski. Michał Sztybel zaapelował o uczestnictwo w uroczystościach, które odbędą się w styczniu 2020 roku, kiedy świętować będziemy 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski. Wskazał również, jak współcześnie powinniśmy definiować patriotyzm. - Patriotyzm dziś to już nie tylko walka, a już tak naprawdę przede wszystkim nie walka, a zdolność do unoszenia się ponad bieżące spory polityczne, szacunek do prawa stanowionego już w wolnym kraju oraz codzienne działanie tak, aby w Polsce, w środku Europy, w XXI wieku nie było wykluczenia - podkreślił Sztybel.

Obchody Święta N iepodległości na placu Wolności zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Wolności.

Po złożeniu kwiatów przez delegacje uroczystości przeniosły się do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie wojewoda wręczył odznaczenia państwowe dla zasłużonych osób z naszego regionu. Zasłużeni otrzymali: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Brązowy Krzyż Zasługi, Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznakę Zasłużony dla Rolnictwa.

(ech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (17)

co to jest ?co to jest ?

25 2

miast wielkiej manifestacji patriotycznej, na Gdańskiej handelek,malutki przemarsz orkiestry wojskowej ....i już.Miasto nieledwie przystrojone ( mikro w stosunku do ,,świąt,, komuny ), ludzie nerwowo poszukujący jakichś atrakcji, ale za to ,,mnóstwo,, wystepów estradowych.Marny ten Bruski i działajacy na *%#)!& sam zaś zabawiajacy się,,pedałowaniem,,.W TAKIE świeto Jego miejsce to centralne uroczystości, jakimi marnymi by one nie były.Wyrazne dystansowanie się od władz wojewódzkich przez politykierów PO - tutaj Bruskiego i Całbeckiego choćby, to gra na ,,wojenkę społeczną,,.Najpierw jest PANSTWO a dopiero potem działajacy w jego ramach samorząd.NIE INACZEJ.Jak PiS tego nie uporządkuje, to ,,ślizgawka,, murowana.Bezczelni anty systemowcy będą robić wszystko by rodzącą się ku prawdziwej samodzielności Polskę znowu zepchnąć w system uzależnień od mafii lokalnych i zleceniodawców tak ze wschodu jak i zachodu. 19:18, 11.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@Tow. Borowski@Tow. Borowski

0 6

dzięki za wPiS. Na wasze konto przesyłamy 9 zł. 21:23, 11.11.2019


@@Tow. Borowski@@Tow. Borowski

3 1

Dzięki. Kupię za to denaturat i wyślę Huizigowi. 22:01, 11.11.2019


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


LenaLena

22 1

Biskup Tyrawa skutecznie niszczy ośrodki kultury chrześcijańskiej w Bydgoszczy, odmawia zgody na odbudowę kościoła, który był świadkiem męczeństwa bydgoskich patriotów w tym księży, biesiadował z Rektorem UKW, który nakazał zdjęcie krzyżów uczelni i z ekskomunikowanym byłym Prezydentem Komorowskim, represjonuje księży patriotów. Wstyd biskupie, wstyd. 19:41, 11.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wojtek Wojtek

16 3

Posłowie i radni PO z okazji rocznicy niepodległości Polski, rozdawali mieszkańcom kotyliony z flagą Monako. 19:43, 11.11.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

To To

17 1

nie była flaga Monako, tylko Indonezji. I mieli rację, bo Bydgoszcz pod rządami Bruskiego jest na poziomie prowincjonalnej indonezyjskiej mieściny. 20:10, 11.11.2019


To Borowski sięTo Borowski się

1 8

wPiSał. 21:24, 11.11.2019


WarujWaruj

7 1

Hetzig waruj. Hau, hau. 21:58, 11.11.2019


rydzykowy wojewodarydzykowy wojewoda

9 3

na usługach radnego PIS z Torunia Przybylskiego, coś prawił w Bydgoszczy, POdobnie jak Z. Ostrowski z frakcji toruńskiej PO, podnóżek tow. T. Leńza i P. Całbeckiego, słynnych pacyfikatorów Bydgoszczy??? Chyba najwyższy czas na koniec tego DUoPOLu i powołania województwa Bydgoskiego? 21:02, 11.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

co za łgarstwoco za łgarstwo

10 0

NIGDY nie było żadnego duopolu,tylko nieuczciwa-na POtrzeby Torunia-informacja słana do UE, by przez wykorzystywanie potencjału Bydgoszczy, wyciągać od,,kolesi,,potężne środki finansowe głównie na swoje POtrzeby.To jest ukartowane złodziejstwo.Reszta spraw, niestety POzostanie - ze szkodą dla Bydgoszczy- bez zmian bo cynizm ,obłuda i gra sitwy toruńskiej jest chroniona POd,, czarnym parasolem,,, którego nie wiedzieć czemu niektórzy tak się boją.Stąd hojne zasilanie setkami milionów kolejnych,,POtrzeb,,np.100 mln na pewne muzeum, czy 400 mln z kasy państwowej dla ,,instytucji filmowej,, mimo istniejących przeinwestowanych ( jak zwykle w tym megalomańskim miasteczku średniej wielkości ) Jordanek.Ale co tam - ministrowie mają gdzieś tzw zrównoważony rozwój, mimo strzępienia sobie o nim języków.Więc przypomnę temu guru toruńskiemu - mającego inną rolę - PO UCZYNKACH ich poznacie. 23:19, 11.11.2019


K. FrelichowskiK. Frelichowski

7 3

W grudniu 2020 r., mija 39. rocznica jak z narażeniem życia wyniosłem z MKZ medal dla Zdzicha Hetziga "Założyciel Solidarności". Na ten medal Zdzichu czeka do dziś i się nie doczeka. 21:35, 11.11.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

ZdzichuZdzichu

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Zdzichu Zdzichu

6 2

ma medal "SB w służbie Partii i społeczeństwa" 22:33, 11.11.2019


LoniuLoniu

3 6

medal "SB w służbie Partii i społeczeństwa" to ja mam, a nie Zdzichu. 13:02, 12.11.2019


bydgoszczankabydgoszczanka

13 2

Szkoda, że nie było wspólnego śpiewania i obchodów na rynku jak w poprzednich latach... Miasto zamiast tego zorganizowało koncert w artego...dla wybrańców...bo nie było mowy w mediach o jakiś biletach... żenada.... 15:28, 12.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zaś,,dziennikarzostwzaś,,dziennikarzostw

3 0

bla,bla a fotografujacy na służbie dziadowskiej niby bydgoskiej - naprawdę zaś,, niemieckiego namaszczenia,,-prasy i znowu wciskają   kit, że było acy cacy.Manipulacja i bujanie na usługach - no właśnie czyich ? i PO co ? Tak się nie zbuduje należnej Bydgoszczy wielkości i klasy.Rzeczy należy nazywać rzetelnie a nie,, lukrować,,.Tegoroczne obchody Swięta Niepodległości były - jak na wielkość miasta - żenujące, zaś przybranie w barwy narodowe SKANDALICZNE.Patriotyzmu nie zniszczycie, ale Bydgoszcz okrywacie wstydem.Jak cię widzą tak cię piszą, a w naszym mieście piszą (kłamliwie ) tak by ,,przekręcić,,rzeczywistość.Znowu zapytam DLA JAKIEJ SPRAWY ??? 19:47, 13.11.2019


REKLAMA
REKLAMA