Zamknij
REKLAMA

Ranking miast przyjaznych kierowcom: Bydgoszcz na ostatnim miejscu

09:15, 23.06.2021 | i
Skomentuj Fot. (jn)
REKLAMA

Serwis Oponeo.pl we współpracy z aplikacją Yanosik.pl przygotował ranking miast przyjaznych kierowcom. Pod lupę wzięto 19 ośrodków miejskich, które zostały podzielone na dwie kategorie – powyżej 300 tysięcy mieszkańców i od 180 do 300 tysięcy. Zestawienia powstały w oparciu o kompleksową analizę aż ośmiu aspektów, m.in. warunków do parkowania, liczby kolizji, średniej prędkości jazdy, cen OC komunikacyjnego oraz paliw.

Zwycięzcami tegorocznej edycji rankingu zostały Lublin (w kategorii powyżej 300 tys. mieszkańców) i Częstochowa (od 180 do 300 tys.). Najsłabiej wypadły Bydgoszcz oraz Toruń.

Ranking został przeprowadzony po raz piąty. Pod lupę wzięto 19 ośrodków miejskich podzielonych na dwie kategorie – powyżej 300 tys. mieszkańców i od 180 do 300 tys.

W grupie dziewięciu największych miast po raz kolejny bezkonkurencyjny okazał się Lublin, który zdobył 44 punkty. To już czwarte zwycięstwo z rzędu – mówi Wojciech Topolewski, dyrektor marketingu OPONEO.PL S.A.

Na drugim miejscu ex aequo uplasowały się Kraków, Łódź i Gdańsk (po 40 punktów), na trzecim – Poznań (36). Poza podium znalazły się Szczecin (35), Wrocław (34), Warszawa (32) i Bydgoszcz (28).

Wśród miast z liczbą mieszkańców od 180 do 300 tys. najlepiej wypadła Częstochowa. Uzyskała 49 punktów, notując w naszym rankingu kolejny awans. Jeszcze w 2019 r. była na siódmej pozycji, a w ubiegłym roku już na czwartej – komentuje Wojciech Topolewski.

Tym razem wyższość Częstochowy musiały uznać Gliwice (44 punkty) oraz Sosnowiec (43). W 2021 r. poza podium znalazły się Radom (42 punkty), Kielce (40), Rzeszów (37), Białystok (35), Katowice (33), Gdynia (32) oraz Toruń (21).

W jaki sposób dokonywana jest ocena miast? Łączna liczba zdobytych punktów zależy od not uzyskanych za poszczególne kategorie. Jest ich osiem: warunki parkowania, liczba kolizji, ceny paliw i OC komunikacyjnego, prędkość jazdy, stacje ładowania dla samochodów elektrycznych, koszty wymiany opony oraz dostępność usług carsharingu. Noty są przyznawane na podstawie danych zebranych przez ekspertów.

Strefa płatnego parkowania? Na pewno nie w Sosnowcu

Pierwszą analizowaną w rankingu kategorią jest parkowanie. W tym przypadku wzięto pod uwagę kilka kryteriów – średnią opłat (obliczaną na podstawie pierwszej, drugiej, trzeciej i kolejnej godziny parkowania), rodzaje abonamentów i ulg oraz infrastrukturę park ‘n go.

W przypadku miast o liczbie mieszkańców powyżej 300 tys. zł najlepszą notę (9) otrzymały Szczecin i Łódź. Co prawda najniższą średnią opłat może się pochwalić Bydgoszcz (wynosi 2,54 zł, podczas gdy w najdroższym Poznaniu jest to już 5,73 zł), lecz miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim nie oferuje swoim mieszkańcom abonamentu ogólnodostępnego oraz dla przedsiębiorców. Ponadto nie znajdziemy tam infrastruktury park ‘n go (dlatego ostatecznie otrzymała 8 punktów). Zupełnie inaczej jest w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Przeliczając liczbę miejsc parkingowych park ‘n go na 1 tys. mieszkańców, wskaźniki wynoszą tam odpowiednio 2,5, 2,3 oraz 2,1.

Jeżeli chodzi o miasta z liczbą mieszkańców od 180 do 300 tys., najwyższą ocenę, czyli 10, uzyskał Sosnowiec. Powód jest prosty. Jest to jedyne z 19 analizowanych miast, w którym nie ma strefy płatnego parkowania.

Bezpiecznie jak w… Radomiu

Kolejne punkty w rankingu miast przyjaznych kierowcom przyznawano za liczbę kolizji. Im mniej ich było (w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców), tym lepsza ocena. Według danych zebranych przez aplikację Yanosik.pl, w grupie miast od 180 do 300 tys. mieszkańców najniższą wartość odnotowano w Radomiu (5,9 – 10 punktów), Częstochowie (6,7 – 9 punktów) i Kielcach (7,3 – 8 punktów). Największą liczbę kolizji zaobserwowano natomiast w Katowicach, które otrzymały 1 punkt (przelicznik wynosi 15,8). To nawet więcej niż w Warszawie (15,5). Stolica także wylądowała na ostatnim miejscu (z 2 punktami) – tylko, że w rankingu miast powyżej 300 tys. mieszkańców. Dużo lepiej sytuacja wygląda we Wrocławiu (7,3 kolizji na 1 tys. mieszkańców – 9 punktów), Gdańsku (8,7 – 8 punktów) i Szczecinie (9,2 – 7 punktów). Jak wypadła Bydgoszcz? Zanotowano tam 11,1 kolizji na 1 tys. mieszkańców, za co przyznano miastu 4 punkty.

Sprawna jazda po Warszawie i Gdańsku

Specjalnie na potrzeby rankingu eksperci z systemu Yanosik.pl przeanalizowali także średnie prędkości, z jakimi poruszają się kierowcy w granicach miast i w ich centrach ­(od godz. 7 do 21 w dni robocze). Dane zebrane w 2020 r. dobrze obrazują, po których z nich jeździ się najpłynniej. W przypadku centrów miast kierowcy najsprawniej poruszają się w Warszawie, Gdańsku, Lublinie, Katowicach i Toruniu. Średnia prędkość wyniosła 34 km/h. Najwolniej – w Bydgoszczy (23 km/h) i Kielcach (25 km/h). Z kolei w obrębie całego miasta najwyższa średnia prędkość została odnotowana w Gliwicach (54 km/h), Białymstoku, Częstochowie i Rzeszowie (47 km/h), a w Bydgoszczy – 43 km/h.

Gdzie najtaniej zatankujemy, kupimy OC i wymienimy oponę?

Następna kategoria uwzględniona w rankingu dotyczy cen paliw. Pod uwagę wzięto średni koszt zakupu 1 litra PB 95, ON i LPG w ubiegłym roku, posiłkując się danymi zebranymi przez firmę BM REFLEX. W przypadku benzyny, ceny wahały się od 4,33 do 4,59 zł, oleju napędowego – od 4,32 do 4,62 zł, natomiast gazu – od 1,99 do 2,26 zł. Największą liczbę punktów w swoich kategoriach otrzymały Łódź i Sosnowiec, najmniejszą – Warszawa oraz Białystok (Bydgoszczy przyznano 5 oczek).

Eksperci przeanalizowali także ceny OC komunikacyjnego. Żeby wyniki były miarodajne, stworzono postać statystycznego kierowcy posiadającego trzy konkretne modele aut. Następnie eksperci Oponeo.pl sprawdzili podstawowe oferty dostępne u czterech wiodących firm ubezpieczeniowych (pakiet z OC, NNW oraz assistance) i wyciągnęli średnią. Okazało się, że wśród miast liczących powyżej 300 tys. mieszkańców najwięcej, bo 9 punktów otrzymał Lublin (z ceną 590 zł). Na drugim miejscu (8 punktów) uplasował się Kraków (606 zł), na trzecim (7 punktów) – Łódź (653 zł), a na ostatnim, z jednym punktem – Warszawa (722 zł). Jak wypadła Bydgoszcz? Zdobyła 5 punktów (z ceną 668 zł). Z kolei biorąc pod lupę miasta z liczbą mieszkańców od 180 do 300 tys., wychodzi na to, że najmniej za OC zapłacimy w Częstochowie (574 zł) i Gliwicach (580 zł), a najwięcej – w Gdyni (697 zł).

Ranking uwzględnia także porównanie średniego kosztu wymiany jednej opony z felgi aluminiowej i metalowej dla rozmiaru 205/55 R16. Gdzie jest najtaniej? W Radomiu (18,25) i Lublinie (21,22 zł). Najdrożej natomiast na zachodzie Polski – w Szczecinie (28,66 zł), Poznaniu (28,37 zł) i Wrocławiu (28,20 zł). W Bydgoszczy kosztuje to 24,43 zł.

Stacje ładowania elektryków i floty carsharingowe

Na końcową pozycję w rankingu miast przyjaznych kierowcom ma również wpływ punktacja zdobyta w kolejnej kategorii. Tym razem chodzi o liczbę km kw., na którą przypada jedna stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców najlepiej wypadła Warszawa. Jedna stacja funkcjonuje tam na każde 2,9 km kw. Tuż za nią uplasowały się Gdańsk (stacja na 4 km kw.) i Kraków (na 4,8 km kw.). Jednak lepszy wynik niż stolica zanotowały sklasyfikowane w drugiej grupie Katowice. Jedna stacja przypada tam na 2,1 km kw. (w Bydgoszczy – 16). Wszystkie dane pochodzą z marca br., ich źródłem jest Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

Ostatnią kategorią uwzględnioną w rankingu jest ta dotycząca carsharingu. Przeanalizowano liczbę aut dostępnych w systemach firm carsharingowych w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców we wszystkich 19 miastach. Aż cztery punkty w tej kategorii zyskał Gdańsk, po trzy – Warszawa, Kraków i Gdynia, a po dwa – Wrocław oraz Poznań. Bydgoszczy nie zostało przyznane ani jedno oczko. Dane pochodzą z 21 marca br. od Stowarzyszenia Mobilne Miasto.

Wszystkie informacje na temat najnowszej edycji rankingu miast przyjaznych kierowcom wraz z infografikami są dostępne na blogu Oponeo.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

ZenekZenek

22 2

Bydgoszcz pod rządami Bruskiego jest i będzie ostatnia we wszystkich rankingach z jednym wyjątkiem: ma pierwsze miejsce w rankingu miast przyjaznych developerom. 09:55, 23.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

udającyudający

9 0

prezydenta pan Bruski jest TRAGEDIA Bydgoszczy i niech się za tego miernotę politykierską szczególnie wstydzą ci, którzy BEZKRYTYCZNIE na niego głosowali.Oddali swe głosy na faceta zatrudniajacego masowo rodziny politykierskich przydupasów, rodziny ,,byłych,, - także mundurowych oficjalnych jak i nieoficjalnych i wszelkiej masci barachło majace w jego wyborze TYLKO interes własny.Obca im służebność urzędu uwidacznia się na TRAGICZNYM sprawowaniu obowiazków.Szczytem wszystkiego jest ,,sposób,, realizacji inwestycji.Tak bezczelnego sparaliżowania miasta - ponad miarę i czas - już dawno nie było.Tragiczna firma z Torunia ( pewnie złośliwie ? ) poustawiała słupki na gotowych przecież od wielu tygodni jezdniach, powodując nadmierne wydzielanie spalin przez,,duszace się,, na jednej nitce pojazdy.Itp itd.Ratuszowi urzednicy są anty społeczni, nieodpowiedni i buńczuczni wobec mieszkańców Bydgoszczy.Może jakimś małym osiedlem ( nawet nie miasteczkiem ) potrafiliby jako tako ,,zarządzać,, Jednak pra przyczyna takiego stanu rzeczy jest BEZNADZIEJNY,,pan,, przyjęty do ratusza przez ,,związanego,, pewnymi układami swego też cieniutkiego ( polonista trochę dłużej się uczacy na UMK ) niby bydgoszczanina mocno kolaborujacego ze swoim,,umiłowanym,, miastem średniej wielkolści zza Wisły o nienasyconym ssaniu POd siebie.Niestety Jaki pan, taki kram.Bardzo smutne ale prawdziwe. 20:00, 23.06.2021


asas

3 18

Drugim pod rządami pisu wyjątkiem są wydatki na kościół a wielebny z Torunia bije rekordy . 10:19, 23.06.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

TenTen

13 2

wpis daje świadectwo, jak wielkie jest twoje matołectwo. 11:49, 23.06.2021


fordonfordon

6 5

idiota !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 11:50, 23.06.2021


BrdyujścieBrdyujście

1 5

Fordon bękarcie ja cie proszę.... 17:52, 23.06.2021


Leonard BorowskiLeonard Borowski

14 0

Ten ranking wyraźnie pokazuje , jakich mamy tu rządzących nami niereformowalnych kacyków, o pokroju takich jak Całbecki, Bruski i Zalewski. Samozwańcza "szlachta"...Przecież to mentalny, drogo kosztujący nas ubekistan. Wystarczy spojrzeć na te próżne gęby i wysłuchać co wygadują. Kto ich "wybiera"? Zapewne głosują na nich pożyteczni idioci, masochiści, ludzie złej woli, całe zastępy żerujących na owocach naszej pracy urzędników, cwaniacy robiący z nimi interesy i zwyczajne, bezrefleksyjne tępe ryje, to jak k... ma być? 11:50, 23.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Smerf MarudaSmerf Maruda

10 0

Za tą znakomitą lokatę należy się kolejna premia dla wybitnego specjalisty od logistyki i komunikacji - Pana wiceprezydenta Kozłowicza. Gratuluję! 20:12, 23.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

6 1

@Smerf maruda. Kozłowicz to modelowy idiota nie odpowiadający za swoje czyny. On tylko PO ubeckim uważaniu może się bujać w ratuszu. Z otwartego konkursu, to on nawet na kierownika szatni by się nie załapał. 20:36, 23.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rafałrafał

5 0

Bruski is the best. Dalej osły na niego głosujcie. Przecież wystarczy że atakuję Pisiorów a to że jest beznadziejny to trudno. 08:55, 24.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%