Rzeczywiście, zgodnie, z tym co zapowiada senator Jan Rulewski, obchody będą barwne i wielowątkowe. Już dziś, 7 marca, na ulicach Bydgoszczy pojawiły się tramwaje z plakatami przypominającymi wydarzenia z marca 1981 roku. Tak ozdobione tramwaje jeździć będą po mieście do 25 marca.

Jutro odbędzie się w Warszawie konferencja prasowa wydawców 3-tomowego wydawnictwa multimedialnego ?Kryzys Bydgoski 1981 roku?. Pracownicy IPN oraz Ośrodka Karta zaprezentują szerszej, ogólnopolskiej publiczności to monumentalne wydawnictwo, składające się z dwóch tomów monografii Bydgoskiego Marca oraz trzeciego tomu relacji świadków tamtych wydarzeń. Dwa tomy są dziełem historyków z bydgoskiej Delegatury IPN, a tom trzeci opracowali pracownicy Ośrodka Karta.

Już 12 marca odbędzie się kolejna prezentacja ?Kryzysu Bydgoskiego 1981? ? tym razem w Miejskim Centrum Kultury. Konferencję poprowadzi dr Grzegorz Kaczmarek, a udział w niej wezmą autorzy publikacji oraz uczestnicy wydarzeń. Organizatorem tego spotkania są władze Bydgoszczy.

Dwa dni później, 14 marca, w TVP Bydgoszcz odbędzie się debata na temat Bydgoskiego Marca 1981 z udziałem świadków wydarzeń i historyków.

Do eksplozji działań związanych z Bydgoskim Marcem dojdzie w dniu 16 marca, w tym dniu przewidziano otwarcie wystawy przygotowanej przez bydgoską Delegaturę IPN ? ?O wieś wolną, niezależną, samorządną”. Tego samego dnia odbędzie się spotkanie byłych działaczy chłopskich, przed budynkiem dawnej siedziby WK ZSL w Bydgoszczy przy ulicy Dworcowej. I jeszcze 16 marca w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się uroczysta gala, w której uczestniczyć będzie marszałek senatu Bogdan Borusewicz, minister Jan Ciechanowski z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Podczas gali wystąpi Zespół L.U.C z programem ?39/89 Zrozumieć Polskę?. Galę poprowadzi Katarzyna Marcysiak, a jej organizatorami są Urząd Marszałkowski oraz Urząd Miasta Bydgoszczy.

Na dzień 28 marca przewidziana została debata z udziałem młodzieży ? ?Solidarność w III Rzeczpospolitej”. Organizatorem debaty jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Jan Rulewski omawiając program tegorocznych obchodów powiedział, że coraz więcej bohaterów wydarzeń z 1981 roku odchodzi i dlatego, nie czekając na ?okrągłą? rocznicę, animatorzy obchodów zdecydowali się na wydanie monumentalnego dzieła ?Kryzys Bydgoski 1981 roku? przy okazji 32. rocznicy, bowiem zależało im, żeby zebrać jak najwięcej relacji ludzi uczestniczących w wydarzenia w marcu 1981 roku. Jan Rulewski wyraził żal, że nie wszyscy uczestnicy tamtych wydarzeń zechcieli zrelacjonować swoje wrażenia i opowiedzieć o swoim udziale w Bydgoskim Marcu. Odmówili swoich wypowiedzi dwaj bydgoscy liderzy PZPR z lat osiemdziesiątych ? Janusz Zemke i Henryk Bednarski. Odmowa spotkała także autorów publikacji ze strony Wojciecha Jaruzelskiego i Stanisława Kani.

Zapytaliśmy Jana Rulewskiego, czy przy okazji obchodów, on jako senator i inni organizatorzy zainteresowali się aktualnym losem bohaterów Bydgoskiego Marca 1981. Senator przyznał, że wciąż nie jest rozwiązana kwestia skutecznej pomocy i opieki dla tych ludzi “Solidarności”, którym nie powiodło się po 1989 roku. Zapewnił jednocześnie, że jako parlamentarzysta będzie do tej sprawy wracał. My natomiast zapewniamy, że za kilka miesięcy zapytamy o tę sprawę ponownie senatora Rulewskiego, który sam przyznał: – Mam na to jeszcze, co najmniej trzy lata.

Interesująco o dwóch tomach ?Kryzysu Bydgoskiego 1981 roku? opowiadali jego dwaj autorzy: Krzysztof Osiński i Piotr Rybarczyk. Krzysztof Osiński zwrócił uwagę na to, że wokół wydarzeń Bydgoskiego Marca narosło wiele mitów. Mitem, zdaniem Osińskiego, jest to, że mieliśmy do czynienia z prowokacją, którejkolwiek ze stron ówczesnego sporu. Nie była to, twierdzi Osiński, prowokacja tak zwanego ?betonu? PZPR przeciwko Jaruzelskiemu, ani tym bardziej prowokacja ?Solidarności?. Osiński podkreślił, że postawa społeczeństwa i ?Solidarności?, które z determinacją wystąpiły w obronie pobitych działaczy NSZZ ?Solidarność? spowodowała, że komuniści zrezygnowali z pomysłu wprowadzenia stanu wojennego już wiosną 1981 roku. Zdaniem Osińskiego Bydgoski Marzec 1981 przedłużył czas trwania legalnej ?Solidarności? do pamiętnego 13 grudnia 1981 roku.

Piotr Rybarczyk opowiadał o kulisach powstania dwóch tomów ?Kryzysu Bydgoskiego 1981 roku?. Okazuje się, że pierwsze pomysły na powstanie książki pojawiły się już w 2008 roku. Piotr Rybarczyk mówił też o tym, że monografia ma za zadanie prezentację bydgoskich wydarzeń z marca 1981 roku nie jako incydentu lokalnego, lecz wydarzenia ogólnopolskiego.

Współautorem dwutomowego dzieła jest także Robert Gajos, historyk nieobecny podczas konferencji.