Zamknij
REKLAMA

W JFTC szkolą się do „Misji Afganistan"

08:33, 23.01.2020 | i
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Radosława Kubiczek

Przeszło 500 żołnierzy i cywilów z ponad 30 państw NATO i krajów partnerskich spotkało się w Bydgoszczy, by wziąć udział w pierwszym w tym roku szkoleniu organizowanym w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC).

We wtorek, 21 stycznia, generał brygady Jozsef Szpisjak, zastępca dowódcy i szef Sztabu JFTC, oficjalnie otworzył pierwsze z serii trzech tegorocznych szkoleń Resolute Support – przygotowujących do misji w Afganistanie.

Specjaliści i eksperci z JFTC poświęcili ostatnie cztery miesiące na przygotowania do tego ćwiczenia, odwiedzili również Afganistan, by zebrać dane niezbędne do jego przygotowania. - Jako jeden z dwóch najważniejszych ośrodków szkoleniowych NATO, sami nieustannie się rozwijamy, a wszystko po to, aby na bieżąco dostosowywać szkolenia do zmieniających się potrzeb misji. Przygotowujecie się do wyjazdu do Afganistanu w kluczowym momencie dla tego kraju, a wasze działania będą miały niewątpliwy wpływ na kształtowanie przyszłości Afganistanu w najbliższych latach – powiedział generał Szpisjak, otwierając ćwiczenie. 

W inauguracji ćwiczenia wziął również udział generał dywizji Thorsten Poschwatta, zastępca dowódcy w Dowództwie Bundeswehry ds. Operacji Sił Połączonych, który w najbliższym czasie obejmie stanowisko szefa sztabu Misji Resolute Support. Generał podkreślając, że uczestnicy szkolenia pochodzą z różnych środowisk, kultur i jednostek, zachęcał ich, by wykorzystali czas spędzony w Bydgoszczy na integrację i stworzenie silnego zespołu.

Szkolenie przygotowawcze w JFTC łączy w sobie teorię z praktyką. Podczas tego typu szkolenia uczestnicy uzyskują wiedzę na temat misji, sytuacji na miejscu, przyszłych zadań, sytuacji polityczno-kulturalnej, religii i wielu innych. Teoria jest poparta ćwiczeniami praktycznymi. Innym ważnym aspektem jest możliwość interakcji z osobami, które dysponują doświadczeniem i wiedzą z misji w Afganistanie.

Już pierwszego dnia przyszli członkowie misji NATO w Afganistanie otrzymali szereg przydatnych informacji, również bezpośrednio z Afganistanu. Uczestnicy szkolenia, za pośrednictwem łącza video, mieli możliwość rozmowy z generałem broni Gilesem Hillem, zastępcą dowódcy Misji Resolute Support, który zapoznał ich z informacjami na temat samej misji, jej struktury, działań, kluczowych wyzwań, środowiska bezpieczeństwa, a także związanych z nią zagrożeń.

W najbliższych dniach uczestnicy otrzymają kolejne wskazówki i informacje, które będą niezbędne w trakcie misji. Będą pracować z osobami, w tym również z generałami, dysponującymi doświadczeniem z Afganistanu. Na szkoleniu nie zabraknie też generałów z Afgańskich Sił Obrony i Bezpieczeństwa.

Fot. Radosława Kubiczek

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone