Zamknij
REKLAMA

Wyburzanie budynku przy Zbożowym Rynku 4 w przyszłym tygodniu. Co archeolodzy znaleźli w jego podziemiach?

11:25, 14.02.2020 | i
Skomentuj Zbożowy Rynek 4. Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Wyburzanie budynku przy Zbożowym Rynku 4 rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Archeolodzy w jego podziemiach odkryli ciekawe znaleziska: pozostałości po XVI-wiecznym kościele św. Stanisława i ludzkie szczątki z przykościelnego cmentarza, którego istnienie też datowane jest na XVI wiek.

Przebudowywany Zbożowy Rynek wymaga wyburzenia narożnego budynku. Rozbiórka nastąpi w przyszłym tygodniu. Przed wyburzeniem archeolodzy spenetrowali podziemia, gdyż właśnie tutaj przed wiekami znajdował się pałac hrabiego Czapskiego z II połowy XVIII wieku i kościół św. Stanisława z hospicjum i przytułkiem dla biednych. W ścisłym sąsiedztwie pozostałości po kościele archeolodzy znaleźli ludzkie szczątki z sąsiadującego z kościołem cmentarza, również datowanego na XVI wiek. To kolejne, po odkryciu fundamentów kościoła św. Idziego pod ulicą Bernardyńską, ciekawe archeologiczne znalezisko.

Sam cmentarz znajdował się w miejscu rozebranej wcześniej kamienicy z numerem 3. Przeznaczony do wyburzenia budynek pod numerem 4 datuje się na rok 1900 roku. Po spaleniu w 1945 został on jednak przebudowany  bez zachowania dawnego stylu.

Rozbiórka Zbożowego Rynku 4 jest niezbędna, by dobudować druga jezdnię wraz z chodnikami i drogą rowerową.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

MietasMietas

7 0

W młodości tam codziennie bywałem. Nigdy nie sądziłem,że to miejsce kryło tyle tajemnic. Dzięki za informacje. Może bydgoski ratusz zadba o to, aby uruchomić informator...i wyeksponować takie miejsca np. oszklony chodnik z widocznymi elementami historii. 22:00, 15.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz