Zamknij
REKLAMA

Bydgoszcz dobrym miejscem dla pszczół? Swoją ścieżkę już mają...

12:57, 31.05.2021 | i
Skomentuj Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Promocji  pszczelarstwa, ochronie pszczół oraz działaniom miasta na rzecz pszczół poświęcona była konferencja prasowa, która odbyła się na dachu budynku Wyższej Szkoły Gospodarki, gdzie funkcjonuje pszczelarium.

Miasto Bydgoszcz bierze udział w międzynarodowym projekcie BeePathNet.  BeePathNet to projekt, którego celem jest popularyzacja i rozwój pszczelarstwa w warunkach miejskich oraz poprawa warunków bytowych owadów zapylających. W Bydgoszczy prowadzony jest  od 2018 roku.

- Organizatorem akcji jest miasto Lublana. Oni byli naszymi mentorami. Kontaktowali się z przedsiębiorcami, edukatorami, realizatorami różnych przedsięwzięć edukacyjnych i utworzyli pszczelą ścieżkę, czyli inicjatywę, gdzie połączeni są wszyscy związani z pszczołami i ich ochroną. A my robimy transfer dobrych praktyk z Lublany do Bydgoszczy – powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej menedżer projektu BeePathNet Natalia Majewska.

W ramach projektu w Bydgoszczy powstała m.in. pszczela ścieżka, która stale się rozwija i ma już 16 punktów. Jednym z nich jest dach Wyższej Szkoły Gospodarki, na którym odbyła się dzisiejsza konferencja.

- Długo się przygotowywaliśmy do stworzenia możliwie dobrych warunków dla pszczół. Zależało nam, żeby pszczelarium pełniło kilka funkcji: ekologiczną, produkcyjną, edukacyjną, społeczną i – jak się okazało – również terapeutyczną - powiedział kanclerz WSG Filip Sikora.

Pszczoła miejska tworzy wyjątkowy ekosystem w mieście, wpływając na rozwój zieleni. Warunki pszczelarium dają możliwość na dużą produkcję miodu – na WSG jest to ponad 250 kg miodu rocznie.

Jak najlepiej pomagać pszczołom? Należy sadzić rośliny miododajne w ogrodach i na balkonach. Rośliny miododajne przepięknie pachną i przyciągają pszczoły, co pozwala im zebrać sporą ilość pyłku, nektaru i spadzi, z których potem powstaje miód. Ekolodzy alarmują, że pszczoły masowo giną, a są one odpowiedzialne za ponad 70% zapyleń, dzięki którym kwiaty zamieniają się w owoce lub warzywa.

Rośliny miododajne to m.in. drzewa - jarząb pospolity, kasztanowiec zwyczajny, klony, lipy, wierzby, śliwy; krzewy - głogi, maliny, porzeczki, róże; pnącza - bluszcz i wiele roślin zielnych (np. chabry, gryka, koniczyna).

Miasto Bydgoszcz rozdaje nasiona, z których po wysianiu powstanie łąka kwietna dla owadów zapylających. Jedną z edukacyjnych akcji miasta jest wystawa, którą można zobaczyć na moście Staromiejskim.

Projekt BeePathNet pod nazwą „Budowanie i łączenie miast świadomych roli pszczół w Europie” jest realizowany przez Miasto Bydgoszcz w ramach Programu URBACT III 2014-2020 współfinansowanego ze środków UE - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

rolnikrolnik

4 1

Szkoda tylko, że miejska rada w ramach zachowania czystości w mieście pierwotnie zakazała hodowli pszczół. Do teraz nie można też mieć więcej niż po jednej sztuce konia, kozy, świni, maksymalnie 10 kur... w czym te zwierzęta są gorsze od pszczół, że mają żyć w samotności? 21:37, 31.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

znawca kobiet znawca kobiet

1 4

tak Bydgoszczu ma nawet Pszciolkie Maja w ratuszu +
lata leca ta nadal fruwa 14:44, 01.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%