Zamknij
REKLAMA

"Nitro-Chem" wybudował podczyszczalnię ścieków

22:09, 22.06.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj
Autor: Pit1233 /z: Wikipedia/

"Nitro-Chem"  dostarcza do oczyszczalni ścieków "Kapuściska" ścieki podczyszczone. Od końca maja przepływają one przez wybudowaną przez zakłady chemiczne podczyszczalnię ścieków.

Na początku 2017 roku Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. rozpoczęły budowę podczyszczalni ścieków, rozpoczynając tym samym jedną z najważniejszych inwestycji proekologicznych. Instalację przekazano do użytkowania w maju 2018 roku.

Nadrzędnym celem przedsięwzięcia było usunięcie ze ścieków substancji trudno biodegradowalnych i osiągnięcie parametrów pozwalających na odprowadzanie ścieków do oczyszczalni ścieków Kapuściska.  Zadanie realizowane było w ramach projektu „Modernizacja technologii produkcji trotylu, heksogenu i oktogenu”  finansowanego z budżetu państwa.

Generalnym wykonawcą podczyszczalni była polska firma Symbiona S.A. Podstawowym wyzwaniem była kompozycja ścieków, która nie pozwalała na ich obróbkę metodami używanymi w klasycznych oczyszczalniach. 

W trakcie rozruchu podczyszczalni wykonano wiele badań w zakresie skuteczności oczyszczania ścieków oraz zlecono Politechnice Warszawskiej dokonanie oceny ekotoksyczności ścieków. Wyniki badań udokumentowały m.in. brak istotnych różnic w ekotoksyczności ścieków bytowych i mieszaniny ścieków bytowych z podczyszczonymi ściekami przemysłowymi z Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” S.A. w odniesieniu do mikroorganizmów osadu czynnego. W praktyce oznacza to, że doprowadzenie podczyszczonych ścieków przemysłowych z zakładu do oczyszczalni komunalnej nie stwarza problemów w jej eksploatacji i nie obniża efektywności oczyszczania.

(i)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone