Zamknij
REKLAMA

Odmienny sposób oznakowania wyjazdu z Zielonych Arkad i Leroy Merlin

09:15, 06.10.2021 | ech
Skomentuj Znak drogowy poziomy na prawym pasie jezdni ulicy Wojska Polskiego za wyjazdem z Zielonych Arkad. Fot. Jacek Nowacki
REKLAMA

Przy wyjeździe z Zielonych Arkad jest znak drogowy poziomy na ulicy Wojska Polskiego, a na ulicy Toruńskiej przy wyjeździe z Leroy Merlin nie ma. Które rozwiązanie jest lepsze i bardziej bezpieczne dla uczestników ruchu drogowego?

Nasz Czytelnik poinformował nas, że na prawym pasie jezdni na ul. Wojska Polskiego po wyjeździe z Zielonych Arkad przed skrętem w prawo w ul. Kujawską wymalowany jest znak drogowy poziomy, wyłączający możliwość kontynuowania jazdy prawym pasem i zmuszający kierowców do zmiany pasa jazdy na pas centralny, którym poruszają się samochody jadące na wprost ul. Wojska Polskiego. Nasz Czytelnik twierdzi, że wymalowany znak poziomy komplikuje jazdę wyjeżdżającym z galerii handlowej kierowcom, zmuszając ich do włączenia się do ruchu na pas centralny ul. Wojska Polskiego, by potem mogli oni ponownie zjechać na pas prawy, by następnie skręcić w ul. Kujawską.

Pojechaliśmy w miejsce wskazane przez Czytelnika, by sprawdzić zasadność jego obserwacji. Sytuację na ulicy ilustruje zdjęcie zamieszczone obok.

O wyjaśnienie konieczności wymalowania na jezdni znaku drogowego poziomego wykluczającego z ruchu drogowego ponad 20-metrowy odcinek jezdni poprosiliśmy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Uzasadnienie dla wymalowanego znaku przesłał nam rzecznik prasowy ZDMiKP Tomasz Okoński.

"Projektant zastosował to rozwiązanie celem rozdzielenia pasa włączenia (z centrum handlowego) od prawoskrętu w kierunku ronda Bernardyńskiego.
Tym samym wymusza to na kierowcach włączania się do ruchu na jednoznacznych zasadach (włączając się do ruchu muszą ustąpić pierwszeństwa przejazdu wszystkim uczestnikom ruchu).

Brak tego rozdzielenia spowodowałoby trudności w określeniu, w którym jeszcze obowiązują zasady dotyczące włączenia, a w którym zaczynają obowiązywać przepisy dotyczące zmiany pasa ruchu.

A więc, reasumując zastosowane rozwiązanie miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i określenie jednoznacznych zasad gdzie pojazd włącza się do ruchu, a gdzie zmienia pas ruchu"  -

- tłumaczy Tomasz Okoński.

Przy okazji udało nam się ustalić, że ZDMiKP dość odmiennie sytuuje znaki drogowe w podobnych sytuacjach na drodze na terenie miasta.

Niemal identyczna sytuacja na drodze spotyka kierowców wyjeżdżających ze sklepu Leroy Merlin (dawniej Tesco) na ulicę Toruńską, zamierzających skręcić w prawo na ulicę prowadzącą do mostu Pomorskiego. Tam nie napotykają na przeszkodę w postaci znaku drogowego poziomego, zmuszającego do włączenia się do ruchu na środkowy pas ulicy Toruńskiej.

Zdjęcia zamieszczone poniżej pokazują dokładnie dwa sposoby oznakowania bardzo podobnej sytuacji na drodze. Pytanie nasuwa się takie, czy wyjazd ze sklepu Leroy Merlin jest mniej bezpieczny od tego z Zielonych Arkad?

(ech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

RickRick

8 0

Większym problemem jest korek jaki tworzy się przy skręcie w Kujawską. Sygnalizacja koniecznie do korekty. 10:35, 06.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

The Big EThe Big E

5 1

Zbyteczna komplikacja. Wystarczyłaby linia ciągła, jak przy Leroy, co najwyżej wzmocniona separatorem, bo to nawet bardziej odstrasza od najeżdżania. No w ostateczności znak nakazujący stosowanie zamka, choć to nie droga ekspresowa. Znając życie, kierowcy będą wysepkę ignorować albo gwałtownie hamować i nici z bezpieczeństwa. 14:02, 06.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

doradca doradca

2 0

Big zatudnij sie u Nalazka jako ekspert 18:14, 06.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%