Zamknij
REKLAMA

Ruszył proces oczyszczania skażonych terenów pozachemowskich

17:14, 13.09.2021 | i
Skomentuj Ruszył proces oczyszczania skażonych terenów pozachemowskich. Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Instalacja do remediacji rozpoczęła pracę. Tym samym ruszył proces oczyszczania ze szkodliwych substancji terenów w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem.

Projekt realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wkroczył w docelową fazę oczyszczania wód podziemnych i gruntów w rejonie kompleksu składowisk „Zielona". Specjalna instalacja powinna stworzyć barierę bezpieczeństwa dla mieszkańców Łęgnowa oraz cennych przyrodniczo obszarów NATURA 2000 Dolina Dolnej Wisły. Centrum systemu zlokalizowano w dawnej stacji filtrów, która służyła do przygotowywania wody z Wisły na potrzeby produkcyjne ówczesnych Zakładów Chemicznych ZACHEM. Obecnie budynek mieści instalację do oczyszczania wody w ramach procesu remediacji.

- Instalacja pracować będzie do lutego 2023 roku. Zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń oraz oczyści powierzchnię ponad 26 ha ze szkodliwych substancji charakterystycznych dla produkcji przemysłowej dawnego ZACHEMU Chciałbym podkreślić, że rozliczamy wykonawcę nie z czasu remediacji, a z efektów procesu. Na bieżąco będziemy monitorować postępy za pomocą wybudowanej już wcześniej sieci kilkunastu piezometrów wyposażonych w zestaw automatycznych czujników dla pomiaru określonych parametrów – mówi Szymon Kosmalski, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Bydgoszczy.

Za proces remediacji odpowiada wyłonione w przetargu polsko-francuskie konsorcjum firm Remea Société par actions simplifiée à associé unique, Remea Sp. z o. o. oraz Menard Sp. z o. o. Budowę i uruchomienie instalacji poprzedził pilotaż, w ramach którego zaprojektowano i wykonano stanowisko doświadczalne. Etap ten pozwolił na przetestowanie innowacyjnego sposobu oczyszczania oraz wdrożenie odpowiednich modyfikacji na potrzeby docelowego systemu. -  Faza badawczo-rozwojowa potwierdziła, że dzięki odpowiedniej technologii efekt ekologiczny zostanie osiągnięty w okresie najbliższych kilkunastu miesięcy – mówi Norbert Kurek, dyrektor generalny firmy Remea.

Wartość projektu remediacji wynosi ponad 90 mln złotych. Zadanie współfinansowane jest ze środków unijnych.  – Jesteśmy zdeterminowani, aby oczyszczać kolejne obszary dawnego ZACHEMU i zabiegać o środki finansowe na ten cel – dodaje Szymon Kosmalski.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

okooko

1 2

Król, to wygląda już jak cysorz 19:46, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OnOn

0 0

Dokładnie tak hahahah za naszą kasę zreszta 10:06, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%