Zamknij
REKLAMA

Miasto rozwiązało umowę. Komunalnik w Bydgoszczy do 14 lutego

10:28, 27.01.2021 | i
Skomentuj Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Miasto Bydgoszcz rozwiązało umowę na odbieranie odpadów z PHU Komunalnik. Od 15 lutego odpady z osiedli obsługiwanych przez spółkę będzie odbierał inny operator.

Dziś (27 stycznia) Miasto Bydgoszcz złożyło oświadczenie ws. rozwiązania umowy z firmą Komunalnik z dniem 14 lutego. Decyzja nastąpiła po długoterminowym i nieprzerwanym niezachowaniu standardu należytego wykonywania umowy przez spółkę.

- Przez ostatnie miesiące wykorzystaliśmy wszystkie przewidziane przez prawo możliwości zdyscyplinowania Komunalnika. Zgodnie ze wskazaniami prawników na tym etapie, przy tak dużej liczbie naruszeń umowy, możemy ją rozwiązać. Nasza decyzja to reakcja na głosy mieszkańców. Prosimy o wyrozumiałość w okresie przejściowym - komentuje rozwiązanie umowy Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy odpowiedzialny za gospodarkę odpadami.

Urząd Miasta Bydgoszczy w przesłanym komunikacie podkreśla, że w oficjalnych pismach przekazywanych PHU Komunalnik wielokrotnie wzywał do należytego wykonywania umowy i wskazywał naruszenia związane z odbiorem odpadów, dostarczaniem pojemników, rejestracją worków big-bag, systemem identyfikacji i monitoringu RFID, wyposażeniem pojemników w transpondery, parowaniem oraz myciem pojemników, legalizacją wagi najazdowej, rejestracją zdjęć, niedostarczaniem worków do selektywnej zbiórki odpadów w zabudowie jednorodzinnej. Wszystkie nieprawidłowości wiążą się z naliczaniem wielu kar umownych. Ich suma to na dziś 4 529 600 zł.

Urząd Miasta podnosi, że niewywiązywanie się z umowy wiązało się z licznymi niedogodnościami dla mieszkańców, którzy od pierwszych dni działalności spółki w Bydgoszczy skarżyli się na wykonywanie odbiór odpadów. Mimo licznych wezwań, pism i kar, sytuacja nie poprawiła się. Miasto Bydgoszcz nie mogło akceptować takiego standardu odbioru odpadów. 21 grudnia wezwało Spółkę do „usunięcia wszelkich  dotychczas zgłoszonych nieprawidłowości (…) jak również rozpoczęcia realizacji ww. umowy w sposób należyty w nieprzekraczalnym terminie 11 stycznia 2021 r. pod rygorem natychmiastowego wszczęcia procedury rozwiązania umowy.”

Od 22 grudnia sytuacja nie uległa zmianie. W okresie do 11 stycznia Urząd Miasta Bydgoszczy wystawił PHU Komunalnik 2148 wezwań do interwencyjnych odbiorów odpadów oraz 628 skargi na brak odbioru odpadów zgodnie z obowiązującym harmonogramem.

W związku z rozwiązaniem umowy spółka jest zobowiązana do jej realizacji do 14 lutego. Od 15 lutego odpady będzie odbierał inny podmiot. W lutym odbędzie się też wymiana pojemników.

Urząd Miasta podkreśla, że obecna sytuacja związana jest z niekorzystnym dla Bydgoszczy i jej mieszkańców rozstrzygnięciem Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała miastu podpisanie umowy z firmą Komunalnik. Choć prawo krajowe związane z pandemią ograniczyło możliwość potrącenia z wynagrodzenia wykonawcy kar umownych, to Miasto Bydgoszcz będzie dochodziło ich zapłaty na drodze sądowej.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

ZenekZenek

7 0

Nareszcie!!! 13:09, 27.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

akuratnyakuratny

0 1

Z czego sie Zenek cieszy jak B ruski nawet nie podal jaki to inny inny tomoze szczep Convid a ten juz jest z RPA 20:26, 27.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZenekToNieTenZenekToNieTen

0 0

Koniec bałaganu! Początek pier....olnika! 06:14, 28.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obywatelze sródmieścObywatelze sródmieśc

3 0

Ale ktoś te umowy z Komnalnikiem podpisywał wiedząc o jego kiepskich referencjach z południa Polski 20:28, 30.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%