Zamknij
REKLAMA

Rusza budowa instalacji do remediacji terenów skażonych po ZACHEM-ie

12:29, 20.01.2021 | i
Skomentuj
REKLAMA

19 stycznia 2021 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy podpisała umowę na budowę instalacji do remediacji terenów zanieczyszczonych po dawnych Zakładach Chemicznych ZACHEM.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy budowę instalacji do remediacji terenów zanieczyszczonych po dawnych Zakładach Chemicznych ZACHEM powierzyła wyłonionemu w przetargu, polsko-francuskiemu konsorcjum firm Remea Societe par actions simplifiee a associe unique, Remea Sp. z o. o. oraz Menard Sp. z o. o. 

Instalacja powstanie w ciągu 6 miesięcy. Ma stanowić barierę zabezpieczającą bydgoskie osiedla Łęgnowo-Wieś i Łęgnowo przed zanieczyszczeniami migrującymi z kompleksu składowisk „Zielona”.

System remediacji będzie funkcjonował przynajmniej do 2023 roku. Zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń oraz oczyści glebę i wody podziemne na powierzchni ponad 26 ha ze szkodliwych substancji charakterystycznych dla produkcji przemysłowej dawnego ZACHEM-u – komentuje podpisanie umowy Szymon Kosmalski, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Bydgoszczy.

Anna Gondek, rzecznik prasowy RDOŚ podkreśla, że podpisanie umowy na wykonanie instalacji poprzedził blisko 2-miesięczny etap pilotażowy, w ramach którego zaprojektowano i wykonano stanowisko doświadczalne. Etap ten pozwolił na przetestowanie innowacyjnego sposobu oczyszczania gruntów wraz z wodami podziemnymi oraz wdrożenie odpowiednich modyfikacji na potrzeby efektywności docelowej instalacji. Dla bieżącej kontroli postępu działań remediacyjnych, na terenach dawnego ZACHEMU wykonano także wcześniej sieć monitoringu złożoną z kilkunastu piezometrów wyposażonych w zestaw automatycznych czujników dla pomiaru wybranych parametrów.

Wartość projektu remediacji wynosi ponad 90 mln złotych.

Projekt „Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych ZCh „ZACHEM” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Zdjęcia: RDOŚ

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

polonistapolonista

0 2

remediacja ?? na re to sa rekolekcje niedlugo sie zaczna 15:16, 20.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ale teżale też

2 0

na re, to się także zaczyna realizm, rewitalizacja ( terenów zdegradowanych ) ale też rekultywacja itp itd.Zaś co do rekolekcji, to przydadzą się każdemu troskliwemu o swój los i bytowania a nie tylko prymitywne konsumowanie i pławienie się tylko w,,przyjemnościach,,. 00:07, 21.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

The Big EThe Big E

1 0

Ale tu trzeba się cieszyć, że zrobią coś, co dawno powinno być zrobione, bo kto chce żyć obok zatrutego szamba? Należy sprawie kibicować, no i patrzeć na ręce, bez względu na to, kto będzie siedział w ratuszu. Oczywiście, można się obawiać, że zamiast zielonej otuliny Bydgoszczy pojawi się tam deweloper "panie, dojazd utwardzoną gliną i widok na pradoline, 10K za metr, to sze nazywa interes życia", ale póki co to dobrze, że miasto nie będzie miało takiej spuścizny jak te sowieckie, których nawet na mapach nie było. 10:43, 21.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%