Jak przedstawia się kwestia edukacji finansowej Polaków? Co tak naprawdę wiemy na temat pożyczek? Jak można je uzyskać i na jakich warunkach? Czy każdy może złożyć wniosek i czy warto spłacać te zobowiązania w terminie?
Po co nam wiedza finansowa? Przede wszystkim dzięki niej będziemy lepiej wiedzieć, w jaki sposób można sobie poradzić w trudnej sytuacji materialnej. Możemy także uchronić się przed nadmiernym zadłużaniem.
Jak Polacy oceniają stan swojej ogólnej wiedzy o finansach? Raczej dobrze, choć zauważają, że największe braki mają w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz systemu podatkowego. Tak wynika z raportu „Poziom edukacji finansowej Polaków 2018” opracowanego przez Warszawski Instytut Bankowości na podstawie opinii 1100 Polaków. Tylko 44% ankietowanych zadeklarowało, że ma dużą wiedzę na ten temat. 17,4% uważa, że niewiele wie o oszczędzaniu, inwestowaniu i emeryturach. W przeciwieństwie do kobiet mężczyźni wystawiają sobie dobrą ocenę. Największą wiedzą finansową operują osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia.
Czy zawsze należy unikać zaciągania pożyczek?
Każdą decyzję o wzięciu pożyczki należy dokładnie przemyśleć. Nie chodzi o to, aby w ogóle nie pożyczać pieniędzy. Zazwyczaj są one potrzebne na konkretne cele: remont mieszkania, zakup samochodu, mebli, sprzętu AGD/RTV czy na wyjazd wakacyjny. Pamiętajmy jednak, by każdą taką decyzję finansową dobrze przeanalizować pod kątem potrzebnej kwoty, terminu spłaty, rodzaju pożyczki oraz możliwości oddania jej w terminie wyznaczonym w umowie.
Nie chodzi też o to, aby brać kolejne zobowiązanie w celu uregulowania wcześniejszych. W ten sposób tylko wpadamy w spiralę zadłużenia, z której coraz trudniej wyjść.
Co to jest pożyczka?
Pożyczka to operacja finansowa pomiędzy pożyczkodawcą o pożyczkobiorcą, regulowana przez Kodeks cywilny. Można ją zaciągnąć na dowolnie wybrany cel. W momencie, kiedy otrzymujemy pieniądze, stajemy się właścicielami zaciągniętej należności. Obie strony ustalają kwotę i warunki jej spłaty: termin oraz wielkość rat. Pożyczki ratalne, online, bez zaświadczeń i inne obwarowane są najczęściej dodatkowymi opłatami: prowizjami, odsetkami, opłatą przygotowawczą itd. Ten koszt zobowiązania jest zarobkiem dla instytucji, która oferuje nam finansowe wsparcie.
Czy każdy może wziąć pożyczkę? To zależy w głównej mierze od instytucji finansowej. Niektóre wymagają zaświadczenia o stałych dochodach, innym wystarczy tylko dowód osobisty, numer telefonu i numer konta bankowego.
Spłacić w terminie, szybciej, a może po?
To, ile będzie wynosił okres spłaty pożyczki, zależeć będzie od jej rodzaju oraz wysokości. Instytucje finansowe oferują różne rozwiązania – od tygodniowych do miesięcznych. Czasami pożyczkodawca daje możliwość wcześniejszego spłacenia zobowiązania. Są jednak i takie firmy, które nakładają kary finansowe za wcześniejsze uregulowanie pożyczki. Warto to sprawdzić!
Zadbajmy o własny interes
Pożyczki często ratują nas w trudnej sytuacji finansowej. Z pewnością są łatwiej dostępne dla każdego przeciętnego Kowalskiego, a na ich przyznanie nie trzeba czekać tak długo, jak w przypadku kredytu bankowego. Do ich uzyskania wymagane jest minimum formalności. Wiele firm oferuje elastyczne warunki spłaty np. dopiero po dwóch miesiącach od zaciągnięcia zobowiązania. Przed wyborem jakiejkolwiek pożyczki warto sprawdzić wysokość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. To wskaźnik pokazujący, ile kosztuje nas dane zobowiązanie.
– Należy też uważnie czytać umowy i poznać swoje konsumenckie prawa. Wiele osób nie wie, że pod pewnymi warunkami może np. odstąpić od umowy. Jeśli czegoś nie rozumiemy, pytajmy. Tylko w ten sposób możemy sami siebie ochronić przed skutkami dodatkowego zobowiązania finansowego, jakie na siebie wzięliśmy – radzi ekspert firmy hapipożyczki, firmy udzielającej pożyczek ratalnych online.
Co lepsze: pożyczka czy kredyt? Porównanie obu można znaleźć w artykule: http://www.rawicz24.pl/artykuly/pozyczka-czy-kredyt-wybierz-najlepsze-rozwiazanie-,102445.htm
Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt "Pożyczka dla Nowych Klientów" dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl