Zamknij
REKLAMA

Podwyżki uchwalone. 22 zł za wywóz śmieci za osobę zatwierdzone przez radnych

23:05, 27.11.2019 | Wojciech Nowacki
Skomentuj
Fot. (jn)
REKLAMA

Od 1 stycznia 2020 roku ceny wywozu odpadów komunalnych wzrosną w Bydgoszczy z 13 zł do 22 zł za osobę miesięcznie.  Wyższe też będą stawki podatku od nieruchomości, a także wzrośnie cena za odprowadzenie wód opadowych lub roztopowych (tzw. podatek od deszczu). Radni zmienili też zasady poboru opłaty za pobyt dzieci w żłobkach.

Od 1 stycznia 2020 roku stawka opłat za wywóz odpadów komunalnych wzrośnie w Bydgoszczy z 13 zł do 22 zł za osobę. Choć wiadomo było, że uchwała o podwyżce przygotowana przez prezydenta Bydgoszczy zostanie zatwierdzona przez radnych (koalicja KO-SLD ma w radzie 20 radnych, a opozycja PiS - 10), to debata, w której radni opozycji byli przeciw, a radni koalicji popierali podwyżkę, rozczarowała.

Referujący projekt wiceprezydent Michał Sztybel określił podwyżkę jako konieczność, wynikającą z faktu, że kwota 22 zł odzwierciedla koszty, jakie ponosi miasto z tytułu wywozu i zagospodarowania odpadów komunalnych. Podkreślić należy, że zasady wywozu śmieci i ich zagospodarowania są ściśle regulowane przez przepisy ustawowe, które samorządy muszą ściśle stosować. Nowe przepisy uchwalone zostały przez parlament w 2011 roku w ustawie, która zmieniła ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Proces wdrożenia nowych przepisów do lipca 2013 roku określony został  jako wprowadzenie  "rewolucji śmieciowej". Rewolucja ta doprowadziła do likwidacji w miarę sprawnie działającego wolnego rynku śmieciowego w Polsce – bez monopoli, opartego przede wszystkim o konkurencyjność cenową. Śmieci wytworzone przez mieszkańców zostały znacjonalizowane i oddane gminom do zagospodarowania. Natomiast całość sfinansowania wywozu i zagospodarowania śmieci spadła na ich wytwórców, czyli mieszkańców, którzy jak to bywa po każdej rewolucji stali się jedynie trybikiem procedur, na które nie mają żadnego wpływu. Trybikiem o tyle ważnym, że finansującym ten cały proceder.

Przypomnijmy,  że w 2013 roku cena za wywóz śmieci za osobę w Bydgoszczy ustalona została na poziomie 10 zł. Po trzech latach w 2016 roku wzrosła do 13 zł (przy segregowaniu śmieci), a od 1 stycznia 2020 roku wzrośnie do 22 zł! Kto nie będzie chciał segregować odpadów nie będzie jeszcze podlegać przepisom karnym, ale za wywóz śmieci niesegregowanych zapłaci za taką osobę trzeba będzie płacić trzykrotnie więcej - 66 zł.

Radni opozycji, którzy sprzeciwiali się podwyżce swoimi argumentami próbowali jedynie zaklinać rzeczywistość, wnioskować o zniżki dla rodzin wielodzietnych. Faktycznych przyczyn podwyżki, a te według piszącego ten tekst tkwią w "rozwiązaniach systemowych" przyjętych w 2011 roku,  nikt by nie odkrył, gdyby nie ta okoliczność, że wiceprezydent Michał Sztybel, referujący projekt podwyżki,  odpowiedzialnością za dużą skalę podwyżki obciążył rząd PiS-u. Sztybel wskazał m.in., że wyższe ceny wywozu odpadów to efekt wadliwie sformułowanych przepisów, zgodnie z którymi właściciele nieruchomości niezamieszkałych np. hosteli, sklepów i pawilonów mają ustalony górny limit stawki, który nie pokrywa wszystkich kosztów wywozu śmieci z tych nieruchomości i te koszty musiały zostać przerzucone na mieszkańców. Wiceprezydent podkreślił, że gdyby samorządy mogły ustalać stawkę dla nieruchomości niezamieszkałych zgodnie z kosztami ich wywozu z tych nieruchomości, to cena wywozu śmieci za mieszkańca w Bydgoszczy mogłaby być niższa o 5 zł.

Wtedy wobec krytyki rządu PiS, przewodniczący klubu radnych PiS Jarosław Wenderlich przypomniał, że "rewolucję śmieciową" przeprowadziła w latach 2011-2013 rządząca Polską koalicja PO-PSL. Co ciekawe, radni PiS nie zareagowali, gdy radny Janusz Czwojda stwierdził, że PiS, wtedy choć był w opozycji, nie był przeciw. Otóż wtedy był!

Te historyczne przypomnienia i przekomarzania skłoniły radnych (inicjatywa radnego Mateusza Zwolaka - KO) do wystosowania apelu do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie zmiany przepisów uwzględniające propozycję Michała Sztybla, wedle której rady gmin decydowałyby również bez ograniczeń o ustalaniu stawki opłaty za wywóz śmieci z nieruchomości niezamieszkałych, co zdaniem pomysłodawcy pozwoliłoby na obniżenie stawki opłaty za mieszkańca w Bydgoszczy o 5 zł miesięcznie.

W głosowaniu radni koalicji KO-SLD poparli podwyżkę stawki  wywozu odpadów komunalnych  z 13 zł do 22 zł, a radni PiS byli  przeciw.

Kolejna uchwalona przez radnych podwyżka dotyczyć będzie stawek podatku od nieruchomości. Najbardziej wzrośnie stawka podatku uiszczana przez przedsiębiorców. Stawka ta za zajmowany metr kwadratowy powierzchni od budynków lub ich części:wzrośnie o 43 grosze. Natomiast stawka podatku od powierzchni mieszkań wzrośnie za 1 m kw. o 2 grosze. 

Wzrosną też stawki podatku od deszczu (za odprowadzenie wód deszczowych) z 3 zł 96 gr do 4 zł 36 groszy w 2020 roku, do 4 zł 80 gr w w 2021 roku i do 5 zł 27 groszy w 2022 roku za metr sześcienny (ceny brutto). Opłata dotyczyć będzie podmiotów, które korzystają z kanalizacji deszczowej. Płatnikiem tego podatku głównie będzie miasto. Przypomnieć trzeba, że w minionych latach budżet miasta pokrywał  w całości świadczenia mieszkańców na rzecz MWiK-u z tego tytułu. Od nowego roku tej refundacji już nie będzie.

Koalicja KO-SLD poparła podwyżki dotyczące wyższych stawek podatku od nieruchomości i podatku od deszczu, natomiast radni PiS byli przeciw.

Kontrowersji nie wywołała natomiast zmiana zasad opłaty  za pobyt dzieci w żłobkach. Dotąd cena pobytu dziecka za godzinę wynosiła 1 zł 90 groszy. Teraz opłata za pobyt dziecka w żłobku w wymiarze do 10 godzin dziennie płatna będzie miesięcznie. Wynosić będzie  11% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Nowy sposób ustalenia opłaty będzie podwyżką dla tych rodziców, którzy korzystali z usług miejskich żłobków w w mniejszym wymiarze czasu.

(Wojciech Nowacki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (36)

WiciWici

22 4

To jest kolejne złodziejstwo i oszustwo dziurę budżetową to trzeba zapchać
09:14, 28.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KiciKici

4 14

Rzond Matołusza M. przesuwa swoje wydatki na samorządy terytorialne. Proste jak konstrukcja cepa. 10:33, 28.11.2019


do kicido kici

1 0

ten przyrzad o którym piszesz to pewnie coś a la ty. 02:23, 05.12.2019


Co tam podwyżki?Co tam podwyżki?

15 15

zafundowane przez obecny rząd ,najważniejsze jest chyba ,że żelazny Marian nadal jest kryształowy? 09:53, 28.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fordonfordon

25 9

i tak właśnie trzymać , bo my świetni i nowocześni, europejscy czerwoni po to wybraliśmy naszego guru prezydenta Bydgoszczy PO- rezydenta Bruskiego !! 10:00, 28.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@borowski@borowski

5 11

nie my wybraśmy, tylko wy. Ty wybierałeś pisowskiego nieudacznika Tomasza Luksusowadacza-Latosa. 10:31, 28.11.2019


Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

12 15

my w Toruniu mamy obrotowego tow. M. Zaleskiego ,któremu po drodze z każdą władzą ,byle TRWAĆ przy żłobie. Jak on się niedawno cieszył,kiedy nasz marszałek P. Całbecki 4 razy zaprosił byłego prezydenta B. Komorowskiego do Torunia. Teraz już bardziej kocha PIS ,wychwalał reformę minister Zalewskiej i mówił, że miasto sobie poradzi ale niestety podwyżki nas nie ominą. 10:48, 28.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@Frelichowski@Frelichowski

6 8

gruby i obleśny pismatole, używasz z zamiłowaniem mojego nicku do wPiSywania swych bezmyślnych pisowskich bzdur. 14:43, 28.11.2019


RadekRadek

15 14

Brawo, po czterech literach suwerenowi, a za 4 lata głosujcie znowu na PIS. W nagrodę dadzą wam kosztem waszych emerytur jakiś ochłap, może jeszcze dadzą.... 10:52, 28.11.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

thornthorn

11 3

rote idiot 10:54, 28.11.2019


Radek do idiotyRadek do idioty

5 10

Jest taka zasada w j. niemieckim, że rzeczowniki piszemy z dużej litery, nie, wspominając o użyciu rodzjnika, ale czego wymagać po idiocie 11:06, 28.11.2019


@Radek do idioty@Radek do idioty

1 4

Nie pisze się z "dużej" litery, a z "wielkiej". 09:46, 29.11.2019


KrzysztofKrzysztof

27 5

Zafundowano mieszkańcom podwyżki z 13 zł na 22 zł za osobę za wywóz odpadów , a jeszcze kilka lat temu Prezydent Bruski zapewniał wszystkich , że po to budujemy nowoczesną spalarnię do której bedą przywożone śmieci miejskie oraz całego regionu aby stawki pozostały na niskim poziomie gdyż będziemy mieli duży zysk na tej operacji . Jednak życie pokazało , że obietnice to jedno , a rzeczywistość drugie . Czyli nic się nie zmieniło jak PO mówi że nie podwyższy to na bank po wyborach jest podwyżka . Tacy mizerni oszuści której durna gawiedź w Bydgoszczy dalej wierzy . Głosujmy dalej na oszustów a za moment będzie podwyżka podatku od gruntu , deszczówki (chociaż nam wmawiali że mamy najnowocześniejsze wodociągi w Polsce i zmiany cen nam nie grożą) itp . 11:56, 28.11.2019

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

PiotrekPiotrek

9 1

Bardzo w punkt, nic dodać nic ująć. 12:20, 28.11.2019


ZenekZenek

1 8

Nie udawaj pismatole, że nie wiesz tego, że pisdzielstwo zwala swe długi na samorządy lokalne. 14:45, 28.11.2019


Tylko PiSTylko PiS

3 0

Kto wierzy oszustom, sam sobie szkodzi. 09:48, 29.11.2019


proces trwaproces trwa

0 0

budowę spalarni ( oczywiście mocno przeinwestowaną ) załatwiała czerwona gwiazda Grażyna C.-ta od metra w Bydgoszczy i ,,zwolenniczka,, niby spólki śmieciowej z Toruniem.Tę rozdymaną inwestycję lansował KonDom - kolaborant toruński niespecjalnie - delikatnie rzecz nazywajac- umiejący poruszać się w sprawach miastu koniecznych.Gdy odszedł - i bardzo dobrze bo wiele Bydgoszczy zaszkodził - Ciemniakowa urobiła kolejnego nieumielca - oj jak wtedy zielonego i zastraszonego ( dziś to butny POlitruk ) i POszło.Mimo wielu głosów rozsadku i merytorycznej krytyki.Kas = jak to bywa w zwyczaju s-ki PO-SLD okazała się weażniejsza.Dziś gdy ,,spółkowicz,, Toruń ( jak to ma w zwyczaju ) olał drogą spalarnię ( a gdzie kary ), to nam bydgoszczanom przychodzi bardzo słono płacić za,,zachcianki,, nieudaczników. 02:41, 05.12.2019


KrychaKrycha

10 12

może żeby ulżyć Bydgoszczanom warto posłuchać kryształowego Mariana i zarabiać tak jak on?
--Tłumacząc się z działalności sutenerów w swojej kamienicy, szef NIK Marian Banaś mówił, że "w Krakowie jest wiele hoteli z pokojami na godziny".-- 14:14, 28.11.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

thornthorn

10 2

Rozum twój wyparował , czytaj dalej wybiórczą a zgłupiejesz do Konica czerwony ciołku 15:19, 28.11.2019


@thorn@thorn

2 8

pisz po polsku, a nie po wolsku pismatołku. 17:09, 28.11.2019


krychakrycha

1 0

ale ci się POgmatwało w niewielkiej łepetynce 02:45, 05.12.2019


Ale jak to?Ale jak to?

18 5

"Referujący projekt wiceprezydent Michał Sztybel określił podwyżkę jako konieczność, wynikającą z faktu, że kwota 22 zł odzwierciedla koszty, jakie ponosi miasto z tytułu wywozu i zagospodarowania odpadów komunalnych. Podkreślić należy, że zasady wywozu śmieci i ich zagospodarowania są ściśle regulowane przez przepisy ustawowe, które samorządy muszą ściśle stosować. Nowe przepisy uchwalone zostały przez parlament w 2011 roku w ustawie(...)" tzn. co od 2011 Miast dokładało do biznesu ? Kogo chcecie w ch...a zrobić POmioty?! Zaproponujcie wyrównanie za lata wstecz??? 15:06, 28.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

POkrętnePOkrętne

1 0

kłamstewka ,,godne,, nazwiska ( warto POznać zródłosłów ) 02:47, 05.12.2019


DodatkowoDodatkowo

17 6

obok podatku od deszczu proponuję wprowadzić podatek za chodzenie po chodnikach miejskich i parkach. Podatek byłby wyliczany na podstawie "krokomierzy", które każdy mieszkaniec tego urokliwego miasta będzie zobligowany nabyć we własnym zakresie w *%#)!& przy Jezuickiej - I pętro w tym takim akFarium? 15:10, 28.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

retencjaretencja

0 0

To, że jesteś ignorantem w tym temacie, to nie znaczy, że musisz się tym chwalić. Odesłałbym cię do paru ważnych dokumentów i badań w tym temacie, ale wiem, że to nie ma sensu bo i tak tacy jak ty brzydzą się czytaniem i pogłębianiem wiedzy. Także starając się sprowadzać tą sprawę do absurdu, jedyne co robisz to się ośmieszasz 13:29, 05.01.2020


Seba75Seba75

17 6

To jest dla tych co za Bruskim głosowali,to teraz niech płacą 15:35, 28.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Misio Esz. vel PinokMisio Esz. vel Pinok

18 4

Kłamie nawet mu brewka nie pyknie... na szczęście internet nie zapomina?

cyt.
- Aby spalarnia była opłacalna, musi być duża, więc obawy spowodowane jej wielkością również nie są uzasadnione - dodaje prezes Rozwadowski.

O swój byt spokojna jest również bydgoska spółka Pro-Natura, która będzie budowała spalarnię. Zapisy obustronnej umowy o tym, że choć Bydgoszcz ma wziąć na siebie koszty transportu toruńskich odpadów, utrzymując w obu miastach takie same ceny za odbiór śmieci, także nie powodują emocji.

Tymczasem słyszymy, że biedne mieścinka bydgoszcz dokłada do biznesu:) oh jeja

źródło:
https://nowosci.com.pl/polityka-zasmieca-metropolie/ar/c3-10936229?najstarsze 15:48, 28.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŁucznikŁucznik

12 17

Dziękujemy Pisowskiej mafii ! Mafia rządzi, mafia radzi, mafia nigdy cię nie zdradzi ! 17:56, 28.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jak to robiszjak to robisz

1 1

że strzelasz we własną stopę.Wiesz co mówisz ( piszesz ) ? 02:50, 05.12.2019


WikiWiki

17 7

Czy podwyżka śmieci spowoduje że mniej będą zaśmiecone parki, lasy itd wątpię...Złodzieje zgarną kasę dla siebie 19:56, 28.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zzzz

1 0

Nie tylko podwyżka może spowodować większe śmiecenie. Także to, że firmy odbierające śmieci coraz bardziej grymaszą i coraz częściej zostawiają odpady, choć wcześniej nie miały z nimi problemu... To jest tajemnica dlaczego znó w lasach można spotykać śmieci na większą skalę niż do niedawna. 22:48, 03.12.2019


JoloJolo

16 7

Kanalie patrzą tylko jak naszą kasą zapchać swoje brzuchy sprzątać lasu nie pójdą po co najlepiej dzieci z przedszkola wysłać 19:59, 28.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

;(:(;(:(

14 4

TO JEST SKANDAL!!!!!!!!!!!!!!! 08:34, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

QŃ

8 1

Płaciłem za czterech, od stycznia składam deklarację na jednego. I niech mnie cmokną w bambus te chłoptasie z ratusza. 01:14, 30.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zzzz

0 1

Spokojnie, bdzie więcej "mundrych" jak ty to powiążą cenę śmieci z ilościom zużytej wody, co w sumie nie byłoby *%#)!& bo wielu Januszy co wynajmuje mieszkania/pokoje zaniża liczbę mieszkańców.
W tym konkretnym przypadku pretensje należy mieć do władz centralnych i guzik mnie obchodzi, że "to peło decydowało". Ile rządzi już pis? Ponad 4 lata, czasu nie mieli zająć się tematem?
Nie, bo to rozwiazanie jest i dla nich wygodne... 22:47, 03.12.2019


kasiakasia

6 1

koszty to utrzymanie Prezesów Spółki ProNatura Sp.z.o.o i rady nadzorczej gdzie Przewodnicząca Rady Nadzorczej otrzymuje 4.403,00zł miesięcznie oprócz tego jest na krześle kierowniczym w ratuszu a pozostali przedstawiciele rady nadzorczej 3.963,00 miesięcznie z naszych pieniędzy . 17:27, 01.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA