Szybki rozwój i zmiany, jakie zachodzą w przemyśle elektronicznym, sprawiły, że na rynku pojawiła się nowa usługa: montaż elektroniki na zlecenie. To odpowiedź na szybko zmieniające się potrzeby producentów sprzętu elektronicznego. To także szansa na znaczne obniżenie kosztów produkcji.
Montaż elektroniki na zlecenie – dlaczego warto
Mogłoby się wydawać, że wykonywanie wszystkich zadań związanych z produkcją specjalistycznego sprzętu elektronicznego jest z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacalne niż zlecanie takiego montażu firmom zewnętrznym. Jednak praktyka pokazuje, że jest dokładnie odwrotnie. Montaż układów scalonych wymaga odpowiednio przygotowanej linii produkcyjnej oraz zespołu ludzi, którzy będą umieli ją obsłużyć. W przypadku firm EMS, które trudnią się montażem kontraktowym, przeprofilowanie taśmy produkcyjnej i oddelegowanie pracowników nie stanowi problemu. Firma, która produkuje końcowy sprzęt, rzadko kiedy potrzebuje podzespołów w ilości usprawiedliwiającej inwestowanie we własną linię produkcyjną. To sytuacja analogiczna do wielu sytuacji z życia codziennego. Przykładowo: nie kupujemy maszyny do szycia i nie uczymy się jej obsługi tylko po to, by uszyć jedną bluzkę. Przy dokonywaniu zestawienia kosztów i zysków oraz szukając oszczędności, które pozwolą konkurować na rynku nie tylko jakością, ale również ceną, wybór montażu elektroniki na zlecenie okazuje się najlepszym wyborem (zobacz: montaż kontraktowy elektroniki – zamel.com).
Montaż elektroniki kontraktowej – branże, które wykorzystują go najczęściej
Wbrew pozorom z montażu elektroniki kontraktowej na zlecenie nie korzystają duże firmy produkujące sprzęty RTV i AGD. Ich producenci do najwięksi gracze na rynku, stać ich na własne linie produkcyjne. Montaż elektroniki kontraktowej najczęściej wykorzystywany jest w branżach, które z elektroniką nie kojarzą się w ogóle. Mowa tu o:
- branży budowlanej, która wykorzystuje elektronikę zarówno na etapie wznoszenia, jak i wyposażania budynków;
- branży motoryzacyjnej, która na pierwszy rzut oka wygląda bardziej na mechaniczną niż elektroniczną. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej, zobaczymy, że samochody i motory to dziś w dużej mierze właśnie elektronika;
- branży medycznej, która dziś już właściwie nie istnieje bez sprzętu elektronicznego. Przy czym w przypadku branży medycznej sprzęt ten musi być stuprocentowo niezawodny. Właśnie dlatego montaż podzespołów zleca się firmom zewnętrznym, które oferuję nie tylko sam montaż, ale także dokładną kontrolę jakości.
Montaż elektroniki na zlecenie – 3 różne technologie w zależności od potrzeb
Montaż elektroniki kontraktowej oferowany jest w trzech technologiach: THT, SMT i SMD.
- Montaż w technologii THT to najstarszy sposób montowania układów scalonych. Nazywany jest także montażem przewlekanym (od przewlekania cienkich drucików przez płytki PCB) i możne odbywać się półautomatycznie bądź manualnie. Kończy się optyczną kontrolą jakości.
- Montaż w technologii SMT jest bardziej zaawansowany. Przede wszystkim do produkcji układów scalonych w technologii SMT nie używa się lutownicy, a za spoiwo służy klej. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie tylko jednej strony płytki PCB. SMT jest montażem w pełni zautomatyzowanym. Kończy się kontrolą optyczną.
- Montaż w technologii SMD wykorzystywany jest przy produkcji zminiaturyzowanych układów scalonych. Jest w pełni zautomatyzowany, wykorzystuje dwie strony płytki PCB – komponenty mocowane są po obu jej stronach.
Przeczytaj także: Złoty biznes projektowania elektroniki – sprawdź w jakich branżach sprawdzi się montaż kontraktowy na zlecenie