Zamknij
REKLAMA

Zamrażarka w laboratorium - zastosowanie w codziennej pracy

12:31, 29.05.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Zamrażarki laboratoryjne to urządzenia obecne w niemalże każdym laboratorium. Do czego służą?

Zamrażarka to urządzenie, które znajduje się na wyposażeniu niemalże każdego domu oraz naturalnie punktu gastronomicznego. Wyłącznie nieliczni zdają sobie sprawę z faktu, iż zamrażarki wykorzystywane są również w pracach laboratoryjnych. Należy jednak dodać, iż sprzęty obecne we wspomnianych laboratoriach mają niewiele wspólnego z urządzeniami obecnymi w naszych domach. Czym zatem są zamrażarki laboratoryjne i do czego tak naprawdę służą?

Do czego służą zamrażarki laboratoryjne?

Zamrażarki laboratoryjne to specjalistyczne urządzenia, które znajdują zastosowanie w przemyśle, medycynie oraz różnego rodzaju badaniach. W praktyce używane są one w celu:

  • Bezpiecznego przechowywania substancji wrażliwych na temperaturę, jak również materiałów łatwopalnych, a nawet wybuchowych,
  • Długoterminowego przechowywania próbek,
  • Przechowywania osocza,
  • Przeprowadzania testów mrozoodporności np. na materiałach budowlanych.

Zamrażarki laboratoryjne – w odróżnieniu od tych spożywczych – muszą spełniać wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa, głównie pod kątem utrzymania stabilności temperatury. Z tego względu opisywane urządzenia wyposażane są w zamek na klucz. Wspomniane zabezpieczenie chroni przed niepożądanym otwarciem sprzętu. Poza tym posiadają one antybakteryjny uchwyt, który minimalizuje możliwość zanieczyszczenia przechowywanych materiałów.

Rodzaje zamrażarek laboratoryjnych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych zamrażarek laboratoryjnych (zobacz ofertę Danlabu). Wyróżniamy między innymi zamrażarki kompaktowe, pojedyncze, podwójne oraz skrzyniowe.

Zamrażarki kompaktowe – jak wszystkie zamrażarki laboratoryjne służą do zamrażania i przechowywania preparatów, niemniej jednak tym, co je wyróżnia jest niewielki rozmiar. Z tego względu świetnie sprawdzają się w laboratoriach o niewielkiej powierzchni. Zamrażarki kompaktowe dostępne są zarówno w wersji standardowej, jak i beziskrowej. Urządzenia zapewniają stabilność temperatury na takim samym poziomie, jak zamrażarki o klasycznych rozmiarach.

Zamrażarki pojedyncze – można w nich przechowywać zarówno substancje wrażliwe na temperaturę, jak i materiały wybuchowe oraz łatwopalne. Ten typ zamrażarek dedykowany jest potrzebom laboratoriów dysponujących niewielką przestrzenią, o dużych potrzebach przechowywania. Urządzenia posiadają zewnętrznych cyfrowych wyświetlacz, który monitoruje temperaturę panującą wewnątrz sprzętu. Warto dodać, iż niektóre modele wyposażone są w samostawne rolki umożliwiające bezproblemowe przesuwanie zamrażarki, automatyczny alarm braku zasilania, zewnętrzny cyfrowy wskaźnik temperatury, elektroniczny wyświetlacz, dynamiczny układ chłodzenia czy też metodę automatycznego oszraniania wnętrza.

Zamrażarki podwójne – Posiadają podobne funkcje co zamrażarki pojedyncze, jednak dzięki dużym gabarytom umożliwiają przechowywanie znacznie większych ilości preparatów.

Zamrażarki skrzyniowe – w odróżnieniu od wszystkich opisanych powyżej typów zamrażarek, wyposażone są nie w półki, a skrzynie. Posiadają ograniczoną ilość funkcji, niemniej jednak zapewniają tak samo stabilne warunki przechowywania, jak modele pojedyncze czy też podwójne.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone