Zamknij
REKLAMA

Hyundai ponownie wygrywa przetarg na dostawę tramwajów dla Warszawy

19:31, 15.04.2019 | i
REKLAMA
Skomentuj
Autor: Pit1233 /z: Wikipedia/

Tramwaje Warszawskie ponownie rozstrzygnęły przetarg na dostawę 213  tramwajów dla Warszawy. Ponownie jako najkorzystniejsza została wybrana oferta firmy Hyundai Rotem Company.

Przetarg na dostarczenie tramwajów dla Warszawy trwa już ponad dwa lata. W grudniu 2018 roku, najtańszą ofertę złożył koreański koncern Hyundai Rotem Company – 2 mld 245 mln zł i przetarg wygrał. Rywalizująca z nim Pesa z Bydgoszczy zaproponowała cenę 2 mld 835 mln zł. Tramwaje  Warszawskie wskazały na Hyundaia jako zwycięzcę przetargu, ale Pesa  odwołała się od rozstrzygnięcia, kwestionując prawidłowość wyceny, okoliczności dotyczące produkcji, posiadane przez Hyundaia  zasoby oraz rzetelność oświadczeń w zakresie zapewnienia terminowego wykonania zamówienia, a także to, że oferta Hyundaia jest niezgodna z SIWZ i może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji.

Krajowa Izba Gospodarcza większość zarzutów Pesy uznała za nieudowodnione, ale zobowiązała koreańską firmę, Hyundai Rotem Company, do złożenia szczegółowej informacji, czy nie zalega w Polsce z podatkami. Pesa ujawnione w toku postępowania odwoławczego informacje uznała jako stanowiące podstawę do odrzucenia oferty Hyundaia. Wskazała też, że obietnice uruchomienia produkcji przez koreańską firmę w Polsce  to był jedynie  marketing, a wszystkie tramwaje zostaną wyprodukowane w Korei.

Wczoraj portal transport-publiczny.pl poinformował, że Tramwaje Warszawskie ponownie rozstrzygnęły przetarg na korzyść Hundaia. Krajowa Izba Odwoławcza wezwała Tramwaje Warszawskie do wyjaśnienia wątpliwości związanych z treścią zaświadczenia płacenia podatków oraz tego, czy w Korei wydaje się dokument potwierdzający brak odroczeń lub zaległości podatkowych w zakresie należności wobec powierników. Okazało się bowiem, że strony inaczej rozumiały znaczenie złożonego wcześniej przez Koreańczyków dokumentu.

KIO wskazała, że wyjaśnienie tej kwestii powinno było nastąpić „po wcześniejszym unieważnieniu przez zamawiającego czynności wyboru oferty najkorzystniejszej. Następnie, w zależności od uzyskanej odpowiedzi, zamawiający powinien podjąć dalsze kroki” – to jest wezwać HRC do uzupełnienia dokumentu bądź akceptacji złożonego oświadczenia przed notariuszem.

Portal transport-publiczny.pl poinformował, że 11 kwietnia Tramwaje Warszawskie unieważniły czynność wyboru najkorzystniejszej oferty i wezwały Hyundaia do złożenia wyjaśnień. Cztery dni później, po złożeniu przez Hyundaia wyjaśnień, Tramwaje Warszawskie jako najkorzystniejszą wybrały ponownie ofertę Hyundai Rotem Company. Okazało się też, że kwestia zaświadczeń podatkowych nie miała wpływu na punktację ofert, a jedynie miała znaczenie przy dopuszczeniu do przetargu.

Od decyzji o ponownym wyborze najkorzystniejszej oferty strony mają 10 dni na złożenie odwołania.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

tomektomek

11 2

Widać jak nasza Pani Wice prezydent Wasiak i Prezydent Bruski agitowali by pomoc firmie PESA.
O Panie Pośle Olszewskim nie wspomnę. Pamietam jak odbywały sie wybory Prezydenckie i parlamentarne jak PO z Pania Premier Kopacz i Prezydentem Komorowskim nagminnie robily sobie zdjecia a to z tramwajem z PESY a to na tle zakładu. Przperowadzane wywiady o tym iz jest to Polska firma i ze sa dumni. A dzis ? Juz przestali byc potrzebni. Wstyd dla lokalnych dzialaczy PO. A nasz cudak Radzio Sikorski jakie ma zdanie? 19:50, 16.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BydgoszczaninBydgoszczanin

12 3

A gdzie szanowny KODziarz bruski? Dlaczego nie walczył o kontrakt dla największego zakładu i żywiciela w Bydgoszczy?.. Czyżby centrala POdpalaczy Polski kazała siedzieć cicho? Ciekawe czy Niemcy by na taką sytuację pozwoliły w swoim kraju. Myślę że nigdy! Tak Polska była przez wiele lat okradana! Trzeba unieważnić ten kontrakt bez względu na skowyt tzw totalnej opozycji i przekazać bezpośrednio dla Polskiej PESY.
Chrońmy nasz rynek Trzaskowski! 20:19, 18.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krakkrak

4 3

"Ludzie" z PO zrobią wszystko by zniszczyć Polskę. Dramatyczne zaślepienie wyborców i obłędna nienawiść do PiS. 09:33, 28.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone