Zamknij
REKLAMA

Bydgoski Klaster Przemysłowy - koło zamachowe rozwoju naszego miasta

11:17, 22.11.2018 | i
REKLAMA
Skomentuj
Katarzyna Meger - prezes Zarządu Bydgoskiego Klastra Przemysłowego i Tadeusz Konek - członek Zarządu Bydgoskiego Klastra Przemysłowego. Fot. Jacek Nowacki

Jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż w naszym mieście to branża narzędziowa i przetwórstwa tworzyw sztucznych. Dzisiaj w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym podczas konferencji prasowej potencjał i osiągnięcia Bydgoskiego Klastra Przemysłowego przedstawili Katarzyna Meger, prezes BKP i Tadeusz Konek członek zarządu BKP.

- Bydgoski Klaster Przemysłowy skupia równorzędne firmy, podobnej wielkości, które ze sobą współpracują, mimo że są konkurentami - krótko najbardziej istotną cechę klastra przedstawiła Katarzyna Meger, prezes Zarządu BKP. Klaster, skupiający  firmy z branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych, działa w naszym mieście od 2006 roku. Dwa lata temu otrzymał status Krajowego Klastra Kluczowego (jeden z 16 w kraju, jedyny w województwie kujawsko-pomorskim). Liczy 112 członków, w tym 76 przedsiębiorstw, 8 instytucji otoczenia biznesu oraz 4 jednostki naukowo-badawcze. Firmy zrzeszone w klastrze zatrudniają około 6 tysięcy pracowników, a przychody ze sprzedaży wynoszą ponad 2 mld zł.  Jeszcze większy jest potencjał branży w naszym mieście. 192 firmy zajmują się w Bydgoszczy przetwórstwem tworzyw, a około 30 to narzędziownie. Gdy doliczymy do tego 98 przedsiębiorstw przetwórstwa tworzyw w powiecie i około 13 narzędziowni oraz 900 firm w województwie zatrudniających 14 tys. osób to mówienie o Bydgoskiej Dolinie Narzędziowej nie jest żadną przesadą.

Działalność BKP nastawiona jest na kooperację i promocję na rynkach zagranicznych. Klaster obecny był na takich targach jak - Targi PLASTPOL, Targi EUROMOLD (Niemcy),Targi MOS (Słowenia), Targi IZB (Niemcy) czy Targi ELMIA Subcontracting (Szwecja). Najnowszym przedsięwzięciem w tym zakresie w Bydgoszczy jest organizacja własnych targów branżowych – Targów INNOFORM®, na których również znajduje się stoisko klastra. 

- Nasza branża dostarcza części do wszystkich marek samochodów, jakie są produkowane. Nasze zaawansowane technologicznie produkty cenione są w całej Europie. Nasza branża to już nie jest "brudna robota", ale nowoczesna gałąź gospodarki, w której pracują wysoko kwalifikowani specjaliści w innowacyjnych firmach - podsumowała prezentację prezes Katarzyna Meger.

Tadeusz Konek, członek zarządu klastra i uczestnicząca w konferencji prasowej wiceprezydent Iwona Waszkiewicz podkreślili, że niezwykle ważną sprawą dla rozwoju branży jest edukacja. Promocja zawodów i wykształcenia technicznego nie dotyczy jedynie szkół i uczelni, ale sięga nawet do przedszkoli. - Rodzice powinni kreować i pomagać w zdobyciu wiedzy o zawodach mających przyszłość. Dlatego poszliśmy do przedszkoli, by w zabawowy i atrakcyjny sposób przedstawiać, jak działa na przykład wtryskarka - mówił Tadeusz Konek, dodając, że jest to właściwa droga postępowania, by specjalistów ślusarzy, narzędziowców, operatorów maszyn, konstruktorów form wtryskowych na rynku pracy nie brakowało.

O sile i dynamicznym rozwoju branży narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych będziemy mogli przekonać się podczas zbliżających się Międzynarodowych Targów Kooperacyjnych Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM. - W tym roku zapowiedziało się już 280 wystawców. Targi ukazują dynamikę rozwoju branży w naszym regionie - stwierdziła prezes Katarzyna Meger. Targi odbędą się na terenie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego w dniach 12-14 marca 2019 roku już po raz trzeci.

Edyta Wiwatowska – Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego, Iwona Waszkiewicz – zastępca prezydenta Bydgoszczy, Tadeusz Konek – członek Zarządu Bydgoskiego Klastera Przemysłowego i Katarzyna Meger – prezes Zarządu Bydgoskiego Klastra Przemysłowego. Fot. Jacek Nowacki

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone