Zamknij
REKLAMA

W bydgoskim sanepidzie otwarto nowoczesne laboratorium molekularne. Wspomoże walkę z koronawirusem

18:58, 29.09.2020 | i
Skomentuj
REKLAMA

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy otwarto dzisiaj nowoczesne laboratorium molekularne. Znacznie przyspieszy przebadanie próbek na obecność koronawirusa. Może pracować 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Otwarte dzisiaj Laboratorium Badań Molekularnych wchodzące w skład Oddziału Badań Mikrobiologicznych, Działu Laboratoryjnego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa biologicznego oraz posiada wysoki stopień hermetyczności i automatyzacji. Dysponuje wyposażeniem umożliwiającym bezpieczny transport i wykonanie kolejnych etapów badań materiału zakaźnego w kierunku SARS-CoV-2.

Podczas uroczystego otwarcia laboratorium obecni byli m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz zastępca głównego inspektora sanitarnego Krzysztof Saczka.

- Na początku epidemii nie robiliśmy jeszcze w województwie żadnych testów na obecność koronawirusa. W tej chwili możemy ich robić nawet 4 tys. dziennie. Bardzo mocnym zabezpieczeniem jest tutaj laboratorium inspekcji sanitarnej – powiedział podczas otwarcia laboratorium  wojewoda Bogdanowicz. Dzięki otwartemu laboratorium będzie można przebadać około 500 próbek więcej.

To laboratorium o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa, w którym wykryć możemy m.in. materiał genetyczny wirusa RNA. To ogromny atut w walce z koronawirusem. Możemy znacznie szybciej poznać wyniki testów na COVID-19 i dzięki temu wykonać ich więcej w ciągu doby – powiedział Wojciech Koper, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

W bydgoskim laboratorium molekularnym znajduje się w wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt w tym automatyczna stacja pipetująca Nimbus, która umożliwia szybką izolację kwasów nukleinowych oraz składanie reakcji real time PCR znacznie skracając czas wykonania analizy. Jednorazowo aparat może przebadać aż 72 próbki. W ten sposób wyposażone laboratorium znacznie podnosi bezpieczeństwo i komfort pracy osób wykonujących badania i przyspiesza czas uzyskania wyników.

– Mamy dwa systemy wykrywania wirusa: zamknięty i otwarty. Dzięki temu pierwszemu, już po godzinie możemy uzyskać wynik na obecność koronawirusa. Jednak stosujemy go tylko w ciężkich przypadkach, bo jednorazowo może zbadać cztery próbki na godzinę. System otwarty posiada z kolei automat do izolacji RNA. Dzięki temu możemy zbadać nawet 74 próbki w ciągu 4 godzin – powiedział kierownik Oddziału Diagnostyki Medycznej WSSE w Bydgoszczy, Marcin Ziuziakowski.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

LansLans

1 2

ten znowu lansuje się na czyjejś pracy i tragedii koronawirusa to jest obrzydliwe 21:38, 29.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zdziwiony zdziwiony

0 0

nie ten a ta poslanka PIS umie operowac nozyczkami 17:17, 30.09.2020


The Big EThe Big E

1 1

Siedzenie w kagańcach i jednocześnie w odstępach (rozumiem, że wychodząc z tej sali widzieli plecy sąsiada 2m przed sobą :D) świadczy, że przynajmniej inteligencja jest u nich bezobjawowa. Warto fotorelację pokazywać dzieciom, gdyby nie rozumiały powiedzenia "Co wolno wojewodzie..." 22:17, 29.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Higiena oddychaniaHigiena oddychania

1 1

W zakładach pracy, wyznaczenie miejsc na palenie. Dbanie o zdrowie niepalących, unikanie zgromadzeń przy paleniu w miejscach pracy. Dlaczego zakłady pracy zatrudniający ochroniarzy, nie wymagają, aby ochroniarz robiąc obchód zwracał uwagę czy są osoby pałace w miejscu pracy. 04:24, 30.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Firmy ochroniarskieFirmy ochroniarskie

2 0

W tych firmach ochroniarze zatrudniani, powinny podchodzić rzetelnie do pracy. Zadbać o pracowników niepalących, o pacjentów, chodzi o zdrowe oddychanie. Jeżeli w nadzorze nad pracownikami jest osoba paląca, to nie można mówić o przestrzeganiu zakazu palenia. Jakby Pan ochroniarz chciał złapać na gorącym uczynku osobę,ktora łamie zakaz palenia, to by złapał nie jedną. Wystarczy zaangażowanie w pracę. Chodzi o zdrowe powietrze w miejscu pracy dla pozostałych pracowników i dla pacjentów. Tylko dobre chęci i zaangażowanie. To będzie lepiej. Natomiast co z czasem zmarnowanym, to już inna sprawa. 09:31, 30.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Odliczanie czasu praOdliczanie czasu pra

0 0

Osobą palącym w pracy, a nagradzanie nie palących. Może to wkrótce nastąpi. 06:07, 01.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Uciekające minutyUciekające minuty

0 0

Palących, pracowników. 10:02, 01.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA