Zamknij
REKLAMA

PESA na Targach InnoTrans 2018 w Berlinie - z optymizmem w przyszłość

15:25, 24.09.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj
Wizyta prezesa DB Richarda Lutza na stoisku PESA. Z prawej prezes Krzysztof Sędzikowski. Materiał prasowy PESA Bydgoszcz

Ponad 100 spotkań na stoisku, w tym z kluczowymi klientami, jak choćby Deutsche Bahn, konferencja prasowa z udziałem Polskiego Funduszu Rozwoju jako nowego właściciela i umowa z PKP Cargo - tak w skrócie można podsumować aktywność PESA Bydgoszcz na tegorocznych targach InnoTrans w Berlinie.

Dla PESA Bydgoszcz berlińskie targi były bardzo ważne przede wszystkim ze względu na zainteresowanie klientów, dostawców i biznesowych partnerów ze świata sytuacją wychodzącej z kryzysu firmy.  Stąd też specjalny briefing dla zagranicznych i polskich mediów z udziałem prezesa PESA i wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju. Podczas spotkania z mediami poinformowano o finalizacji procesu przejmowania przez PFR udziałów w spółce oraz osiągniętym porozumieniu z bankami w  sprawie dalszego finansowania działalności PESA.

- Kończymy negocjacje z bankami i ubezpieczycielami. Będziemy gotowi do podpisania umowy na przełomie września i października. W konsorcjum zaangażowane są instytucje komercyjne oraz te z udziałem Skarbu Państwa  - zapowiedział Marcin Piasecki, wiceprezes PFR.

Prezes PESA przedstawił również stan realizacji kluczowego dla spółki kontraktu na dostawę pojazdów dla Deutsche Bahn. W tej chwili w Niemczech jest już 16 dwuczłonowych LINK-ów, do końca października będzie ich 20, a DB Regio rozpoczęło już ich eksploatację - wyprodukowane w Bydgoszczy pojazdy wożą już pasażerów w okolicach Dortmundu.

- Z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest to, że po wprowadzeniu pojazdów do ruchu i dobrych opiniach, które zbierają, DB zgodziło się na zmianę sposobu rozliczenia kontraktu - pierwsze płatności już wpłynęły do PESA. Co równie ważne - rozmawiamy z władzami DB nie tylko o tym projekcie, ale o możliwościach współpracy w przyszłości - poinformował Krzysztof Sędzikowski.

Na stoisku PESA gościł w czwartek prezes Zarządu DB AG Richard Lutz, z którym spotkali się Krzysztof Sędzikowski i Marcin Piasecki. Właśnie podczas tej rozmowy omówiono nie tylko stan realizacji obowiązującej umowy, ale także możliwości współpracy w przyszłości.

- Prezes DB zapewnił, że jest zainteresowane dalszą współpracą z PESA i kolejnymi zamówieniami, nie tylko na pojazdy spalinowe. Mam nadzieję, że do roboczego spotkania w tej sprawie dojdzie jeszcze przed końcem tego roku - potwierdził prezes PESA.

Deklaracje współpracy w przyszłości padały także podczas rozmów z innymi przewoźnikami, a wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach eksport PESA wzrośnie znacząco i to zarówno na rynkach zachodniej, jak i wschodniej Europy.

Odbywające się co dwa lata w Berlinie targi InnoTrans to najważniejsze światowe spotkanie branży kolejowej, w tym roku uczestniczyło w nich  3062 wystawców, a producenci pokazali 155 pojazdów szynowych. Mimo, że PESA nie prezentowała swoich produktów na Innotrans, to okładkę pierwszego numeru targowego Messe Kurier zdobiło, ku zaskoczeniu części mediów, zdjęcie Pesa Dart z poprzednich targów.

W najbliższym czasie bydgoską firmę czekają dwie ważne uroczystości - najpierw 27 września w Rzeszowie zakończenie kontraktu na dostawę ELF2 dla Województwa Podkarpackiego i prezentacja ELF2 w specjalnej malaturze nawiązującej do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a 8 listopada w Dortmundzie uroczysta prezentacja spalinowych LINK dla Deutsche Bahn.

/Informacja PESA Bydgoszcz/

(i)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

4 5

Brawa dla premiera Mateusza Morawieckiego, który pomógł PESIE! 16:48, 24.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

2 5

Premier bankster Matołusz M. pochwalił się w Monachium swoją znajomością angielskiego. Zrobiła się afera światowa. Kierował bankiem zagranicznym, który pierwszy wpadł na pomysł, by Polakom sprzedawać kredyty we frankach szwajcarskich. 19:41, 24.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone