Zamknij
REKLAMA

UTP świętuje jubileusz. Fotograficzny zapis historii uczelni na wystawie na moście Staromiejskim

13:40, 10.06.2021 | i
Skomentuj Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Rektor UTP prof. Marek Adamski i prezydent Rafał Bruski otworzyli dzisiaj na moście Staromiejskim wystawę "70 lat bydgoskich inżynierów".  Jubileuszowa  wystawa związana jest z obchodami 70-lecia Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Wystawa "70 lat bydgoskich inżynierów" przedstawia historię UTP – największej i najstarszej państwowej uczelni wyższej w Bydgoszczy. Na planszach możemy zobaczyć, jak w kolejnych latach zmieniała się uczelnia, poznać jej wydziały, rektorów, a także największe osiągnięcia bydgoskich inżynierów.

- Mamy nadzieję, że na tych 70-letnich fundamentach zapiszemy się dalej na pięknych kartach historii, tworząc dla naszego miasta, dla naszego regionu Politechnikę Bydgoską imieniem Jana i Jędrzeja Śniadeckich - powiedział podczas otwarcie wystawy prof. Marek Adamski, rektor UTP. Zadowolenie ze zmian zachodzących na uczelni wyraził prezydent Rafał Bruski.  - Widać tę dynamikę zmian na uczelni. To przyspieszenie, które nam wszystkim jako miastu, mieszkańcom jest bardzo przydatne. Świat potrzebuje inżynierów, stad cieszę się, że uczelnia jest bardzo otwarta na przemysł i biznes - komplementował Bruski.

Początki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego sięgają 1951. Wystawa prezentuje  etapy rozwoju największej uczelni technicznej w regionie, począwszy od powstania Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej, a następnie przekształcenia kolejno w Wyższą Szkołę Inżynierską, Akademię Techniczno-Rolniczą i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Jednocześnie wystawa wybiega w przyszłość nawiązując do planów rozwojowych Uczelni pod szyldem Politechniki Bydgoskiej.

W ciągu 70 lat uczelnia wykształciła  ponad 70 tysięcy inżynierów.

Proces przekształcenia Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Politechnikę Bydgoską trwa. Sejm uchwalił już ustawę w tej sprawie, akt prawny czeka na postanowienie Senatu i Prezydenta RP.

Koordynatorem wystawy jest dr hab. Anna Frąckowicz, prof. uczelni, a autorem projektu graficznego dr hab. Edward Saliński, prof. uczelni.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Brawo !!!Brawo !!!

3 0

Trzeba opowiadać o historii tej uczelni, która wykształciła tylu inżynierów. 17:31, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jeszcze oficjalnieJeszcze oficjalnie

1 1

Politechniki nie ma a już troLUJski marszałek słynny spec od gęsi,- tretynowy ambasador-P. Całbecki ,rzuca jej kłody pod nogi?...Zanim jeszcze na dobre powstała politechnika w Bydgoszczy, urósł jej silny rywal. UMK w Toruniu rozwija u siebie kierunki inżynierskie. Buduje już własne Centrum Nauk Technicznych. Tuż za miedzą marszałek chce postawić za pół miliarda nowoczesne centrum innowacji i transferu technologii.... 13:36, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%