Zamknij
REKLAMA

Ostatnie posiedzenie Senatu UTP. Uroczysta inauguracja Politechniki Bydgoskiej

16:13, 31.08.2021 | ech
Skomentuj Uroczysta inauguracja Politechniki Bydgoskiej. Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

31 sierpnia 2021 roku odbyły się uroczystości inauguracyjne Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Gościem ostatniego posiedzenia Senatu UTP był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Centralnym punktem uroczystości 70-lecia UTP i przekształcenia uczelni w Politechnikę Bydgoską było ostatnie w historii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy posiedzenie Senatu z udziałem zaproszonych gości, w tym przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, parlamentarzystów oraz rektorów ponad 40 wyższych szkół publicznych z całego kraju.

- Od 70 lat tworzymy jedną wielką akademicką rodzinę. W jubileuszowym dla nas roku otwieramy kolejny rozdział w historii Alma Mater, rozdział pod nazwą Politechnika Bydgoska. To historyczne wydarzenie dla społeczności akademickiej, Bydgoszczy i regionu. Uroczystości inauguracyjne wieńczą dotychczasowy trud i zaangażowanie wielu osób. Jednocześnie stanowią wyzwanie do dalszej, ciężkiej pracy nad rozwojem uczelni oraz budowaniem nowej marki na akademickiej mapie województwa i kraju. Historia największej uczelni technicznej na Kujawach i Pomorzu trwa nadal. Wkraczamy w jej 8. dekadę, w nowy etap rozwoju – mówił podczas uroczystości prof. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. - Jako politechnika chcemy być jeszcze bliżej przedsiębiorców, wsłuchiwać się w potrzeby rynku, wzmacniać potencjał akademicki oraz gospodarczy Bydgoszczy i naszego regionu. Stawiamy na interdyscyplinarność, doświadczenie i współpracę z praktykami. Na tych trzech filarach opieramy działalność naukową, realizację projektów badawczych oraz kształcenie przyszłych inżynierów – dodał  prof. Adamski.

W święcie uczelni udział wziął minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

- To wielki moment w historii Polski. Jest to politechnika potrzebna dla całego kraju (...) uczelnia ważna nie tylko dla Bydgoszczy i Torunia, i dla województwa kujawsko-pomorskiego. (...) UTP spełniał wszelkie warunki przemianowania. (...) Potrzebujemy silnych uczelni we wszystkich miejscach w Polsce - mówił min. Czarnek i zaznaczył, że Politechnika Bydgoska znakomicie wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju, a nie centralizacji wokół kilku uczelni w kraju. Wyraził też nadzieję, że radosna uroczystość jest "zwiastunem powrotu do normalności w nauce i szkolnictwie wyższym, na naszych uczelniach i wszystkich miejscach w naszym kraju".

- Zachęcam państwa rektorów do otwartości na nowo, na studentów i na uczelniach, i w akademikach. Uczelniom potrzebne jest również odbudowanie wspólnoty akademickiej. To jest potrzebne i studentom, i profesorom, i nam wszystkim, i gospodarce - wskazał prof. Czarnek i dodał, że ma nadzieję, że za miesiąc studenci wypełnią mury uczelni.

Minister Czarnek przekazał rektorowi czek na dostosowanie budynku B Politechniki Bydgoskiej do wymogów przeciwpożarowych w wysokości 262 860 zł.

O  terminowe zakończenie procedur rządowych i prac legislacyjnych przy przekształceniu uczelni w politechnikę zabiegał minister Łukasz Schreiber, który podziękował wszystkim za działanie, które doprowadziło do dzisiejszej uroczystości. - Mam niezwykłą okazję zrobić to w imieniu nie tylko swoim, ale myślę, że wszystkich zgromadzonych parlamentarzystów wszystkich opcji, a to nie jest częsta sytuacja. Ale sprawa Politechniki Bydgoskiej połączyła nie tylko środowisko akademickie, nie tylko całą uczelnię, nie tylko miasto, ale też dwie izby parlamentu, wszystkie kluby parlamentarne, które głosowały za podjęciem tej decyzji, za tym, byśmy mogli się dzisiaj spotkać na inauguracji Politechniki Bydgoskiej – powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.   - W historii tej uczelni skupia się cała historia naszego miasta. To była inicjatywy tych ludzi, którzy kochali Bydgoszcz, chcieli rozwoju akademickiej Bydgoszczy. Doszło do powołania wówczas Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej, później mieliśmy czas rozwoju, kiedy w latach 70. powołana została Akademia Techniczno-Rolnicza, później Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy. Piętnaście lat minęło od tego czasu, teraz znów zrobiono kolejny wielki krok – wskazał min. Schreiber.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz zwrócił uwagę, że przekształcenie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Politechnikę Bydgoską to historyczny moment dla Bydgoszczy. - Polska oraz województwo kujawsko-pomorskie potrzebują inżynierów. Liczymy na to, że rozwój uczelni w najbliższych latach da owoce w postaci wykształconych przyszłych pokoleń. Ta inicjatywa to niezapomniane wydarzenia dla całego regionu, a szczególnie dla Bydgoszczy – podkreślił Bogdanowicz. Wojewoda przekazał Ministrowi Edukacji i Nauki oraz Rektorowi Politechniki Bydgoskiej statuetki, symbolizujące jedność województwa kujawsko-pomorskiego.

Minister Czarnek wręczył w imieniu Prezydenta RP najbardziej zasłużonym pracownikom uczelni Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę oraz gratulował pracownikom uczelni nominacji na stopnie doktora i doktora habilitowanego.

Symboliczny charakter miało przekazanie nowego berła rektorskiego z herbem Politechniki Bydgoskiej. Uroczyście przekazano także sztandar najmłodszej politechniki w Polsce oraz sztandary poszczególnych jej wydziałów. Wysłuchano także premierowego wykonania hejnału PBŚ.

Po posiedzeniu Senatu odsłonięta została nowa nazwa uczelni. Instalacja o długości blisko 40-metrów, złożona z ponad 2-metrowych liter, stoi na głównym placu kampusu.

Oficjalne uroczystości zakończyło otwarcie specjalnej alei upamiętniającej wszystkich dotychczasowych rektorów największej uczelni technicznej województwa kujawsko-pomorskiego.

(ech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (16)

zdziwionyzdziwiony

1 13

zaprojektowali palny budynek ? woze takie rozjasnione umysly 19:02, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kawalarzkawalarz

2 12

Schreiber /po niem.umie pisac/ cos mowil o wielkim kroku za komuny mowili ze socjalizm nie moze przekroczyc kapitalizmu bo ten na krawedzi 20:22, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo !!!Brawo !!!

15 1

I podziękowania dla wszystkich którzy przyczynili się do rozwoju tej uczelni od samego początku jej powstania aż do dzisiaj, kiedy mamy Politechnikę Bydgoską. Teraz drogie Panie i Panowie czekamy na powrót normalności przywrócenie AUTONOMII naszej byłej Akademii Medycznej, jako Uniwersytetu Medycznego. 20:35, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

prorokprorok

1 13

poparzta na ten dolujacy napis Politechnika czyzby zapowiedz poziomu ?? 20:36, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawyciekawy

1 13

czy buty czerwono czarne bedza obowiazywac w tej polibudzie ? 20:42, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytelnikczytelnik

12 5

obecny w Bydgoszczy jej wróg tretynowy ambasador, pseudo marszałek P. Całbecki, wygląda na bardzo zmęczonego dołowaniem tego DUPoLU, okradaniem go z funduszy unijnych i ze wszystkiego co w jego zasięgu, na rzecz swojego okręgu wyborczego ,czyli Torunia i okolic już przez 12 lat , nie sądzicie? 20:47, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NNNN

10 10

Nie ma większej degradacji wyższej uczelni jak udział w jakichś uroczystościach "profesora KUL " Czarnka. 23:20, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NNNN

6 11

Czyje on pieniądze rozdaje? Swoje? 23:22, 31.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawyciekawy

3 3

czy dobrze widzialem ? byli tam trebacze ?? zapomnieli nappisac kogo robili w trabe 09:12, 01.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Panie MinistrzePanie Ministrze

10 6

Czy, podoba się Panu stanowisko dot. powrotu AUTONOMII naszej AMB ,byłego ministra J. Gowina i jego idola tow. rektora UMK A. Tretyna, który plótł, że powołanie Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, na jej bazie jest bezzasadne? Czy, taki człowiek jest dla Pana autorytetem?....Ojciec – funkcjonariusz UB i strażnik obozu pracy w Mielęcinie, w którym torturowano więźniów. Dwaj bracia – funkcjonariusze więziennictwa. Kolejni – jeden zarejestrowany jako TW wojskowej bezpieki, drugi – funkcjonariusz Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych. Siostra jako licealistka wstąpiła do ORMO – to najbliższa rodzina prof. Andrzeja Tretyna, który sam był w PZPR. Z kolei jego teść pełnił kierownicze funkcje w KW PZPR w Łomży. „Gazeta Polska” opisała wiele rodowodów establishmentu III RP, ale czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy. O rektorze Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, prof. Andrzeju Tretynie, mówiła cała Polska kilka miesięcy temu, gdy zawiesił on wykładowcę tej uczelni, wybitnego pedagoga, profesora zwyczajnego Aleksandra Nalaskowskiego. Powodem nie była jego działalność naukowa, lecz felieton (!) opublikowany w tygodniku „Sieci” na temat marszów równości i ideologii LGBT.Usta rektora pełne „godności”, „szacunku” i „praw człowieka”...
10:09, 01.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nóż ja cięNóż ja cię

6 2

Tęczowa aureola przeszkadza niektórym a przecinanie wstęgi w barwach narodowych już nie? To jest prawdziwa profanacja panie Rektorze. Ja się zajmuje takie stanowisko to wymagałoby się pewnej ogólnej ogłady. 11:28, 01.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawyciekawy

1 10

40 JM rektorow nocowali w City blisko slawnego mostu byla tam wycieczka ?? nie to zmarnowali czas 11:29, 01.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ErykEryk

9 1

Brawo dla uczelni i Metropolii Bydgoszcz! 12:19, 01.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AndrewAndrew

4 0

Brawo. Gratulacje. Lista tych ktorzy sr... do wlasnego gniazda długa, jak widac po komentarzach... Olać te zrzędy. Zyczę politechnice dalszej skutecznosci w rowoju 22:05, 01.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mikimiki

3 1

A zapytali Czarnka kiedy utworzy (tak, tak sejm itd, ale w rzeczywistości decyduje o tym paru polityków partii rządzącej) na bazie dawnej AMB uniwersytet medyczny w Bydgoszczy? Szkodnika i pajaca Gowina nie ma to może są jakieś szanse? 23:26, 01.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@@

0 1

fajnie, że naplułeś na Gowina. Partia rozkazuje, partia ma zawsze rację. 10:25, 02.09.2021


REKLAMA
0%