- Zmiany już były - powiedział nowo wybrany rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. Jacek Woźny podczas konferencji prasowej i zapowiedział, że drugą jego kadencję cechować będzie kontynuacja i doskonalenie.
Dwa lata temu były wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przeforsował zmiany na uczelniach. Znowelizowana ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprowadziła szereg zmian na polskich uczelniach. Szkoły wyższe zobligowane zostały do dostosowania wewnętrznych rozwiązań organizacyjnych do ram przyjętych w zmienionym prawie. Wybrany na drugą kadencję na stanowisko rektora UKW prof. Jacek Woźny podczas konferencji prasowej podkreślił, że nadszedł teraz czas na doskonalenie wprowadzonych rozwiązań.
Rektor UKW sceptycznie odniósł się do idei łączenia różnych profilowo uczelni. Wskazał, że UKW i UTP to są różne uczelnie i łączenie ich nie przyniosłoby dobrych skutków. Takie działanie nie premiuje też ustawa o szkolnictwie wyższym. Prof. Woźny zaznaczył, że pieniądze budżetu państwa w pierwszej kolejności kierowane są do uniwersytetów badawczych. Wskazał na dwa elementy, które łączą obie uczelnie. - Łączy nas Bydgoszcz i to, że jesteśmy członkami Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) - powiedział prof. Woźny i dodał, że możliwa jest forma federacji uczelni: uniwersytetu i politechniki (taki przypadek ma miejsce w Bydgoszczy - UKW i UTP), ale - jak zaznaczył rektor UKW - "federacja nie podnosi jakości - generalnie my nie pomożemy kierunkom UTP, a oni nie pomogą nam".
Prof. Jacek Woźny zapowiedział kontynuację rozpoczętych inwestycji. Wskazał na powstające Centrum Pomocy Psychologicznej przy ul. Staffa. Zadeklarował stworzenie na uczelni systemu transparentnych i sprawiedliwych wynagrodzeń tak, żeby o ich wysokości decydowały praca i wkład w dobro uczelni, co nie zawsze gwarantują przyjęte zaszeregowania. Rektor zapowiedział, że Kolegium Rektorskie z prorektorami obradować będzie w tym samym składzie. Zmian też nie będzie w pionie kanclersko-kwestorskim. Natomiast wpływ na kreowanie kierownictw wydziałów i instytutów będą miały opinie rad naukowych wydziałów i instytutów.
Na nowy rok akademicki UKW jest gotowe przyjąć ponad 5 tys. studentów (4 tys. na studia stacjonarne i 1300 na studia niestacjonarne). Harmonogram przyjęć zostanie dostosowany do nowych terminów ogłoszenia wyników matur: 11 sierpnia (I termin) i 30 września (II termin). Uczelnia w nowym roku akademickim zamierza otworzyć kilka nowych kierunków: cyberdemokracja oraz edukacja dla bezpieczeństwa i wiedza o społeczeństwie - studia I stopnia, a także kierunki magisterskie: ochrona środowiska i pedagogika resocjalizacyjna. Od zgody ministerstwa uzależnione jest ogłoszenie naboru na kierunek fizjoterapia i kierunek, który określony został jako "perełka", przygotowywany razem z Centrum Onkologii - Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej.
Fo. Jacek Nowacki