Zamknij
REKLAMA

W 101. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy wystawa przed urzędem wojewódzkim

16:11, 20.01.2021 | i
Skomentuj Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Dzisiaj przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy została otwarta wystawa plenerowa IPN pt. „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”. W wernisażu udział wzięli wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, prof. Mirosław Golon oraz naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

- Świętujemy 101. rocznicę dnia, w którym Bromberg stał się na powrót i na zawsze Bydgoszczą. Na zawsze stał się Bydgoszczą, miastem, które jest największym ośrodkiem naszego regionu  – powiedział wicewojewoda Józef Ramlau, otwierając na placu przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim wystawę plenerową IPN pt. „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”.

Na wystawie wyeksponowane zostały kwestie dotyczące genezy odrodzenia Rzeczypospolitej, walki o granice, działalności niemieckiej ochotniczej organizacji paramilitarnej Grenzschutz Ost, Powstania Wielkopolskiego, powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski, zaślubin Polski z morzem, sporów na zachodnim pograniczu, plebiscytu na Powiślu oraz wojny polsko-bolszewickiej. Ciekawą częścią wystawy są sylwetki Ojców Niepodległości Pomorza i Kujaw, m.in. Stefana Łaszewskiego, Ottona Steinborna, Jana Biziela, Jana Maciaszka, kpt. Pawła Cymsa, dr. Józefa Wybickiego, Antoniego Abrahama, Stefana Hazuka, Tomasza Rogali, ks. Józefa Wryczy, płk. Wojciecha Józefa Gromczyńskiego.

Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska powiedziała, że wystawa ma przypomnieć, jak zróżnicowana i wieloetapowa była droga powrotu Pomorza i Kujaw do Polski. Profesor Mirosław Golon, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku w krótkim wykładzie przywołał ważne postacie i przebieg wydarzeń  rozgrywających się w styczniu 1920 roku w Bydgoszczy. - Świętujemy dzisiaj wspaniałe zwycięstwo, odrodzenie się po tragedii rozbiorów. To był niezwykły sukces. Zbrodnia rozbiorów została przezwyciężona, okupanci zostali pokonani, odrodziliśmy Polskę i z perspektywy 101 lat możemy się pochwalić, że okazało się to trwałym sukcesem. Dlatego dla Bydgoszczy 20 stycznia powinien być jednym z najważniejszych świąt, takim własnym, regionalnym, dedykowanym wyłącznie miastu Bydgoszcz – mówił prof. Golon.

Po wernisażu uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniająca gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego na Starym Rynku w Bydgoszczy.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

akuratnyakuratny

10 2

wystawa ale maseczek 17:41, 20.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dziwne, żeDziwne, że

3 1

w tym urzędzie obecnie, jak i za poprzednich rządów PIS wojewodą ,a teraz nawet vice wojewodą NIE jest mieszkaniec największego miasta w tym DuOPOLu? Podobnie jak za rządów PO/PSL ,czy SLD/PSL, co TRWA do dzisiaj w tzw. samorządzie, czyli toruńskim urzędzie marszałkowskim. Czyżby politycy bydgoscy NIGDZIE nie mieli siły przebicia? Nawet naszymi szpitalami tzw. uniwersyteckimi rządzi sitwa toruńska 11:49, 21.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Józef Józef

1 1

Wielki pisowiec założyciel PO...Skąd oni pobrali tych fachowców. 22:11, 21.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%