Zamknij
REKLAMA

Wielka historyczna rekonstrukcja na rynku już w niedzielę

12:16, 15.01.2020 | i
REKLAMA
Skomentuj

Pół tysiąca osób weźmie udział w rekonstrukcji wydarzeń sprzed stu lat przygotowanej z okazji 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. Kilkuset chórzystów i statystów, żołnierze w historycznych uniformach, konie, samochody z tamtych lat – to wszystko powinno przypomnieć czas, kiedy Bydgoszcz wróciła do Polski.

W niedzielę, 19 stycznia, o godz. 14 w rekonstrukcji wydarzeń z 1920 roku na Starym Rynku weźmie udział około 500 osób. Będzie biało-czerwono. Na choince pojawią się biało-czerwone kotyliony, ratusz zostanie ozdobiony w biało-czerwone flagi. Kilkadziesiąt flag zawiśnie na Starym Rynku i ul. Mostowej.
 
Inscenizacja rozpocznie się od odśpiewania piosenki w wykonaniu zespołu Cynamomy – stworzonej specjalnie na tę okazję, bydgoską gwarą. W refrenie usłyszymy słowa: „Zmienimy knary na gitary, odbiglujemy ancug stary, spikniemy z Polską się do pary i będzie alehand!”
 
Na rynku zobaczymy pułki ułanów na koniach, historyczne samochody, zaprzęgi wojskowe, żołnierzy w mundurach różnych pułków oraz gazeciarzy z pamiątkowym wydaniem Dziennika Bydgoskiego z 21 stycznia 1920 roku, którego nagłówki wołały „Cześć! Cześć!” Do Bydgoszczy przyjadą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Żołnierze w mundurach pojawią się na ulicach naszego miasta już od piątku.

Na Wyspie Młyńskiej tego samego dnia odbywać się będzie wyjątkowe spotkanie z historią.  W godzinach 12 - 16 otwarte będą wystawy umundurowania powstańczego, broni, własnoręcznego wybijania monet jubileuszowych, zwiedzania szpitala polowego oraz stanowisk artystycznych fotograficznych i pocztowych.
 
Zaraz po inscenizacji na Starym Rynku na bydgoszczan czekać będzie na Wyspie Młyńskiej jubileuszowy tort, przygotowany przez mistrzynię świata Jowitę Woszczyńską.
 
Nieopodal, na ul. Długiej zaparkuje zabytkowy autobus, a w nim specjalna wystawa poświęcona komunikacji miejskiej w Bydgoszczy w latach 1920-2020. Wystawa czynna w godz. 12.00-16.00. W zabytkowym tramwaju znajdzie się Punkt Werbunkowy do Wojska Polskiego.


 

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone