Zamknij
REKLAMA

Elf2 w narodowych barwach z bydgoskiej PESY dla Podkarpacia

13:33, 27.09.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj
Materiał prasowy PESA Bydgoszcz S.A.

W czwartek, 27 września, na Dworcu Głównym PKP w Rzeszowie został odebrany ostatni Elf2 wyprodukowany przez PESA Bydgoszcz dla Województwa Podkarpackiego.

 PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Podkarpackiemu ostatniego Elfa2 z 9 zakupionych tego typu pojazdów przez tamtejszy samorząd. To wyjątkowy pojazd elektryczny, gdyż tym razem nie jest utrzymany w zielono-niebieskiej kolorystyce, a w biało-czerwonych barwach narodowych. To pomysł na uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W pierwszą trasę pojazd pojechał do Przeworska.

Zewnętrze kolory pociągu oraz oprawa graficzna systemu informacji pasażerskiej wewnątrz  nawiązują do historycznych wydarzeń z okresu po pierwszej wojnie światowej. Plastyczną opowieść spina w klamrę postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, a poszczególne elementy oprawy prezentują wymarsz Legionów, toczone walki oraz mapę Rzeczypospolitej w granicach ukształtowanych po odzyskaniu niepodległości.

Nowy pojazd należy do najnowszej generacji elektrycznych zespołów trakcyjnych i spełnia wszystkie standardy UE i normy kolejowe TSI. Może nim podróżować 436 pasażerów, a  rozwijana prędkość to 160 km/h. Pojazd będzie kursował na trasie Tarnów – Rzeszów - Przemyśl.

Elektryczny czteroczłonowy pojazd został dostarczony przez firmę PESA Bydgoszcz S.A. w ramach realizacji projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 pod nazwą: „Zakup taboru kolejowego do wykonywania przewozów pasażerskich na terenie województwa podkarpackiego”. To ostatni z dziewięciu zakupionych pojazdów wyprodukowanych i dostarczonych przez dwie krajowe firmy: PESA Bydgoszcz, która dostarczyła w sumie 7 pojazdów z napędem elektrycznym oraz NEWAG S.A z Nowego Sącza, która wykonała 2 pojazdy z napędem spalinowym.

Wartość zrealizowanego projektu wynosi prawie 158 mln złotych w tym: dofinansowanie ze środków UE wyniosło - 109 mln zł, ok. 29  mln zł pochodziło z budżetu województwa podkarpackiego, a ok. 19 mln zł z budżetu państwa.

W planach samorząd województwa ma kolejne zakupy nowoczesnych pojazdów elektrycznych. Tym razem w ramach kolejnego projektu - Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej PKA. W ciągu dwóch lat samorząd zamierza kupić kolejnych 10 pojazdów kolejowych spełniających wysokie standardy przewozu pasażerów. Ma to poprawić jakość podróżowania i logistykę połączeń z Rzeszowem. Nastąpi też rozbudowa strefy przystankowej oraz kompleksowe wdrożenie zintegrowanego biletu elektronicznego.

(i)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

2 5

Brawa dla premiera Mateusza Morawieckiego za pomoc dla PESY! 15:12, 27.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

4 2

Dzięki premierowi banksterowi Matołuszowi Morawieckiemu, który kierując bankiem naciskał, by kredyty były udzielane tylko we frankach szwajcarskich mamy bigos, który będzie pokolenia Polaków drogo kosztował. Nie pomoże tu zaklinanie rzeczywistości, PiSmatoły ciągną nas na dno.
15:59, 27.09.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Hecyś:Hecyś:

1 4

Ciebie już nie można ściągnąć na dno. Od dawna jesteś poniżej dna. 16:32, 27.09.2018


@Freliś@Freliś

3 1

czy to ty jesteś tom legendom łopozycji, która wespuł z Rafaelem Budzbonem rozwaliła mór berliński i 14.12.81 zabrała z MKZ medal Zdzicha mówiąc, że mu go oddasz, bo go znasz osobiście? 16:53, 27.09.2018


@Freliś@Freliś

1 1

Gdy my z Budzbonem obalaliśmy mur, ty z kumplami ze STASI podpierałeś go z drugiej strony.
Gruz spadł ci na zakuty łeb i od tamtego czasu twój mózg już nie funkcjonuje. A za Matołusza bekniesz tak, że aż się zdziwisz. 23:34, 27.09.2018


© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone