Zamknij
REKLAMA

Fotowoltaika - ile kosztuje instalacja?

16:37, 28.08.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejszym źródłem czystej energii. Ze względu na dość niskie skomplikowanie montażu oraz możliwość zastosowania w dużo większej ilości sytuacji niż chociażby przydomowe elektrownie wiatrowe są one bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu domów. Warto jednak zauważyć, że jest to inwestycja długoterminowa, która nie obędzie się bez początkowego wkładu finansowego, który często wydaje się niemały. Od czego będzie zależeć cena instalacji?

Moc

Podstawowym kryterium, przynajmniej na początku, będzie określenie mocy konkretnej instalacji. Warto zaznaczyć, że do ustalenia tego wyznacznika nie będzie brana pod uwagę liczba domowników, czy powierzchnia dachu. Ze względu na bardzo duże zróżnicowanie zapotrzebowania na energię elektryczną, zależnie od używanych urządzeń, typu ogrzewania, ocieplenia itp. podstawowym kryterium w tej kwestii są rachunki za prąd. To właśnie one pozwolą zweryfikować, jak duże zapotrzebowanie na prąd ma dane gospodarstwo domowe. Tutaj kalkulacja jest prosta wyższe zapotrzebowanie = więcej paneli = wyższy koszt. Warto jednak zaznaczyć, że w całej instalacji płaci się nie tylko za panele.

Konieczne elementy

Posiadanie paneli to dopiero pierwszy krok potrzebny do rozpoczęcia korzystania z odnawialnych źródeł energii. Do poprawnego działania potrzebne będą jeszcze odpowiednie kable, mocowania, czy też specjalny inwerter, który można by uznać za serce systemu. Inwerter zajmuje się przemianą prądu stałego, który produkują panele słoneczne, na prąd zmienny, którego używamy w domu. Elementy te są wymagane niezależnie od mocy samych paneli, dlatego kosztów tych nie da się zniwelować. Warto jednak zaznaczyć, że wystąpią one w dość zbliżonej formie zarówno w małych, jak i większych instalacjach, z tego powodu można uznać większe instalacje fotowoltaiczne za bardziej opłacalne – z szybszym zwrotem.

Montaż

Zarówno panele, jak i cały osprzęt muszą zostać zamontowane na dachu, nie jest to zadanie proste, wymaga więc wykwalifikowanych pracowników. Z tego względu należy wynająć specjalistyczną ekipę posiadającą odpowiednią wiedzę i uprawnienia. Cena będzie tutaj zależna zarówno od doświadczenia wynajętych osób, jak i powierzchni dachu, jego nachylania, czy samej problematyki montażu. Nie warto jednak oszczędzać, ponieważ brak profesjonalizmu w trakcie montażu, może negatywnie odbić się na trwałości instalacji. Dodatkowo niektóre firmy często oferują dodatkowe benefity jak, chociażby gwarancje (dotyczącą montażu, a często także samej instalacji).

Cena instalacji fotowoltaicznej

Wbrew pozorom tańsze będą instalacje większe, przynajmniej w zestawieniu zużycie 1 kWp mocy – cena instalacji. Wynika to z faktu, że nawet w najmniejszych instalacjach, przeznaczonych dla budynków o minimalnym koszcie prądu również należy zamontować inwerter, czy też wynająć ekipę montażową, która w przypadku małej instalacji będzie stanowić większą część kosztu.

Przeciętnej wielkości instalacja fotowoltaiczna dla polskiego domu kosztuje od 20 do 30 tys. zł. Przy czym, możliwe jest uzyskanie dotacji w wysokości 5 tys. zł w programie Mój Prąd i odliczenie instalacji od podatku (tzw. ulga termomodernizacyjna). Skorzystanie z ulgi i dotacji gwarantuje zwrot instalacji w ciągu 7 lat, a przez kolejne minimum 18 lat gwarancję produkcji energii. Instalacje fotowoltaiczne zamontowane przez profesjonalne firmy są praktycznie bezawaryjne, a niezwykle długi czas gwarancji daje pewność tego, że nie nastąpią nieszczęśliwe niespodzianki. Należy pamiętać, że ani poszczególne elementy, ani montaż nie są czymś, na czym warto oszczędzać. Jest to inwestycja na długie lata, dlatego kilkaset złotych nie zrobi w tej skali dużej różnicy. Może natomiast dość mocno odbić się na jakości, a tym samym skuteczności systemu.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone