Zamknij
REKLAMA

Stop wyburzeniom! 20 organizacji społecznych przeciw rozbiórce kamienic przy Gdańskiej

12:10, 22.02.2021 | ech
Skomentuj Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

20 organizacji społecznych wystąpiło dzisiaj z apelem do prezydenta Rafała Bruskiego o niewyburzanie modernistycznych kamienic przy skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Chodkiewicza w związku z planowanym połączeniem tramwajowym między ulicą Chodkiewicza a pętlą przy ul. Rycerskiej.

Urząd Miasta Bydgoszczy przedstawił do konsultacji społecznych koncepcje przebiegu nowych linii tramwajowych. Jedna z nich zakłada wyburzenie budynków narożnych kamienic na skrzyżowaniu ul. Chodkiewicza i Gdańskiej. Likwidacja narożnikowych kamienic wywołuje coraz więcej protestów.

- Sprzeciwiamy się wyburzeniom modernistycznych kamienic. Trasy tramwajowe powinny być tak zaprojektowane, aby nie burzyć dziedzictwa Bydgoszczy - powiedział Paweł Górny, przewodniczący Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Chodkiewicza.

Paweł Górny opisał budynki, które według koncepcji ZDMiKP, miałyby zostać wyburzone. - Jeden jest prywatny, jeden miejski - widać, który jest który - powiedział Górny, wskazując różnicę na podstawie wyglądu kamienic. - Ostatni remont w budynku miejskim był 50 lat temu. Jeśli mówi się, że jest zaniedbany, do wyburzenia, to jest to efekt działań miasta nad swoim majątkiem - podkreślił Górny i poinformował, że 20 organizacji społecznych złożyło apel do prezydenta miasta Bydgoszczy o takie zaprojektowanie nowych inwestycji, aby uchronić te historyczne budynki.

W skierowanym do prezydenta apelu jego sygnatariusz wskazali, że "obie kamienice reprezentują styl modernistyczny obecny w architekturze w dwudziestoleciu międzywojennym i są jednymi z niezbyt licznych reprezentantów tego nurtu w zabudowie Bydgoszczy z lat 30 XX wieku, wzorowanego na najlepszych przykładach powstających wówczas układów urbanistycznych Gdyni czy Katowic. (..) Architektura ta nawiązuje do najlepszych wzorców modernizmu m.in. architekta Jana Kossowskiego, obecnego w przepięknej dzielnicy Sielanka. Oba budynki na skrzyżowaniu z ul. Chodkiewicza tworzą razem spójny zamysł urbanistyczny – modernistyczną bramę z XIX-wiecznej ulicy Gdańskiej w głąb osiedla mieszkaniowego o nowszej zabudowie biegnącej wzdłuż ulicy Chodkiewicza w kierunku Bielaw. Niech o wartości tych obiektów świadczą fakty: kamienica przy Gdańskiej 100 znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, zaś oba budynki znajdują się na wytyczonej w 2019 roku trasie historycznej „Spacer przez modernizm po Bydgoszczy”. Wyburzenie dwóch narożnych kamienic naruszy w sposób nieodwracalny układ zabudowy ulicy Gdańskiej, co jest sprzeczne z podstawowymi założeniami ochrony historycznych układów miejskich".

Paweł Górny zaapelował o zastosowanie innych, technicznie możliwych rozwiązań projektowanego połączenia tramwajowego na skrzyżowaniu z ulicą Gdańską. Wśród propozycji jest możliwość zastosowania skrzyżowania torowisk tramwajowych o mniejszej powierzchni z wykorzystaniem np. rozjazdów o specjalnej konstrukcji (tzw. rozjazdów podwójnych dwustronnych) umożliwiających zachowanie zbliżonej do obecnej geometrii skrętów, czy też splotów torowych (dzięki którym zwrotnice mogą być przenoszone w dowolne miejsce poza samym skrzyżowaniem). Innym możliwym rozwiązaniem jest niesymetryczne usytuowanie torowisk wzdłuż ulicy Gdańskiej i przeniesienie ich w stronę zachodniej pierzei budynków.

Protest wsparli również prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Społecznej Rady ds. Estetyki i Maciej Bakalarczyk, menedżer Śródmieścia i starego Miasta. - Burzenie tych budynków przeczy pojęciu ładu przestrzennego i harmonijnej całości. Są możliwe rozwiązania alternatywne - stwierdził prof. Markowski i zaapelował o nieniszczenie miejskiej tkanki.

Wzburzenia wywołanego planami miasta nie kryła wiceprzewodnicząca Rady Osiedla Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto Jolanta Kołyszko. - To jest skandal. Takie propozycje w ogóle nie powinny padać. To jest żywa tkanka, to są ludzie, którzy tu mieszkają - stwierdziła Kołyszko i zaapelowała o rewaloryzację unikatowej zabudowy Londynka.

Tymon Myga ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy stwierdził, że stowarzyszenie wspiera budowę nowych linii tramwajowych, ale nie popiera przyjętych przez ZDMiKP rozwiązań projektowych.

Z apelem do prezydenta Rafała Bruskiego o zachowanie historycznej zabudowy na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Chodkiewicza wystąpiły:

 • Bydgoska Federacja Ruchów Miejskich
 • Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych
 • Stowarzyszenie MODrzew – Monitoring Obywatelski Drzew
 • Stowarzyszenie Bydgoski Alarm Smogowy – Czyste Powietrze Powiedz TAK
 • Stowarzyszenie Obywatel Działa
 • Stowarzyszenie Samorządna Bydgoszcz
 • Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP – Oddział Bydgoszcz
 • Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Cieszkowskiego SMAC
 • Fundacja Zielone Jutro
 • Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy – Sekcja Architektoniczno-Urbanistyczna
 • Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków BUNKIER
 • Rada Osiedla Bocianowo – Śródmieście – Stare Miasto
 • Komitet Mieszkańców Ulicy Świętojańskiej
 • Inicjatywa Ratujmy Bydgoskie Kamienice
 • Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia
 • Rada do spraw Estetyki Miasta
 • Pracownia Kształtowania Przestrzeni Katedry Wzornictwa UTP w Bydgoszczy
 • Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
 • Bydgoszcz w Budowie
 • Przewodnicy turystyczni Regionalny Oddział PTTK w Bydgoszczy
 • Związek Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich
(ech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (13)

brawo Bruskibrawo Bruski

18 10

Niedorzecznik pieszych pewnie nie zdał na prawo jazdy bo nienawidzi samochodów. 13:21, 22.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

brawo wszyscybrawo wszyscy

0 1

no ale żeś wymyślił :) 06:48, 23.02.2021


edekedek

9 20

Zostawić kamienice przy Gdańskiej , Chodkiewicza a wyburzyć dwa dziwolągi Rywal I budynek Społem przy Gdańskiej . Przedstawić kompleksowy plan zabudowy terenu Gdańska , Śniadeckich i płyty Starego Rynku 15:54, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnnaAnna

21 11

Te kamienice to tak szpetne że lepiej aby ich nie było... 16:39, 22.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RauRau

3 5

Spójrz w lusterko , a potem zabieraj głos. 20:45, 22.02.2021


znawca znawca

7 22

subito wyburzyc siedzibe B ruskiego i szefowej MPU i wyslac ich do Torunia 16:41, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawyciekawy

2 14

mam nadzieje ze Anna nie szpetna to ja zostawic w gronie 17:03, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bardzobardzo

4 14

słuszny i konieczny protest wobec bezmyślnego planowania rozwiązań drogowych w Bydgoszczy !!!!! Myślenie TYLKO POd kreskę, czyli brak ratowania co się tylko da z dobrostanu tkanki miejskiej ( nie myślę o substandarcie jakiego jeszcze i owszem w Bydgoszczy sporo, vide ul.Piekna ) i dlań charakterystycznej - tu oczywiście mam na myśli owe kamienice na narożniku Gdańska/Chodkiewicza.Odrobina dobrej woli i odejście od łatwizny mogły ZUPELNIE inaczej ukształtować Zbożowy Rynek albo uratować kilka pięknych kasztanowców przy ul.Chodkiewicza.Tyczenie autostrad miejskich to już przeszłość.Przejścia przez miasto POWINNY być prowadzone z jak najmniejszym zaborem gruntów pod ,,rozbuchane,, trawniki i ścieżki rowerowe.Zbyt skostniałe głowy w beznadziejnym tzw Zarzadzie Dróg ale i ich propagatorzy, wyrządzają miastu zbyt często niepowetowane straty.Klasyka to tragedia nowego w końcu skrzyżowania Al.Wojska Polskiego z Trasą Uniwersytecką.O skostniałym myśleniu świadczy także fakt ograniczania samodzielnych prawoskrętów na Szwederowo ( wciąż w dużej rozbudowie ) z tejże Trasy i obecnie ciągnącej się jak flaki z olejem,,przebudowy ul Kujawskiej.Tak po staremu preferuje się głównie lewoskrety.To poważne niedopatrzenie i duża utrata płynności na tych skrzyżowaniach.Czas najwyższy przeorać tą fatalną,,instytucję,, w której wciaż,,sie nie da,,. 20:55, 22.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CudCud

1 1

Cud stał się, dyżurny nawiedzony nie napisał nic o okradaniu przez Toruń. 21:13, 22.02.2021


Nie żaden rzecznik Nie żaden rzecznik

11 0

On z platformy startował, to polityk. Miał chyba najgorszy wynik 07:02, 23.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

oj...ojoj...oj

2 0

Markowski niech zajmie się swoimi książkami, a nie wypowiada się o "ładzie przestrzennym". Architekt z Bożej łaski 🤣 No i jeszcze ten SARP, bez wizji, pomysłu, siły przebicia - "Konie kują, to i żaba łapę podstawia" 🤣 21:32, 24.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Monika.Monika.

0 0

Cześć , jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym http://panieonline.pl/monia89 23:08, 24.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PredatorPredator

0 0

Z przytoczonych stowarzyszeń i organizacji znam niewiele,dość prężnie działają nieliczne.A co to za fucha menedżer Śródmieścia i starego Miasta? Jakieś sukcesy? Chętnie przeczytam jakie , może ktoś wie.

07:33, 27.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%