Zamknij
REKLAMA

Wspomnienie o Bohdanie Porębie

13:47, 29.01.2014 |
Skomentuj
REKLAMA

25 stycznia br. w Warszawie zmarł reżyser Bohdan Poręba. Bydgoszczanin. Ukończył w Bydgoszczy I Liceum Ogólnokształcące. Był aktywnym harcerzem ? działał w 5. Bydgoskiej Drużynie Harcerskiej. Słowem, młodość spędził w naszym mieście.
Po ukończeniu szkoły filmowej, w połowie lat pięćdziesiątych, został reżyserem. Ma w swoim dorobku wiele filmów. Dorobek to niejednoznaczny i różnej wartości. Nakręcił w 1963 roku film o żołnierzach generała Maczka. Za ten film był represjonowany ? nie miał możliwości kręcenia filmów przez kilka lat. Dopiero w 1973 roku nakręcił chyba najlepszy swój film ?Hubal? – opowieść o legendarnym partyzancie, który podjął walkę z Niemcami tuż po klęsce wrześniowej. Otrzymał za ten film liczne nagrody. ?Hubal? cieszył się też uznaniem krytyki. Niewątpliwymi sukcesami reżysera były też filmy ?Polonia Restituta? i ?Gdzie woda czysta i trawa zielona?.

Ostatnim dziełem reżyserskim Bohdana Poręby była realizacja filmowa sztuki Lusi Osińskiej ?Zmartwychwstanie?. Film wyemitowała Telewizja Trwam.

Reżyser parał się też publicystyką społeczno-polityczną. Gazety, w których publikował mogą odrobinę zadziwić: ?Myśl Polska?, ?Nasz Dziennik?.

Nie stronił też od aktywności politycznej, której zasięg i rozmach mogą budzić konsternację. A zatem był założycielem lewicowo-patriotycznego Zjednoczenia Patriotycznego ?Grunwald? łączącego tradycję patriotyzmu w duchu Mieczysława Moczara oraz lewicowości wprost z Komunistycznej Partii Polski. Zjednoczenie Patriotyczne ?Grunwald? głosiło między innymi hasła narodowego komunizmu. W latach 90. współpracował z Stanisławem Tymińskim, Andrzejem Lepperem i generałem Tadeuszem Wileckim. Czynił wówczas starania o powołanie Bloku Ludowo-Narodowego. W 1993 roku wystartował w wyborach parlamentarnych z ramienia Samoobrony w okręgu bydgoskim. Nie dostał się do parlamentu. Otrzymał 902 głosy. Kolejne próby wejścia do parlamentu także się nie powiodły. A Poręba próbował jeszcze dwukrotnie: do senatu jako kandydat niezależny w 2001 roku i w 2005 do parlamentu z listy Samoobrony w okręgu konińskim.

Spotkałem Bohdana Porębę w 2007 roku. Kolacja w gronie kilku osób. Mówiłem wówczas o pilnej potrzebie nakręcenia polskiego filmu o Poli Negri. Opowiadałem, że ta ulubienica Hitlera, aktorka wielkich reżyserów, może pierwsza w dziejach świata celebrytka z prawdziwego zdarzenia, malująca jako pierwsza kobieta na świecie paznokcie stóp, rzucająca się do grobu Valentino byłaby wspaniałą bohaterką filmu. Poręba wolał jednak rozmawiać o polityce. Mówił, że dzisiejsza Polska znajduje się pod okupacją amerykańską i że dla niego to jest to samo co okupacja sowiecka. Chwilę potem rozgadał się na temat cenzury. I tu mnie zaskoczył. – Dzięki cenzurze wielu reżyserów zachowało poziom ? powiedział. I w dalszym wywodzie twierdził, że dzięki cenzurze reżyserzy w PRL byli uważni, ważyli to, co pokazują. Gorączkował się mówiąc o współczesnym filmie. Rozumował tak: Nie ma cenzury co, co robimy z naszą wolnością?

Wydał mi się człowiekiem zagubionym, zamotanym. Z jednej strony patriotyczny, chwilami zabawnie narodowo wzniosły. Z drugiej zaś strony szukający poparcia u ludzi formatu Andrzeja Leppera i Stanisława Tymińskiego. Uwrażliwiony na biedę. W pewnym momencie wspominaliśmy obaj wychodki przy kamienicach w Bydgoszczy. Do miasta nad Brdą zresztą chętnie przyjeżdżał. Na przykład na rocznicowe uroczystości w I LO. Niewątpliwie utalentowany, ale, jak mówię, zagubiony, zamotany…

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (18)

WujekWujek

0 0

Prawdą jest, że cenzura przyczyniła się do zniuansowania twórczości filmowej, ale także literackiej, teatralnej i estradowej. Zmuszała twórców do sublimacji myśli, do kombinowania jakby tu cenzora wywieść w pole. Dawało to niezłe wyniki w postaci ezopowej mowy i aluzyjnych fraz. Dziś walą między oczy i to jest mało ciekawe, prostackie. Niepotrzebne są konteksty. No, ale najpierw trzeba je znać... 14:41, 29.01.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mikimiki

0 0

dlatego na portalu b24 jest cenzura! i przez to ten portal i jego redaktorzy są na miarę naszych czasów, a ich teksty są tak prestiżowe, że pretendują do Pulitzera, albo Nobla., aż cały kraj zżera zazdrość, że mamy takich literackich GENIUSZY, prawdziwych Polaków, słynnego ginekologa z ciekawym (podobnym do Poręby) życiorysem i... ułana 15:03, 29.01.2014

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jaja

0 0

Największą zasługą bydgoszczy24 jest miki. Już powstają doktoraty: Miki a sprawa ułana... 15:10, 29.01.2014


cenzorcenzor

0 0

Cenzura jest tylko dla wiochmenów mikich. I słusznie! 22:00, 29.01.2014


mikimiki

0 0

Czy na pewno warto przypominać, czyli zarazem promować tę postać. Filmy były raczej ok, zwłaszcza Hubal, ale o ocenie człowieka decyduje całokształt życia.
Być bardziej na lewo od PZPR, to już chyba nawet nie jest lewactwo, "ulubione" przez Pana Redaktora. 15:20, 29.01.2014

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do miki & CoDo miki & Co

0 0

każda orientacja musi w Polsce oswoić sobie jakiegoś komunistę, przysposobić go, poddać obróbce, by potem podtykać pod nos: "masz wąchaj, naucz się odróżniać swoich od obcych".
Ma swoich byłych komuchów PiS, ma PO, mogą też mieć narodowcy? Poręba jest taki sympatyczny: kolację zję, zagubiony taki, ale jednak pełen wewnętrznej pasji, niezłe filmy zrobił, a że "Grunwald" i "Rzeczywistość", że wsparcie dla stanu wojennego...
Jednego się zniszczy, ża "lojalkę", gdzie się zobowiązuje do siedzenia cicho i nic poza tym, bo można było odmówić, innego zrobi się "sympatycznym dziadziem", bo tak!
Aż w takiej są kochani narodowcy potrzebie duchowej, że nawet Porębę obsadzą w sympatycznej roli.
Cieszę się, że Zemke nie robi filmów, chociaż dziadzio z nego sympatyczny, dzieciom komputery sprezentował na przykład, co przecież też świadczy o miłości do narodu. Więc może i on doczeka się takiego sympatycznego wpisu? Musi tylko Derdowskiego wziąć na kolację, czy jak?
A może te komputery nie świadczą o miłości do narodu? Derdowski starał się Porębę zrelatywizować... że Lepper, Tymiński, ale taki zagubiony, zamotany... budzi współczucie. By się nikt nie przyczepił, że Derdowski jednostronny jest.
No i "Hubal" dobry. Dobry? Film może. Ale sam "Hubal"?
Ja byłam w tych spacyfikowanych wsiach, w których Niemcy wymordowali mężczyzn w odwet za Hubala. Lata osiemdziesiąte! Jedna studnia pół kilometra od wsi, druga też, ale na przeciwległym krańcu. Drewniane chaty, dwie izby, w jednej piec i łóżko, w drugiej krowa i świania. Wodę na nosidłach się dźwigało. Żyto rzadsze od kamieni na polu, których stare kobiety nie były w stanie już zbierać... Kto nie wierzy - pojechać, sprawdzić!
Wy "śladami Hubala" może? - pyta stara kobieta w spłowiałych czarnych sukniach. Nie, proszę pani, my tak sobie wędrujemy! Dobrze, to możecie nocować na strychu. Za darmo.
Bo gościnność ocalała. I smutna pamięć, o której nie chcą pamiętać ci, którzy z ludnością cywilną ani wtedy i niemalże po dziś dzień się nie liczą.
Hubal złamał rozkazy podziemnego dowództwa. Ta postawa w filmie jest pokazana jako wzorcowa.
Dla anarchistów.
A ma być dla narodowców.
Coś się panu, panie Derdowski, pokręciło czy też pan tak świadomie za wartość uznaje "zagubienie" i "zamotanie"? Szukając wzorców trzeba uważać, aby nie liczyć kilogramów w litrach. 21:44, 29.01.2014


StenSten

0 0

Czy działacze "Grunwaldu", czy też Kuroń z Modzelewskim byli bardziej na lewo od PZPR, to rzecz dyskusyjna. Tacy ludzie jak Poręba byli z całą pewnością nacjonalistami, ale czy nacjonaliści są bardziej lewicowi niż zwalczana przez żydokomuna ?
Poręba został w czasach III RP zamilczany na śmierć nie z powodu skrajnej lewicowości ( bo za to byłby przez "GW" preferowany), ale z racji propagowania wartości narodowych.
Tak nawiasem mówiąc I LO w Bydgoszczy kończył również Jerzy Hoffman. Bydgoska szkoła może być dumna ze swoich absolwentów. 18:42, 29.01.2014

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mikimiki

0 0

i pan minister Radosław Sikorski i pan Mariusz Max Kolonko... i jeszcze paru innych sławnych...
hmmm ciekawe które liceum kończyli ginekolog i ułan? 21:17, 29.01.2014


Hieronim Jarosz DerdHieronim Jarosz Derd

0 0

Zamówiłem w merlinie najnowszą książkę Derdowskiego "O panu Czôrlińsczim, co do Pucka po sécë jachôł" . Krzysztof to pewno pseudo z czasów walki z komuną. 21:56, 29.01.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mikimiki

0 0

z komuną to walczyli ginekolog, budzbon, frelichowski i ułan...acha i dzakanowski jeszcze - do dzisiaj (bo jak ci Japońce, co to w dżungli po trzydzieści lat siedzieli bo nie zauważyli, że się już amerykańska okupacja skończyła). 22:45, 29.01.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

miki (też miki)miki (też miki)

0 0

Do Pani z godz. 21.44.
Fałszują prawdę historyczną nie tylko ci, którzy pomijają w niej bohaterów. Ale często bywa tak, że jak do władzy dochodzą bohaterowie, to oni z zaciętością fałszują historię w kwestiach własnego bohaterstwa, kosztem prawdy, racji umysłu i kosztem ludzi dla których to nie jest polityczna historia, ale historia ich życia.
Pokłon za ten wpis. 22:53, 29.01.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

0 0

Imputowanie, że zacofanie cywilizacyjne Kielecczyzny to wina "Hubala", jest swoistym rekordem świata w bezmyślności. Nie carat, który władał Kielecczyzną przez około 100 lat ( w okresie światowej rewolucji przemysłowej, co ma szczególne znaczenie), nie przedwojenne rządy, nie okupacja hitlerowska w blisko 5-letnim okresie po zniszczeniu oddziału "Hubala" ( gdzie nawiasem mówiąc działały również stosunkowo liczne jak na ich możliwości oddziały partyzanckie GL/AL ) i nie 45-letnie rządy komunistów miały wpływ na taki stan rzeczy, ale właśnie "Hubal" ! "Hubal", który nawiasem mówiąc ani stamtąd nie pochodził, ani nigdy, poza epizodem z lat 1939/1940, tam nie mieszkał. 08:43, 30.01.2014

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

mikimiki

0 0

ale ten "epizod" i tak był zbyt długi! 09:22, 30.01.2014


GwintówkaGwintówka

0 0

Sten, weź się , chłopie, nie kompromituj nieumiejętnością czytania ze zrozumieniem. Babka napisała o paru wsiach a Ty zaraz carat, okupacja i komuna. Dobrze, że nie upadek meteorytu, który wykończył dinozaury.
15:48, 30.01.2014


jacentyjacenty

0 0

oj jak ta komuna ludziom w głowach poprzewracała.Nie umieją nawet szukać pozytywów działań wielu patriotów.Bezmyślnie nazywając ich narodowcami.Dlaczego ? ponieważ sami są bezprizorni i bezideowi często także zaślepieni i bezmyślni.Tępe maszyny czerwonej utopii. 09:30, 30.01.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StenSten

0 0

@miki : Za długa to była okupacja hitlerowska. 10:30, 30.01.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%