Zamknij

USA zakupią w NITRO-CHEM-ie blisko 20 tys. ton trotylu

15:55, 04.09.2019 | i
Skomentuj
REKLAMA

Zakłady Chemiczne w Bydgoszczy rozszerzają współpracę z amerykańskimi firmami zbrojeniowymi. Do końca 2022 roku dla sił zbrojnych USA wyprodukują blisko 20 tys. ton trotylu.

W czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbywał się w Kielcach doszło do rozszerzenia współpracy Zakładów Chemicznych  "NITRO-CHEM" z amerykańskim koncernem General Dynamics OTS i Paramount w ramach programu bombowego US Air Force. Stany Zjednoczone do końca 2022 roku zakupią 20 tys. ton trotylu produkowanego w bydgoskich zakładach. Materiały wybuchowe o wartości około 100 mln dolarów zostaną przeznaczone do produkcji uzbrojenia amerykańskich samolotów wojskowych.

Współpraca amerykańsko-polska w ramach specjalnego programu bombowego sił powietrznych Stanów Zjednoczonych trwa od trzech lat. Efekty wspólnych działań oraz plany rozwojowe przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher.

Ta współpraca to świetny przykład tego, jak polskie i amerykańskie firmy współpracują. Ta współpraca niezbędna jest obu krajom. Serdecznie gratuluję czterem zaangażowanym firmom – powiedziała  Georgette Mosbacher podczas konferencji i podziękowała za dotychczasową współpracę ze stroną amerykańską oraz zaangażowanie na rzecz rozwoju obronności.

Od 2017 roku do Stanów Zjednoczonych trafiło blisko 20 tys. ton produkowanego w Polsce trotylu. Dzięki temu powstało kilkadziesiąt tysięcy bomb lotniczych. – W 2019 roku sukcesem zakończył się dotychczasowy dwuletni kontrakt na dostawę bomb MK 84 dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Kluczowy wkład mieli polscy partnerzy. Chcemy kontynuować współpracę i do końca 2022 roku zamówimy kolejnych 20 tys. ton materiałów wybuchowych – zapewniał David Dunavin z General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, lidera w dostawie uzbrojenia dla armii amerykańskiej.

Materiały wybuchowe z Bydgoszczy przewożone są transportem kolejowym do portu w Gdańsku. Na początku współpracy do Stanów Zjednoczonych wypływały dwa statki z polskim trotylem rocznie. Obecnie ta liczba zwiększyła się kilkukrotnie. Wszystkie transporty z Bydgoszczy, organizowane i koordynowane przez amerykańską firmę Paramount Enterprises International oraz polską – Pol-Mare,  dotarły do Oklahomy bezpiecznie i na czas.

Jesteśmy jedynym producentem TNT na świecie certyfikowanym do użycia przez amerykańskie wojsko. Dotychczasowy obrót z amerykańskimi partnerami przekroczył wartość 100 mln dolarów. Kolejne zamówienia zapewne podwoją tę kwotę – powiedział Krzysztof Kozłowski, prezes NITRO-CHEM-u.

(i)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Zdzichu MarburaZdzichu Marbura

8 0

Brawa dla rządu dobrej zmiany tak świetnie współpracującego z naszym najważniejszym sojusznikiem. 16:54, 04.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

The Big EThe Big E

1 5

O ja pie... Mieszkam 30 km obok. Jak te 20 kiloton *%#)!& to wszystkie grzyby z lasów wywieje, nie mówiąc o szybach. 20:47, 04.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz