Zamknij
REKLAMA

Tablica upamiętniająca ppor. Leszka Białego wróciła na skwer

16:23, 25.11.2013 | kd
REKLAMA
Skomentuj

Uroczystość odsłonięcia odtworzonych tablic upamiętniających ppor. Leszka Białego została poprzedzona posiedzeniem Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, które odbyło się w sali Łochowskiego przy ul. Jezuickiej. Zagaiła je przewodnicząca MKOPWiM Halina Piechocka-Lipka. Mówiła o znaczeniu dla polskiej historii żołnierzy wyklętych. Podkreśliła, że nie byli to żadni bandyci, jak prezentowała ich przez lata komunistyczna propaganda, ale żołnierze walczący o wolność i niepodległość Polski. Odrobinę wzruszona Piechocka-Lipka odczytała rotę przysięgi żołnierzy AK, kończącą się dramatycznymi słowami zapewniającymi, że żołnierze AK byli gotowi w obronie i na rzecz ojczyzny ponieść największe ofiary i przysięgali wierność? aż do ofiary z mego życia.

O życiu i dokonaniach Leszka Białego i żołnierzy wyklętych na Pomorzu i Kujawach opowiadała Alicja Paczoska-Hauke z Biura Edukacji Publicznej IPN w Bydgoszczy. Przypomniała ona, że Leszek Biały urodził się w 1919 roku na Podolu. W 1920 roku rodzina Leszka Białego zamieszkała w Bydgoszczy, zrazu przy ulicy Dworcowej, a następnie, po dziesięciu latach, na ulicy Sielanka. Leszek Biały zdał maturę w 1938 roku. Po wybuchu wojny nie mógł już oczywiście kontynuować studiów podjętych na Politechnice Lwowskiej.

Po wysiedleniu przez Niemców rodzina Białych zamieszkała na ulicy Garbary. Przez całą okupację Leszek Biały oraz jego siostry Maria, Zuzanna, Aniela prowadzili działalność konspiracyjną. Mieszkanie przy ulicy Garbary było miejscem spotkań Sztabu Okręgu Inspektoratu Garnizonu Bydgoskiego AK. Jesienią 1942 roku Leszek Biały został zaprzysiężony jako żołnierz AK i przyjął pseudonim Jakub. Był współorganizatorem łączności z oddziałami partyzanckimi: Świerki, Jedliny, Szyszki. Łączność pozawalała na udzielanie partyzantom pomocy w dostarczaniu żywności, lekarstw i fałszywych dokumentów.

Po wkroczeniu Sowietów Leszek Biały podjął pracę w miejskim węźle radiowym. Został aresztowany w lutym 1945 roku. Jednym z ubeków, który go aresztował był Ryszard Szwagierczak. Od tego momentu dla rodziny Leszka Białego wszelki ślad po nim zaginął. Dziś wiemy, że był przetrzymywany i torturowany w siedzibie WUBP przy ulicy Markwarta. Matka Leszka Białego zwracała się o wyjaśnienie losów swego syna do Bieruta, od którego otrzymała odpowiedź:? nie udało się stwierdzić, czy i przez kogo Leszek zatrzymany?

Leszek Biały został zamordowany podczas przesłuchań 3 marca 1945 roku. W 1957 roku odbyła się jego ekshumacja. Ubecy nie przyznali się do zbrodni i nie ponieśli kary. W swoich zeznaniach twierdzili, że Leszek Biały popełnił samobójstwo.

Podczas dzisiejszej uroczystości głos zabrała także siostrzenica Leszka Białego, Joanna Szynkielewska, która mówiła o osamotnieniu rodziny podczas ustalania losów zaginionego bohatera. Powiedziała też, że tragiczne w życiu rodziny Białych było to, że ocaleli oni podczas okrutnej okupacji, ale władze komunistyczne i UB zamordowały Leszka Białego już po wojnie. Kiedy nadszedł czas cieszenia się z wolności, komuniści masowo mordowali bohaterów Polski Podziemnej.

Głos zabrali również Roman Kotzbach i Andrzej Bogucki. Kotzbach zapowiedział, że już w przyszłym roku w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca ofiary z Katynia, Ostaszkowa i Miednoje. Bogucki natomiast wezwał historyków do opracowania monografii bydgoskiej i pomorskiej AK.

Następnie uczestnicy spotkania w sali Łochowskiego przeszli na skwer Leszka Białego. Tu nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających bohatera. Tablice wykonane zostały z czarnego granitu w Zakładzie Kamieniarskim Mariusza Florczyka. Tors Leszka Białego odlał w żywicy Roman Pielak według pierwowzoru udostępnionego nieodpłatnie przez rzeźbiarza Marka Guczalskiego.

(kd)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (20)

mikimiki

0 0

Nie było ułana, grubego, nieogolonego i innych "patriotów" bydgoskich czczących kaczyńskiego jak boga tej galaktyki. Wstyd!! 16:56, 25.11.2013

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zdzichu oszołomie,Zdzichu oszołomie,

0 0

zetrzyj pianę z facjaty. 17:15, 25.11.2013


mikimiki

0 0

Sekta smoleńska pewnie nic nie wie o żołnierzach wyklętych, ale za to dużo o wybuchach i sztucznych mgłach. Pewnie czcili kaczyńskiego na Starym Rynku. 18:03, 25.11.2013

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ramzesramzes

0 0

czy mógłby ktoś powiedzieć tej Lipce żeby zmieniła fryzurę?
Wygląda jak ze starego kina bez ścieżki dźwiękowej. Okropnie. 18:39, 25.11.2013

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dobredobre

0 0

weźcie ją na metamorfozy. 19:22, 25.11.2013

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KPNKPN

0 0

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM ! ! ! ŻOŁNIERZE WYKLĘCI NA ZAWSZE W PAMIĘCI ! ! ! 19:52, 25.11.2013

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Państwo urzędnicy!Państwo urzędnicy!

0 0

Takie odsłonięcie trzeba zrobić w niedzielę, chętnie bym na nim był z moją rodziną, przecież jest to element wychowania patriotycznego! jak odsłaniacie PO cichu w POniedziałek to chociaż nauczycieli i uczniów zaproście! Urzędasy dla kasy! 13:59, 28.11.2013


mikimiki

0 0

Jezu, te łajzy jeszcze łażą po świecie? Myślałem, że wszyscy w Izraelu. 19:54, 25.11.2013

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zdzichu oszołomie,`Zdzichu oszołomie,`

0 0

zetrzyj pianę z facjaty. 20:26, 25.11.2013


ułanułan

0 0

Bredzą na tym forum: miki i inne oszołomy. Pueri hebreorum.... 20:55, 25.11.2013

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antymikiantymiki

0 0

Żołnierze Niezłomni / Wyklęci / -
nie pogodzili się z rosyjską okupacją Polski po II wojnie światowej
i narzuconej władzy NKWD i PPR. Walczyli mimo beznadziejności swojej sytuacji. Torturowani, mordowani po wyrokach śmierci w sowiecki sposób strzałem w potylicę. Zakopywani jak śmiecie, nawet rodzinom nie podawano tych miejsc. Są bohaterami tamtej podłej i ponurej Prlowskiej przeszłości. Kaci wyjeżdżali do Izraela, Szwecji lub Anglii, pobierając jeszcze ubecką polską emeryturę.
Dopiero w Wolnej i Niepodległej Polsce można przywrócić Im należną pamięć i oddać hołd!
Chwała Bohaterom ! Chwała Żołnierzom Niezłomnym / Wyklętym / ! 22:40, 25.11.2013

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ProgramatorProgramator

0 0

Na zdjęciach jest Prałat Mielcarek, który nigdy nie bywa na imprezach smoleńskich, za co mu chwała. Parafia na Ugorach jest Strefą Zdepisowioną dzięki temu światłemu kapłanowi. 23:07, 25.11.2013

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antymikiantymiki

0 0

Ułan - to brzmi dumnie !
" Ułani, ułani, malowane dzieci,
niejedna panienka za wami poleci !... "
miki - od nowego Dyrektora otrzymasz kolejne skierowanie na leczenie do pobliskiej Kliniki Psychiatrii przy ul. Kurpińskiego. Przyjmą cię bez kolejki, kartotekę masz prawie od urodzenia. Pamiętaj, bierz leki
i wypróżniaj się. W obu tych czynnościach regularnie ! 23:20, 25.11.2013

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pipi

0 1

A ciemniak była z sld? Czy w ogóle ktoś z narodowego socjalizmu. 07:29, 26.11.2013

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BydgoszczaninBydgoszczanin

0 4

Pewnie to błąd, ze nie znam historii Leszka Białego... z bełkotu IPNowskiego niewiele sie cżłowiek dowie... Ale co do tak zwanych "żołnierzy wyklętych", których ja określam "żlołnierzami przeklętymi" przez trodziny Tych których oni mordowali, kilka historychznbych uwag:- Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku. Ale wcześniej ? przewidujący tak zwany rząd londyński ? 14 października 1944 roku podjął decyzję o powołaniu w miejsce AK, nowej, wojskowo-politycznej organizacji ?Nie? (od, niepodległość). W marcu 1945 roku ? kierownictwo organizacji ?Nie? zostało aresztowane, wobec czego, czujny rząd emigracyjny w jej miejsce utworzył w kraju Delegaturę Sił Zbrojnych (DSZ). Komendantem mianowano płk. Jana Rzepeckiego (pseudonim ?Prezes?, ?Ożóg?). W depeszy do Londynu (L.dz.252/HJ z 15.04.1945 r. Adresowanej do Naczelnego Wodza) tenże komendant przedstawił zadania DSZ ? jednoznacznie:
- Organizowanie oporu zbrojnego i likwidowanie osób wspierających nowe władze krajowe; POWTÓRZMY DLA NIEDOWIARKÓ Z IPN - "... I LIKWIDOWANIE OSÓB WSPIERAJACYCH NOWE WŁADZE KRAJOWE"
- Dokonywanie aktów sabotażu i dywersji;
- Prowadzenie wrogiej propagandy w społeczeństwie.
Generał Władysław Anders ? on to, bowiem był Wodzem Naczelnym ? W odpowiedzi ? zatwierdził propozycje Komendanta DSZ i nakazał prowadzenie TAKIEJ SAMEJ działalności wobec Ludowego Wojska Polskiego.
CÓŻ TO, zatem OZNACZAŁO!? ? Stworzenie w niepodległym państwie! Przed chwilą wyzwolonym po pięciu latach okupacji i heroicznej walki o przetrwanie ? powołanie konspiracyjnej organizacji wojskowej?!... Świadome WYWOŁANIE WOJNY DOMOWEJ!
W jej rezultacie ? dzisiaj, tak zwani ?żołnierze wyklęci? ? od lipca 1944 roku do stycznia 1946 roku zamordowali 7372 osoby. Zaś, od stycznia do października 1946 roku ? 2433 osoby. PYTANIE ? jak to robili?! ? Oto kilka przykładów, pierwszych z brzegu....
*** W nocy z 8/9 kwietnia 1945 roku patrole ?Łupaszki? zamordowały 7 Polaków. Natomiast 14 kwietnia patrol rozstrzelał sołtysa wsi WITOWO, oraz członka PPR. W dniu 17 kwietnia ? odział ? Łupaszki? zdobył miasteczko MAŁA NAREWKA gdzie wybito posterunek MO i z rozkazu ?Łupaszki? ? rozstrzelano 4 osoby: nauczyciela ? ale członka PPR, komendanta posterunku MO ? ale także członka PPR i dwu innych ?zbrodniczych Polaków? zwolenników nowej władzy ludowej!
*** Bohaterskie, patriotyczne, narodowo katolickie przecież ? oddziały ?Łupaszki? 7 maja napadły na miejscowość BOĆKO ? mordując tym razem 4 oficerów i 4 żołnierzy Armii Radzieckiej. Pod przymusem spędzono też miejscową ludność na plac, aby asystowali przy rozstrzelaniu 14 innych osób ? w tym 11 milicjantów.
..... Ot, zwyczajna walka... ?O WOLNOŚĆ? Naszą! DEMOKRACJĘ? Naszą!? ? Bohaterskie realizowanie patriotycznych nakazów i nawoływań rządu emigracyjnego z Londynu... Zwyczajna żołnierka...
*** Byli zdeterminowani i twardzi, jak na ?zagończyków? przystało! ? W czerwcu 1945 roku w gminie POPIELÓW (pow. Węgrów), członkowi PPR wycięto na policzku litery PPR i NSZ ? a następnie odrąbano głowę i wbito na pal. Na miejscu zbrodni pozostawiano kartki z napisem ? ?Taki los spotka wszystkich komunistów?.
22:07, 26.11.2013

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AnkaAnka

0 0

Bydgoszczanin to widać potomek nkwdzisty lub ubeckiego mordercy! Nie zna ppor.Leszka Białego szefa łączności Okręgu Pomorskiego AK, zamordowanego przez UBowca Halewskiego i zakopanego pod śmietnikiem przy ul Markwarta 2a gdzie mieściło się bydgoskie UB, bydgoszczanina
i jednego z bohaterówq walki o Wolną i Niepodległą Polskę. Żołnierze Łupaszki i innych leśnych oddziałów nie torturowali swoich wrogów, nie strzelali im w tył głowy. To była wojna z sowieckim i prosowieckim okupantem Polski. Polski Rząd na Emigracji był prawowitym POLSKIM Rządem a nie narzuconym nam po zdradzieckim aresztowaniu przez sowieckiego oprawcę Sierowa 16 członków prawowitego Plskiego Rządu Bierutowskiego, bolszewickiego, okupacyjnego w Lublinie.
Chwała Polskim Bohaterom walczącym ze znienawidzonym niemieckim
i potem sowieckim, rosyjskim okupantem!
Wieczna Chwała Bohaterom !
00:24, 27.11.2013


mikimiki

0 4

Pis, gdy rządził nie zrobił nic w Bydgoszczy dla upamiętnienia żołnierzy Wyklętych. Słynny AA czyli niejaki Adamski, co robił w tym czasie pracując w Urzędzie Wojewódzkim poza tym, że załatwiał różne sprawy? 22:28, 26.11.2013

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do mikiegodo mikiego

0 4

Cytat:
,,Nie było ułana, grubego, nieogolonego i innych "patriotów" bydgoskich czczących kaczyńskiego jak boga tej galaktyki. Wstyd!! ,, Odpowiem Ci- był Roman Kotzbach - wujek Tego, o którym piszesz! 23:09, 01.12.2013

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ja jestem mikija jestem miki

0 4

Napisz swoje imię, albo jakiś nick, którym chcesz być charakteryzowana na forum i który tobie odpowiada. Ja jestem miki. To może na początek twojej dzielnej aktywności na anoninowym forum. 23:18, 01.12.2013

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone