200. rocznica urodzin Juliana Prejsa, używającego pseudonimów Sjerp-Polaczek; Polaczek-Biedaczek i bez kosy Wojaczek, została w Bydgoszczy upamiętniona bardzo kameralnie.

Julian Prejs jest uznawany za ojca dziennikarstwa w naszym regionie. Swojej działalności nie ograniczał do pisarstwa. Czynnie uczestniczył w życiu społecznym polskich bydgoszczan. Wchodził w skład Rady Nadzorczej Banku Ludowego. Należał do współzałożycieli bydgoskiego chóru „Halka”, a wraz z Teofilem Magdzińskim do założycieli Towarzystwa Przemysłowego. Był nauczycielem, pisarzem, działaczem narodowym, dziennikarzem i wydawcą.

Urodził się 13 lutego 1820 roku w  Papowie Biskupim pod Chełmżą, zmarł w roku 1904 w Bydgoszczy. Jego grób znajduje się na cmentarzu Starofarnym.

W ciągu 84 lat niezwykle aktywnego życia Julian Prejs mieszkał w wielu miastach (Chełmnie, Toruniu, Inowrocławiu, Warszawie, Wrocławiu), ale kotwicę zarzucił na stałe dopiero w Bydgoszczy, gdzie sprowadził się w roku 1865 i mieszkał aż do śmierci. Pokochał nasze miasto. Nawiązując do przepływającej przez Bydgoszcz rzeki, nazywał ją „grodem ubrdanym”, czyli takim, który sobie ubrdał, ubzdurał. W domu przy ul. Terasy 2, gdzie mieszkał i zmarł, mieści się obecnie siedziba ZHR.

Od młodości był człowiekiem pióra, któremu szczególnie leżało na sercu rozbudzenie świadomości narodowej. Krzewił uczucia patriotyczne, pisząc utwory literackie oraz publicystyczne i wydając gazety.

W 200. rocznicę urodzin zasłużonego działacza i dziennikarza odbyły się kameralne obchody, których główną organizatorką była Aleksandra Poeplau (stryjeczna praprawnuczka Juliana Prejsa), a współorganizatorami harcerze ZHR i działacze TMMB. Oprawę muzyczną okolicznościowej Mszy św. odprawionej w Kościele Garnizonowym przez dziekana ks. płka. dra Mariusza Śliwińskiego zapewnił Bydgoski Zespół Muzyczny „Appassionata”, pod dyrekcją prof. Mariusza Kończala.

Ponad dwie godziny w domu przy ul. Terasy 2 trwało spotkanie poświęcone  dorobkowi Juliana Prejsa. Oprócz członków rodziny Jubilata wzięli w nim udział: Jerzy Derenda, prezes TMMB, radna Grażyna Szabelska S.M. Bonawentura OCPA, dr hab. Marek Romaniuk z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, prof. Mariusz Kończal z UKW, Adam Gajewski, autor telewizyjnego programu "Archiwum B", a także hm Bogusława Butkiewicz-Pasieka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZHR, hm Piotr Grądzie,  wiceprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Okręgu ZHR, hm Witold Szady, komendant Harcerskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZHR i hm Robert Sawicki, członek Biura Prasowego ZHR.

Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie Juliana Prejsa.  Dwusetna rocznica jego urodzin zbiega się z setną rocznicą powrotu Bydgoszczy do Macierzy.  Był on możliwy w znacznej mierze dzięki przeciwstawieniu się kulturkampfowi. Warto ocalić od zapomnienia życie człowieka, który wiele poświęcił dla przetrwania polskiego języka w mowie i piśmie.