Miasto planuje budowę ulicy Nowomazowieckiej, która ma połączyć ulicę Mazowiecką z ulicą Gdańską. Przeciwko temu protestuje Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy i inne obywatelskie i specjalistyczne organizacje. Nowa inwestycja zakłada wyburzenia, a czy zostanie zrealizowana zadecydują ponowne analizy i... możliwości budżetowe miasta.
Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy w toku prac nad budżetem miasta 2021 roku zwróciło się z apelem do radnych, by zrezygnowali z budowy ulicy Nowomazowieckiej, która ma połączyć ulicę Mazowiecką z ulicą Gdańską. Stowarzyszenie uważa, że planowana inwestycja stoi w sprzeczności z rozwojem Śródmieścia i Dzielnicy Muzycznej, nie prowadzi do realnego rozwiązania problemów komunikacyjnych Bocianowa i przeznaczenie na nią miejskich funduszy byłoby marnowaniem środków budżetowych w trudnych latach.
Leszek Lipiński ze stowarzyszenia poinformował również, że zdanie Społecznego Rzecznika Pieszych podziela Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Cieszkowskiego, MODrzew - Monitoring Obywatelski Drzew, Bydgoski alarm Smogowy - Czyste Powietrze Powiedz Tak, Stowarzyszenia samorządna Bydgoszcz i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Bydgoszcz.
Koncepcja wpisana do budżetu miasta zakłada wyburzenie piętrowej kamienicy przy ul. Gdańskiej 73, sali koncertowej Akademii Muzycznej i opuszczonej kamienicy, będącej w zasobie ADM-u. W fotogalerii prezentujemy zdjęcia wytyczonej trasy nowo projektowanej ulicy, od miejsca koniecznego wyburzenia pawilonu obok kamienicy przy ul. Pomorskiej 66 do kamienicy zlokalizowanej przy ul. Gdańskiej 73.
O ustosunkowanie się do przedstawionych obywatelskich zarzutów do planowanej przez ZDMiKP inwestycji do Prezydenta Bydgoszczy zwrócił się radny Jarosław Wenderlich (PiS)
Odpowiedzi udzielił Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta. "Potrzeba budowy połączenia drogowego (...) była szeroko analizowana w latach poprzedzających zlecenie dokumentacji projektowej, tj. przed rokiem 2012. Analizy urbanistyczne i komunikacyjne wskazywały na zasadność budowy ulicy, stanowiącej jeden z elementów małej, wewnętrznej obwodnicy Śródmieścia" - poinformował wiceprezydent Kozłowicz, dodając, że w przeprowadzonych w 2014 roku konsultacjach społecznych złożono ok. 50 wniosków, z których jedynie dwa sprzeciwiały się budowie ulicy Nowomazowieckiej.
Jednak w związku z apelem Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy wiceprezydent Kozłowicz polecił ZDMiKP wspólne z Miejską Pracownią Urbanistyczną przeprowadzenie ponownej analizy związanej z planowaną budową ulicy Nowomazowieckiej. "Oczekuję materiałów wynikających z analizy do połowy stycznia 2021 roku. Po ich otrzymaniu, stosowną informację w przedmiotowej sprawie przekażę Radnym" - poinformował radnego Wenderlicha wiceprezydent Kozłowicz.
Analizy w ZDMiKP muszą jeszcze trwać, gdyż ich wynik nie został jeszcze upubliczniony.