Zamknij
REKLAMA

"Dialog" między prezydentem Rafałem Bruskim i marszałkiem Piotrem Całbeckim wszedł w nowy etap

20:38, 03.08.2020 | ech
Skomentuj Marszałek województwa Piotr Całbecki i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski po podpisaniu 12 czerwca 2018 roku deklaracji w sprawie wspólnych działań zmierzających do realizacji projektu inwestycyjnego pod nazwą - Rozbudowa Opery NOVA w Bydgoszczy o IV krąg wraz z infrastrukturą parkingową. Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Prezydent Rafał Bruski ponownie podjął próbę utworzenia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego na bazie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, bez uwzględnienia obszaru Torunia.  W tym celu zainicjował wymianę pism z marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim.

W perspektywie finansowej 2014-2020 Bydgoszcz ujęta została w ramach korzystania z unijnych funduszy przewidzianych dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych razem z Toruniem, tworząc w sprawie realizacji programów ZIT-u Bydgosko-Toruński Obszar Funkcjonalny.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski uznał jednak, że wspólne korzystanie z funduszy unijnych w ramach ZIT nie jest korzystne dla naszego miasta i 4 maja 2020 roku wystąpił z wnioskiem do Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego o utworzenie w perspektywie budżetowej UE na lata 2021-2027 odrębnego ZIT-u dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego na bazie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. (Rafał Bruski nie chce już tworzyć ZIT-u z Toruniem) "Mam nadzieję, ze samorząd województwa uszanuje zgodną z ideą polskiej i europejskiej samorządności wolę wnioskodawców i uwzględni we wszystkich wojewódzkich dokumentach planistycznych i strategicznych istnienie i funkcjonowanie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, w tym w szczególności utworzenie Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego i przyznanie mu statusu ZIT na perspektywę unijną 2021-2027" - uzasadnił swoje postanowienie prezydent Rafał Bruski w swoim wystąpieniu do marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej.

Marszałek województwa Piotr Całbecki swoje stanowisko na temat Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w województwie kujawsko-pomorskim wyraził w wydanym 12 maja komunikacie. Przypomniał  w nim, że "w województwie kujawsko-pomorskim Zintegrowane Inwestycje Terytorialne realizowane są na poziomie wojewódzkim - obejmują miasta Bydgoszcz i Toruń oraz obszar powiązany z nimi funkcjonalnie". Marszałek Całbecki podkreślił, że "podczas posiedzenia Komitetu Sterującego, które miało miejsce w dniu 23 stycznia br. w Bydgoszczy praktycznie wszyscy Sygnatariusze Porozumienia na rzecz realizacji ZIT BTOF wypowiedzieli się pozytywnie o realizacji instrumentu ZIT oraz opowiedzieli się za kontynuacją tego instrumentu w obecnym kształcie i formule. Jedynie Pan Prezydent Rafał Bruski przedstawił stanowisko odrębne, podważając  udział w przyszłości Miasta Torunia w jednym wspólnym układzie bydgosko-toruńskim".

Marszałek Całbecki oświadczył również, że popiera ideę realizacji instrumentu ZIT w obecnym kształcie obszarowym. "Chciałbym podkreślić, iż Bydgoszcz i Toruń są w polityce regionalnej województwa postrzegane jako jeden obszar rozwojowy" (...) [a] "Zintegrowane Inwestycje Terytorialne mają służyć wzmocnieniu obu miast wojewódzkich, które stanowią siłę napędową rozwoju naszego regionu". Piotr Całbecki wskazał też, że jako Marszałek Województwa wraz z Zarządem będzie rekomendował Komisji Europejskiej oraz Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej wprowadzenie instrumentu ZIT dla ośrodków wojewódzkich w kształcie zapewniającym współpracę dwóch największych miast regionu.

Piotr Całbecki w odpowiedzi na stanowisko Rady Miasta Bydgoszczy podkreślił, że "interwencja w ramach ZIT powinna być nie tylko dostosowana do funkcji i roli dwóch głównych ośrodków województwa, czy potrzeb pobliskich obszarów lokalnych, ale także realizacji założeń strategii województwa kujawsko-pomorskiego".

Prezydent Rafał Bruski bezpośrednio do wyłożonego przez marszałka Piotra Całbeckiego w komunikacie stanowiska nie odniósł się. Natomiast w piśmie z 3 sierpnia br. wystosował do Piotra Całbeckiego zaproszenie na nadzwyczajną sesję Rady Miasta Bydgoszczy, której termin byłby ustalony przez prezydenta Rafała Bruskiego w przypadku, kiedy Piotr Całbecki zaproszenie przyjmie i wskaże dogodny dla niego termin. Prezydent zaproszenie dla marszałka ujął w następujący sposób: "Dążąc do wypracowania najlepszych rozwiązań zapraszam Pana Marszałka do osobistego udziału w nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, o zwołanie której wystąpię do Przewodniczącej Rady Miasta natychmiast po podaniu przez Pana dogodnego terminu".

Rafał Bruski ujawnił w piśmie do marszałka, jakimi dwoma zagadnieniami nadzwyczajna sesja miałaby się zająć. Dyskusja miałaby dotyczyć "wykorzystania potencjału miast i gmin tworzących Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz dla rozwoju całego województwa kujawsko-pomorskiego oraz przegotowaniami Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz do wykorzystania środków europejskich w perspektywie 2021-2027, w tym utworzenia ZIT dedykowanego obszarowi Stowarzyszenia".

Czy marszałek Całbecki znajdzie czas na przyjazd do Bydgoszczy, by podyskutować na temat koncepcji ZIT-u prezydenta Rafała Bruskiego, którą wcześniej w przekazanym Miastu Bydgoszczy stanowisku  odrzucił, nie wiadomo. Dodajmy, że w piśmie-zaproszeniu  skierowanym do marszałka Rafał Bruski krytycznie ocenił przygotowany w Toruniu projekt nowej strategii rozwoju województwa zatytułowany: Strategia Przyspieszenia 2030+.

Pismo-zaproszenie prezydenta Rafała Bruskiego poniżej:

(ech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (20)

WalduśWalduś

16 3

Kurde chciałem powiedzieć, że Toruniakom to niezle idzie z tym gilaniem Rafcia 09:12, 04.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PietrekPietrek

20 6

Smutne jest to, że mamy takich reprezentantów. Poziom sołtysa, bez obrazy heh! 09:29, 04.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

16 4

Sami swoi jedyne co potrafią, to żerowanie na cudzej pracy i rozdawanie ich owoców pracy. A przy tym utuczyć się przy dobrze wypasionym na cudzy koszt korycie. Od dziesiątków lat rządzą nami ci sami i podobni im osobnicy. System degeneruje się i bankrutuje na naszych oczach. Polska jest państwem patologicznym, wręcz mafijnym, w którym wspierany przez ubeckie "sądy" taki człowiek nikt jak Bruski (nie będący w stanie żyć z własnej działalności) zostaje "wybrany" prezydentem w pierwszej turze tzw. "wyborów", podczas gdy "chwilę" wcześniej jego wyborcy dowiadują się o jego wysoce szkodliwej także dla nich, działalności na wysoką szkodę miasta. Jak np. wielomilionowy przekręt z Młynami Rothera, zniszczenie Młynu Krugera, zniszczenie linii tramwajowej między Babią Wsią i Zbożowym Rynkiem, przekręt ze "stodołą" przy Fordońskiej, nieudolność w zarządzaniu miastem, jawne popieranie ruskiego kandydata na prezydenta RP, uruchomienie syren alarmowych w całym mieście, w chwili rzekomego pochówku mafiosa z Gdańska. Zakorkowanie miasta m.in. poprzez brak kolejnej, a obiecywanej przez Kozłowicza przeprawy mostowej między Fordońską i Toruńską, etc... O "księciu" Pomorza i Kujaw, jaśnie panu na cudzych włościach Całbeckim, to można powiedzieć tylko tyle, że jest i rozdaje po uważaniu cudze pieniądze... Swoim najwięcej. O patologiach i korupcji w tzw. sądach, prokuraturach i tzw. policji, już nawet nie wspominając. W Polsce nie wolno pracować i płacić podatki, aby nie pluć sobie w twarz. 10:48, 04.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tenten

4 2

niby,,marszałek,, to obłudny, cyniczny, bezczelny kłamliwy i wiecznie nas bydgoszczan okradający , co potwierdza mądrość powiedzenia << kto kłamie, ten i kradnie >> ( wide działania PO, z którym ten gościu w ramach ogólnie tolerowanego w Toruniu układu,,współpracuje, choć także z czerwonością, którą to miasto jest przesycone np UMK.
Dla rozszerzenia pojęcia kradnie,które ostatnimi czasy ( specjalność PO ) powiązano prawie i wyłącznie z nowym bożkiem - pieniadzem, podpowiem, że okrada się z marzeń, złudzeń i nadziei ale także z czasu, którego tak nam brakuje dla realizacj wielu ambitnych działań i dokonań.To wszystko jest dziełem ( przy POmocy niemrawych i uwikłanych w POlitykierskie układziki naszych Dorotek, Teresek, Pawełków,Kostusiów itp mizerii ) tego samodzierżawcy i satrapy, który utworzywszy swój,,biznesowy,,dwór ( czyli łasych miernot z różnych barw politykierskich ) robi niemal co zechce.Przepaskudny to typ. 11:22, 08.08.2020


WernyhoraWernyhora

9 3

Dlaczego prezydent tak ryzykuje zapraszając na sesję urzędnika z miejscowości w której jest najwięcej przypadków zarażeń COVID? 11:22, 04.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

POnieważPOnieważ

3 1

jest to gra,,wewnątrz partyjna,, POd publiczkę.Ten nasz marny nawigator bioracy kurs PO szuwarach, gdyby umiał i zechciał to już dawno by mógł z tym,,samozwańcem toruńskim,,inaczej - zgodnie z prawem - pojechać.On tylko udaje ważniaka i POdskakuje w sprawach Bydgoszczy nie potrzebnych.Ale jego czerwoni cwaniacy toruńscy układajacy się z kazdym ( ostatnio bardzo bogobojnie układający się z ,,dziwnym i cwanym ojczulkiem,, POdśmiewają sie z tego cieniasa partyjniackiego, kontynuując cd układanki z jego poprzednikiem- kolaborantem.I tak oto trwa ten przedziwny kontredans politykierski, zresztą także przez niemoc bardzo słabiutkiego bydgoskiego PiS - u. 21:30, 07.08.2020


bezpartyjnybezpartyjny

13 6

Jak długo ten toruński kmiotek Piterek Całbecki ,będzie jeszcze pobierał apanaże jako marszałek ,podczas gdy faktycznie jest nadprezydentem Torunia? PIS mając pełnię władzy tylko przygląda się, zamiast wprowadzić BEZPOŚREDNI wybór marszałków? Podoba im im się szarogęszenie się tego zaocznego biologa ,gadologa, ambasadora tow. A. Tretyna z Ukrywamy Mendy Komuny? 12:49, 04.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rytonryton

17 6

polityczny poziom Bruskiego sięga dna. Jest ślepy i głuchy na istniejące uwarunkowania polityczne. Oczywiście polityczne w sensie regionu i kraju, a nie zapomnianej gminy Bydgoszcz. Polityka , to nie ślepy upór, to subtelna gra ale gdy się ma takiego gracza jak Bruski, to pozostaje tylko wstyd i śmieszność. 13:35, 04.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

już kilka lat temujuż kilka lat temu

11 0

pewna grupa ludzi stwarzała pozycję do SAMODZIELNEGO ZIT-u.Jednak jeden profesorek ( w wielkich łaskach u kolegi ,,ze szkoły,,-czytaj Rafcia B. ) mocno się teraz,,mądrzący z grupą,,swoich POtrzebujacych,, ,,zrobił,, PO swojemu.Mimo już wtedy istniejącemu podziałowi na osobne ZIT-y w drugim,,chorym,,województwie czyli Zielona Góra i Gorzów, o czym mocno suflowano POdnóżkowi partyjnemu ( Rafałowi B. ) towarzyszy z Torunia, ten POstanowił POczekać.....I wyszło jak wyszło, czyli znowu żebry i błagania.POdskakuj więcej Rafciu ale tak NIC nie wskórasz bo WSZYSCY cię już i tak ograli. 21:55, 04.08.2020


eh...eh...

10 6

"ryton" pisze o polityku, a wystarczy zobaczyć jak ten "polityk" napisał w nagłówku do Całbeckiego - "Panie Marszałku" ;-)) On pisać nie umie, a co dopiero robić politykę ;-) Żenada jakiego Bydgoszcz ma prezydenta. 13:41, 04.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ojojojoj

3 0

czego się czepiasz ! Za mało czołobitności ? Forma szacunku - choć chłodna - zachowana !!!! 11:25, 08.08.2020


Rządy Pietrka od gęsRządy Pietrka od gęs

13 4

co mamy przez jego 4 kadencje? Region ciągle najgorszy w kraju pod względem gospodarczym ,jedno z najwyższych bezrobocie, płace jedne z najniższych, ok. 80 % funduszy unijnych wędruje w jego okręgu wyborczym a ten "super katolik" ubliża mieszkańcom Bydgoszczy z których podatków żyje ,że Bydgoszcz to miasto B, jego megalomańskie ,pasożytnicze miasteczko to miasto A , byle nadal go tam
wybierano? Chyba wiadomo, że uczeń aroganta tow. gospodarza M. Zaleskiego i kontynuator jego polityki, który już przed nim nazwał mieszkańców Bydgoszczy "zapleczem ludnościowym" dla Torunia? 16:10, 04.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dobre atuty?dobre atuty?

8 1

Czekamy na odpowiedź toruńskiego nadprezydenta Pietrka Całbeckiego ,który jako bardzo "uczony", uhonorowany przez samego tow. rektora A. Tretyna/kretyna?,..stwierdził kiedyś, że "Toruń ma dobre atuty", może jeszcze coś w tym stylu wyduka? 09:33, 05.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

11 2

Gdyby jeszcze rzeczony Pietrek Całbecki był "pisiorem" ! Ale on jest członkiem PO, tak samo jak Bruski.
Koalicja PO-PSL od lat rządzi niepodzielnie województwem kujawsko-pomorskim. Wcześniej jeszcze do spółki z SLD ( Achramowicz). Trzaskowski zdecydowanie pokonał Dudę zarówno w Bydgoszczy jak i w Toruniu. W wyborach parlamentarnych było w tych miastach tak samo - zawsze na I miejscu PO, PIS daleko w tyle. Takie są fakty i niczego nie zmieni głupawa propaganda przerzucająca odpowiedzialność za biedę tych miast na Całbeckiego, Tretyna, Zaleskiego i Bóg wie kogo jeszcze. Po prostu sami mieszkańcy zarówno Bydgoszczy jak i Torunia nie potrafią wyciągać politycznych wniosków.
Głosujcie tak dalej !
09:51, 05.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fordonfordon

8 4

O kompetencji bruskiego świadczą zarośnięte zielskiem pasy zieleni!!!!. Miasto jest brudne i zaniedbane !!!! Ale kasa dla swoich jest? Bydgoszczanie nieudacznika wybrali i tak to biedne miasto wygląda
!!!! 15:45, 05.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

też fordonteż fordon

8 2

fordon masz rację bruski to d.... z POpapranych wszędzie brud i śmieci ,a komunalnik nic nie dawał w łape to zrywają umowę i może dobrze ale z czego będzie teraz żył on i jego POsrańcy 18:04, 05.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FordonFordon

3 8

czy, tutaj negatywnie o prezydencie Królewskiej Bydgoszczy R. Bruskim,wypowiadają się jakieś same nieuki po U-krywamy M-endy K-omuny, "ambasadory" tow. A. Tretyna, podobnie jak P. Całbecki, czy jego drogowskaz tow. M. Zaleski, pisząc nazwisko małymi literami? 20:21, 05.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 runiem zTo-runiem runiem zTo-runiem

9 2

Całbecki nadal chce żerować na Bydgoszczy , której mieszkańcami gardzi, podobnie jak tzw. elity toruńskie? <Na jesień – jeżeli sytuacja epidemiczna nie sprawi nam znowu niespodzianki, planowane jest przyjęcie nowej Strategii Rozwoju Województwa do 2030 roku, nazywanej propagandowo Strategią Przyśpieszenia. W Bydgoszczy od dawna krytykowany jest kierunek prac nad nią, bowiem pojawiają się ponownie zapisy mówiące o metropolii bydgosko-toruńskiej.
Prezydent Rafał Bruski zwrócił się pisemnie do marszałka województwa, aby ten wziął udział w nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, w trakcie której przedyskutowano by elementy budzące różnice zdań. Bruski wskazuje w piśmie m.in. na zbyt słabe podkreślenie w projektach strategii roli Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, które skupia samorządy z 5 powiatów, zamieszkiwane przez około 600 tys. mieszkańców oraz wytwarzające blisko 40% całego PKB województwa kujawsko-pomorskiego. Na tej sesji miałaby się odbyć również dyskusja o różnicach zdań w kwestii ZIT.
Prezydent proponuje formułę sesji nadzwyczajnej, poświęconej jedynie kwestią współpracy Bydgoszczy z Samorządem Województwa. Termin sesji ma być dostosowany do możliwości czasowych marszałka województwa.> 21:07, 05.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

realistarealista

9 1

Przykładem "współpracy" bydgosko -toruńskiej jest niszczejący zabytkowy budynek dawnej kolei przy ul. Dworcowej w Bydgoszczy. Miał być tam ulokowany nowy Wydział Stomatologii. Prezydent R. Bruski w tym celu dokonał jego wykupu ale frakcja PO leńzo-całbecka, do spóły resortowym rektorem III RP tow. A. Tretynem ,uniemożliwiła, zrezygnowała z rozszerzenia oferty kształcenia medyków w Bydgoszczy. 19:03, 06.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rymownikrymownik

6 2

beda to dialogi na 4 nogi 16:05, 07.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA