Zamknij
REKLAMA

Siłownia czy trening w domu – zalety i wady obu rozwiązań

14:29, 15.04.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Zarówna trening na siłowni, jak i w domu mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedni uważają, że tylko trening z ciężarami na siłowni przyniesie pożądane efekty. Przeciwnicy wskazują na wysokie ryzyko urazów i to, że dobrze przygotowany zestaw ćwiczeń w domu może być równie skuteczny. Przyjrzymy się obu rozwiązaniom, by ustalić dla kogo będą one najodpowiedniejsze.

Trening na siłowni - dostępność maszyn do ćwiczeń

Wiele osób chcących schudnąć, poprawić sylwetkę, siłę czy wydolność decyduje się na wykupienie karnetu na siłownię. Niestety, początkującym często ciężko utrzymać motywację na tyle długo, by zapoznać się ze wszystkim, co siłownia ma do zaoferowania i poczuć się na niej swobodnie.

Każda siłownia składa się z kilku sekcji. Część stanowią maszyny służące do ćwiczeń cardio - rowerki, bieżnie czy orbitreki oraz część z maszynami do ćwiczeń siłowych i wolnymi ciężarami. Zazwyczaj wydzielona jest również przestrzeń na ćwiczenia z masą własnego ciała czy rozciąganie po treningu. Dużym plusem siłowni jest to, że wyjście na ćwiczenia i obecność innych osób motywuje do cięższych treningów. Można podpatrzeć i podpytać innych o rady. Poza tym, dostęp do różnych maszyn daje możliwość łatwego ułożenia wszechstronnego planu treningowego. Niestety, wiele osób początkujących nie wie, jak dokładnie używać maszyn i ciężarów. Z tego względu często zauważyć można osoby, które wykonują ćwiczenia niepoprawnie, co skutkuje nie tylko mniejszymi ich efektami, ale również grozi kontuzją, szczególnie, jeśli trenuje się z obciążeniem. Z tego względu najlepiej zdecydować się na pomoc trenera, chociażby na początku przygody z siłownią.

Domowy trening nie tylko dla początkujących

Domowy trening ma często opinię mniej intensywnego czy przeznaczonego tylko dla początkujących. Jednak nic bardziej mylnego! Odpowiednio przygotowane i wykonywane ćwiczenia w domu mogą być tak samo intensywne. Kalistenika, czyli ćwiczenia z masą własnego ciała świetnie wpływają na siłę, kondycję i sylwetkę. Nie ma co ukrywać, że trening w domu jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają ćwiczyć i wstydzą się robić to przy innych. Dla bardziej zaawansowanych sportowców istnieje natomiast wiele możliwości na urozmaicenie treningu. Sklep prosportowy.pl oferuje duży wybór sprzętu, takiego jak wałki, ciężarki czy obciążenia na rzep, z pomocą których można zbudować intensywny i efektywny trening.

Stwórz własną domową siłownię

Jeśli jesteś zwolennikiem ćwiczeń z obciążeniem, ale na siłowni czujesz się nieswojo, lub po drodze Ci z nią nie po drodze, dobrym pomysłem jest stworzenie domowej siłowni. Wystarczy wyznaczyć wolne pomieszczenie i określić, jaki trening najbardziej Cię interesuje. Do ćwiczeń cardio wybierz rowerek lub bieżnię, a jeśli szukasz uniwersalnej maszyny do ćwiczeń z obciążeniem zdecyduj się na atlas. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule "Domowa siłownia – wybór przyrządów do ćwiczeń".

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%